www.what2do.co.il

נהיגה רשלנית על טרקטורון שגרמה לתאונת דרכים, מה העונש הצפוי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

נהיגה רשלנית על טרקטורון שגרמה לתאונת דרכים, מה העונש הצפוי?

מתחם הענישה לעבירה של נהיגה רשלנית שגרמה לתאונת דרכים עם נפגעים, כולל רכיב של פסילה בפועל למשך חודשים ואף שנים. עם זאת, כל מקרה נבחן לגופו בהתאם לרף הרשלנות, חומרת התוצאות, עבירות נלוות ונסיבות אחרות שאינן נעוצות בעבירה.


ישנם מקרים חמורים שרף הרשלנות גבוה במיוחד או שתוצאות התאונה קשות במיוחד, ובמצבים אלו, מטיל בית משפט גם רכיב של מאסר לתקופה הנעה בין מאסר על תנאי למאסר בפועל בן מספר חודשים. האינטרס החברתי של בית המשפט בהטלת עונשים מחמירים הוא לחנך לכיבוד חוקי התעבורה, להעלות את ביטחון משתמשי הדרך ולצמצם ככל שניתן את היקף התאונות.


נהיגה רשלנית על טרקטורון


הנאשם נהג בטרקטורון בכביש 3711, והסיע חבר, כאשר השניים היו ללא קסדות מגן לראשם והטרקטורון היה ללא מסגרת בטיחות. הנאשם נהג במהירות שאינה מתאימה לעקומה שבדרך, לא קיים את השליטה המליאה על הטרקטורון, סטה לכוון מעקה בטיחות והתנגש בעמוד התומך במעקה, ובכך גם לתאונה.


לאחר הליך של שמיעת ראיות הורשע הנאשם בעבירות של גרימת תאונת דרכים נזק וחבלה, נהיגה רשלנית, סטייה מנתיב, חבלה של ממש, נהיגת טרקטורון כשהנוסע ללא קסדת מגן, נהיגת טרקטורון שלא הותקנה בו מסגרת בטיחות, נהיגת טרקטורון בכביש שלא לשם חצייתו, חוסר שליטה ברכב, מהירות בלתי סבירה ונהיגה ברכב ללא לוחית זיהוי. בית משפט השלום לתעבורה באשקלון נדרש לקבוע את העונש ההולם.


התביעה ציינה את חומרת העבירות ותוצאותיה הקשות של התאונה שנגרמו לנאשם ולנוסע. לטענתה, נסיבות התאונה, הכוללות נהיגה במהירות מופרזת, ללא קסדות ובמצב שבו המרכב המכני של הטרקטורון שונה כך שלא יכול היה לספק הגנה, אם יקלע לאובדן שליטה, מעיד על רשלנות ברף העליון.


התביעה הפנתה לעברו התעבורתי והפלילי של הנאשם, לאינטרס הגמול ואינטרס ההרתעה ולפסיקה במקרים של חבלות קשות ביותר, שם מתחם הענישה נגזר מעבירת גרם מוות ברשלנות וכלל רכיבים של מאסר בפועל, מאסר מותנה ופסילה ממושכת בת שנים. לפיכך עתרה לנקוט במדיניות ענישה מחמירה ולהטיל על הנאשם מאסר בפועל, מאסר על תנאי, פסילה על תנאי וקנס.


מנגד טען הסנגור כי אין למצות את הדין עם הנאשם ויש להבחין בין נסיבות מקרה זה למקרים אחרים שבהם רף הרשלנות היה גבוה יותר ואף התוצאות היו קשות יותר. לטענתו רף הרשלנות אינו גבוה במקרה זה ומדובר בהרשעה שמקורה ביסוד נפשי של אחריות קפידה.


הסנגור התייחס לעברו התעבורתי של הנאשם אשר מורכב בעיקרו מעבירות מסוג ברירות משפט וציין כי אין רלוונטיות לרישומו הפלילי. כמו כן, הסנגור הצביע על השיהוי בהגשת כתב האישום ועל כך שהוא אינו כלל את עמדתה העונשית של התביעה למאסר.


לטענת הסנגור, הימשכות ההליכים, אשר לא נבעו מהתנהלות הנאשם, יחד עם פגיעות שמהן סבל הנאשם, מהוות עונש ממשי. וכן, יש להתחשב בכך שהנוסע אשר נפגע בתאונה הוא חברו של הנאשם שבחר לעלות לטרקטורון מרצונו החופשי ללא קסדת מגן.


הסנגור טען כי מתחם הענישה במקרה זה נע בין שלושה חודשי פסילה לשנה ואין להטיל רכיב של מאסר לנוכח השיהוי בהגשת כתב האישום, מחדלי חקירה ויתר טיעוני ההגנה לעונש. על כן, ביקש להסתפק ב-60 ימי הפסילה המנהלית ולחלופין אם תוטל פסילה נוספת עתר לסווגה כך שתחול רק על טרקטורון או כך שלא תחול על רכבו הפרטי של הנאשם.


בית המשפט קבע כי המקרה אינו מצדיק עונש מאסר


לאחר שמיעת טיעוני הצדדים, קבע בית המשפט כי בהתאם לנסיבות אירוע התאונה, רף הרשלנות ברמה הבינונית, תוצאות התאונה החמורות לנאשם ולנוסע, העובדה כי הנוסע עבר הליך שיקום ממושך, רשלנות תורמת מצד הנוסע, מתחם הענישה - אינטרס הגמול ואינטרס ההרתעה ליחיד ולרבים, האינטרס החברתי, חלוף הזמן, ותק נהיגה, עבר תעבורתי, נסיבות אישיות והבעת החרטה ומדיניות הענישה שאינה אחידה, העונש ההולם במקרה זה אינו כולל רכיב של מאסר.


בסופו של דבר גזר בית המשפט את העונשים הבאים: פיצוי לטובת נפגע העבירה בסך 5,000 שקלים, קנס בסך 1,500 שקלים או 15 ימי מאסר, פסילת רישיון נהיגה לתקופה של 14 חודשים בפועל כאשר בחמשת חודשי הפסילה האחרונים הפסילה תיוותר רק על טרקטורון, פסילה על תנאי למשך שלוש שנים וחתימה על התחייבות על סך 5,000 שקלים שלא יעבור בתוך שלוש שנים עבירה של נהיגה רשלנית שגרמה לתאונת דרכים.


ת"ד 7522-01-12
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים קטלנית

כיצד מתמודדים עם גרימת תאונת דרכים קטלנית? האם ניתן להגיע לזיכוי בבית המשפט? מהו העונש אשר יוטל על נהג שמעורב בתאונת דרכים קטלנית? 

גרימת מוות ברשלנות, מה הדין?

מה העונש במקרה של עבירת גרימת מוות ברשלנות ע"פ סעיף 64 לפקודת התעבורה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין לתעבורה ... 

זיכוי בבית המשפט: תאונת פגע וברח

בית המשפט קבע כי יש לזכות אדם אשר הוגש כנגדו כתב אישום בגין מעורבות בתאונת פגע וברח, וזאת משום שלא הוכח כנדרש שאכן רכבו היה מעורב בתאונה... 

זיכוי נהג מפגיעה בהולך רגל במעבר חציה בגין רשלנות הולך הרגל

הולך רגל אשר נכנס למעבר חציה באופן רשלני הביא לכך כי הנהג אשר פגע בו לא הורשע בבית המשפט לתעבורה... 

דריסה למוות של הולכי רגל - הרשעה בהריגה ומאסר בפועל

נהג דרס למוות שני הולכי רגל במעבר חצייה. בית המשפט הרשיע את הנהג בעבירת הריגה ונגזרו עליו 18 חודשי מאסר בפועל. כמו כן, רישיון הנהיגה שלו נשלל ל-15 שנה... 

גרימת מוות בתאונה - גזר דין לנהג נורמיטבי אשר גרם למוות בתאונה

מהם השיקולים אשר מנחים את בית המשפט בבואו לגזור עונש על אישה נורמיטיבית בעלת עבר של נהיגה זהירה, אשר ברגע אחד של רשלנות גרם למוות בתאונה? 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? 

פסילת רישיון נהיגה לאחר תאונת דרכים קטלנית - תיקון 78 לפקודת התעבורה

האם רישיון נהיגה ייפסל עד תום ההליכים כאשר הנהג הנאשם היה מעורב בתאונה קטלנית בה קיפח אדם את חייו? 

תאונת דרכים קטלנית - הרשעה בהריגה בעקבות נהיגה בשכרות וחציית רמזור אדום

בתאונת דרכים קטלנית ברעננה נהרג נהג אשר התנגש בו רכב שחצה באדום. האם חצייה באדום, בצירוף עם נהיגה בשכרות, מהווה עילה להרשעה בעבירת הריגה? 

שלילת רישיון של נהג משאית לאחר תאונה קטלנית

תאונת הדרכים בערבה - בית המשפט הורה על שלילת רישיונו של נהג המשאית הבדואי... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.