www.what2do.co.il

סירוב לתת דגימת אלכוהול בזמן פסילה, מהו העונש הצפוי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

סירוב לתת דגימת אלכוהול בזמן פסילה, מהו העונש הצפוי?

אב לשבעה ילדים הורשע על פי הודאתו בביצוע עבירות של נהיגה בזמן פסילה, נהיגה במצב של שכרות עקב סירוב לתת דגימת אלכוהול לבדיקה, ואי ציות להוראת שוטר במדים, כאשר הוא נהג ללא רישיון נהיגה וללא רישיון רכב וביטוח תקפים. בית משפט השלום לתעבורה בבאר שבע נדרש לקבוע מהו העונש ההולם.


המאשימה ציינה את הנסיבות החמורות של ביצוע העבירות והדגישה כי אין מדובר בנסיבות של עיכוב רגיל של נהג, תוך כדי בדיקת שכרות אקראית, אלא קריאה של שוטר לעצור, ובמקום היענות מידית לקריאה זו, פתח הנאשם במרדף רגלי ונטש את הרכב במקום. לאחר שנעצר סירב הנאשם לתת דגימה לבדיקת אלכוהול ובכך הקים כלפיו מכוח החוק את החזקה כי היה גם שיכור בזמן שנהג ברכב בזמן פסילה.


מגיליון התעבורתי עלה כי לנרשם עבר תעבורתי מכביד, הכולל 56 הרשעות תעבורה קודמות וגם עבר פלילי, ומאחר שאין זו הפעם הראשונה שבה נהג בזמן פסילה ולאור העובדה כי מאסר על תנאי לתקופה של שמונה חודשים תלוי ועומד נגדו, עתרה המדינה לענישה מחמירה הכוללת מאסר ארוך מעבר לתקופת התנאי, פסילה בגין נהיגה בשכרות ארוכה מלקבל רישיון נהיגה, לצד ענישה צופת פני עתיד, הפעלת התחייבות כספית וקנס.


מנגד טען הסנגור כי הנאשם לקח אחריות מלאה על מעשיו, ויש לו פוטנציאל, לכן ראוי לטפל בו בדרך של ענישה שיקומית. לחלופין עתר שלא לגזור מאסר מעבר לתקופת התנאי ולהימנע מהפעלת ההתחייבות הכספית, זאת לאור מצבה הכלכלי של משפחתו.


מתחם הענישה הקבוע לעבירות של נהיגה בזמן פסילה, נע בין מאסר על תנאי בנסיבות קלות באופן מיוחד, עד לתקופת מאסר בפועל למשך שנה. תקופת פסילת רישיון נקבעת ביחס לעבירה של נהיגה בזמן פסילה, על ידי בית המשפט. במקרה זה, קיבל בית המשפט את עמדת המדינה באשר לאופי הענישה הראויה, וקבע שעליה להישען על שיקולי גמול והרתעה תחת שיקולי שיקום, זאת מאחר שמדובר בעבריין סדרתי בכל הקשור לביצוע עבירות תעבורה.


הנאשם אמנם מורשה במקור לנהיגה, אך למרות שרישיונו נפסל על ידי בתי משפט, הוא שב לנהוג ברכב כשפסילות פעילות תלויות כנגדו, פעם אחר פעם. ואף ענישה הכוללת מאסר על תנאי מרתיע לא מנעה ממנו לנהוג שוב ברכב. מעבר לכך, סירב הנאשם לתת דגימה לבדיקת אלכוהול ובכך הקים כלפיו חזקה כי היה גם שיכור, ובנוסף, לא ציית להוראת שוטר לעצור ונמלט ממקום העיכוב עד שנעצר על ידי המשטרה.


עם זאת, בית המשפט סבר כי יש להתחשב בכך שהנאשם הודה ולקח אחריות מלאה על מעשיו, ומשפחתו נמצאת במצב כלכלי קשה מאד. לפיכך נקבע כי יש לקבל את עמדת המדינה ביחס להפעלת המאסר המותנה התלוי כנגד הנאשם על פני האפשרות של הארכתו.


הנאשם ירצה תקופת מאסר בת תשעה חודשים בפועל


בית המשפט סבר כי הנאשם הוכיח שהגישה השיקומית אינה מועילה לו ואף מסכנת את הציבור, לכן קבע כי אין מנוס מגזירת ענישה מוחשית של מאסר בפועל ללא כל הארכה של המאסר המותנה, כאשר תקופת מאסר בת תשעה חודשים מאחורי סורג ובריח עונה על עקרון ההלימה במקרה זה.


בסופו של דבר פסל בית המשפט את רישיון הנהיגה של הנאשם לתקופה של שלוש שנים, לצד תקופה שנה על תנאי למשך שלוש שנים. והורה על הפעלת עונש של פסילת רישיון הנהיגה למשך עשרה חודשים, כך שהנאשם ירצה שלוש שנות פסילה ועוד עשרה חודשים. 


ובנוסף גזר בית המשפט על הנאשם עשרה חודשי מאסר אשר ירוצו אם יבצע ויורשע בביצוע עבירה של נהיגה בשכרות או נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סירוב לתת דגימה לבדיקת אלכוהול או נהיגה בזמן פסילה בתוך שלוש שנים מהיום ותשעה חודשי מאסר בפועל לריצוי מאחורי סורג ובריח.


פ"ל 8802-01-19
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת נהיגה בשכרות, איך לקבל זיכוי?

מאחר ולא ניתן היה לשלול את גרסת הנאשם כי המאפיינים נערכו לאחר בדיקת הינשוף, זיכה כבוד השופט ש. נחשון את הנאשם מעבירת השכרות, כאשר פסל הן את בדיקת הינשוף והן את בדיקת המאפיינים לאור החריגה מהנהלים... 

בדיקת שכרות

שוטר רשאי לדרוש מנוהג רכב שהיה מעורב בתאונת דרכים או מנוהג רכב שיש לשוטר חשד סביר כי הוא שיכור, להיבדק במועדים ובמקומות שיורה, ומי שנדרש כך חייב להיבדק כאמור... 

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

נעצרתם לבדיקת שכרות? האם מותר לסרב לעבור את הבדיקה? מהי המשמעות המשפטית המקופלת בתוך הסירוב? 

נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים

הנאשם הורשע על פי הודאתו, בנהיגת רכב כשהוא נתון להשפעת משקאות משכרים. מתברר כי בבדיקה שנערכה לנאשם, נמצא בדמו ריכוז אלכוהול בשיעור, שהוא פי שלוש, מהכמות הקבועה בחוק. הנאשם נלכד בכף בעת שנהג רכב הסעות, בזיג זג.  

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

נהיגה בשכרות, האם ניתן לחזור מהודאה?

סקירה של פסקי דין העוסקים בהודאת נאשם בעבירה של נהיגה בשכרות וחזרה מהודאותו, באלו מקרים יתיר בית המשפט חזרה מהודאה? 

ה"ינשוף" מזהה לימונענע כמשקה אלכוהולי

במבחני המעבדה אשר נערכו במעבדת מיג"ל בע"מ בראשותו של ד"ר יגאל בר אילן, זיהה המכשיר משקאות קלים כמשקאות אלכוהוליים. הניסוי נערך במעמד קציני משטרה בכירים כגון רב פקד בני סמו ותועדו על ידי צלם משטרתי... 

מאסר בפועל בגין נהיגה בשכרות פעם שנייה

עבירת הנהיגה בשכרות הינה כאמור עבירה חמורה ומסוכנת. כאשר נהג נכנס לרכב על מנת לנהוג בזמן היותו שיכור, הוא מהווה סכנה ממשית לעצמו, לנוסעים עימו ולמשתמשים האחרים בדרך. העונש הראוי נגזר בין היתר, מגובה השכרות. ככל שמדובר בשכרות גבוהה, ראוי שהעונש יהיה גבוה יותר 

בקשה לביטול הרשעה בנהיגה בשכרות אשר ניתנה בהעדר הנאשם

האם בית המשפט יקבל את בקשתו של נאשם לבטל הכרעת דין במסגרתה הוא הורשע בהעדרו בנהיגה בשכרות? 

האם בדיקת ינשוף אשר הצביעה על 290 מ"ג בדיוק תביא להרשעת הנהג?

האם 290 מ"ג בליטר אוויר נשוף היא נהיגה בשכרות? האם הבדיקה הינה עד 290 מ"ג, כולל 290 מ"ג או למעלה מ-290 מ"ג? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.