www.what2do.co.il

דו``ח על העמדת רכב על המדרכה, האם כדאי להישפט?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

דו``ח על העמדת רכב על המדרכה, האם כדאי להישפט?

סעיף 6 לחוק עזר תל אביב יפו אוסר להעמיד או להחנות רכב ברחוב במקום שבו נאסרה החניה בידי המועצה והאיסור מסומן על ידי תמרור, או שהחניה אסורה על פי תמרור שהוצב כדין, אף אם האיסור אינו איסור מטעם המועצה.


עוד קובע סעיף זה כי חל איסור להעמיד או להחנות רכב במקום חניה, אלא אם הרכב שייך לסוגים שחנייתם שם הותרה, או אם החניה בתוך אחד מהשטחים המסומנים בקווי צבע או באופן אחר, או אם ישנם שטחים מסומנים, או אם החניה היא בזמן ולמשך התקופה שבהם הותרה החניה במקום, או שמקום החניה אינו תפוס ברכב במספר שנקבע כמותר לחניה בעת ובעונה אחת.


תיקון משנת 2001 לחוק עזר קובע כי אסור להעמיד או להחנות רכב על מדרכה, למעט במקום שהוסדר להעמדת רכב וחנייתו לפי חוק זה. וכן, אסור להעמיד או להחנות רכב בתוך צומת או בתחום 12 מטרים ממנו, במקום כניסה לשטח המיועד לכלי רכב, פרט להעלאת נוסעים והורדתם ובתחום שני מטרים מברז כיבוי, כאשר התחום מסומן בסימון על המדרכה או על שולי הכביש או על שניהם.


בקשה להישפט על דוח בגין העמדת רכב על המדרכה


בעל חנות בתל אביב הועמד לדין, בגין ביצוע שתי עבירות של העמדת רכב על מדרכה, בניגוד לסעיף 6(ד)(2א) לחוק עזר תל אביב יפו. בית משפט לעניינים מקומיים בתל אביב – יפו נדרש לדון בנושא זה ולהכריע האם יש לבטל את הדוחות או להרשיע את הנהג במיוחס לו.


העבירות המיוחסות לנאשם, מתארות העמדת את רכבו על מדרכה, ברחוב בתל אביב, בשני מקרים, סמוך לשעה ארבע אחר הצהריים. הנאשם לא כפר בעובדות המפורטות בכתבי האישום, לעניין המועדים, אך כפר במקום.


הנאשם טען כי העמיד את הרכב סמוך למספר 8 באותו רחוב, ולא כפי שצוין בדו"חות. עם זאת, בית המשפט סבר כי מספר הבית עולה בבירור מהשוואת תמונות הדו"חות לתמונות שהגיש הנתבע עצמו לא יכולה להיות מחלוקת כי החלק השמאלי של הבניין, שבחזיתו העמיד את רכבו, קרוב יותר לכניסה המסומנת במספר 10, מאשר לכניסה המסומנת במספר 8.


במסגרת ישיבת ההקראה, הנאשם טען להגנתו כי מדובר בשטח הצמוד לחנות בבעלותו, שהוא שטח פרטי ומהווה חצר של החנות. לשיטתו, במשך שנים מתקיים ויכוח בינו לבין עיריית תל אביב, סביב הבעלות וזכות השימוש והחזקה בשטח זה. הנאשם ציין כי שכנו מצוי בוויכוח דומה עם העירייה וכי בדעתו להגיש עתירה מנהלית בנושא זה. עוד טען כי רכש כדין את השטח ובעבר אף הועמד לדין בגין עבירות דומות וזוכה.


מטעם התביעה העיד הפקח שמסר לדעת בית המשפט גרסה קוהרנטית ועקבית. לדבריו ערך בשתי ההזדמנויות דו"חות לנאשם, מאחר אשר העמיד את שני גלגלי הרכב על המדרכה, באופן שאינו מאפשר מעבר, כאשר שפת המדרכה מסומנת בצבעי אדום לבן. עוד ציין הפקח כי הרכב הועמד בניצב לכביש.


לאחר שמיעת טענות הצדדים ועיון בתמונות המתעדות את ביצוע העבירה בזמן אמת ובדוחות שהוגשו, ציין בית המשפט כי המבחן שלפיו יש לקבוע אם מקום מסוים עונה להגדרת מדרכה, הוא כפול. האחד, יש לבחון את שאלת המיקום בצמוד לכביש. והשני, בדיקת שאלת השימוש או הייעוד.


בית המשפט סבר כי שאלת הבעלות הקניינית אינה מעלה או מורידה בהקשר זה. העובדה כי הנאשם טען שמדובר בחצר פרטית נדחתה. מדובר במקום שבו קיים שטח מוגבה לצד הכניסה לחנויות במתחם. תחתיו קיים שטח הצמוד לכביש, מופרד מהכביש באבני שפה הצבועות באדום לבן.


שטח זה מיועד למעבר הולכי רגל ועגלות, והוא בהמשך לקטע המסומן לצרכי פריקה וטעינה. במקרה זה הנאשם לא העמיד את רכבו בשטח המותר לפריקה טעינה, אלא בהמשכו, בזווית של תשעים מעלות מהכביש לכיוון הבניין, כאשר חלק מהרכב על הכביש וחלקו על השטח המופרד באבני השפה.


לפיכך נקבע כי הן לעניין מבחן המיקום והן לעניין מבחן היעוד והשימוש, מדובר במדרכה לכל דבר ועניין. בנסיבות אלה נקבע כי המאשימה הוכיחה את עובדות המקרה מעל לכל ספק סביר, על כן הנאשם נמצא אשם בעבירות המיוחסות לו, בגין ביצוע שתי עבירות של העמדת רכב על המדרכה.


ח"נ 1530-08-18

 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ערעור על קנס בגין חניה על מדרכה - תקיפת המונח "מדרכה"

נהגים רבים בתל אביב ובערי המרכז נאלצים לא אחת להתמודד עם כנסות בגין "חנייה על מדרכה". האם ניתן להווכח על פרשנות המונח "מדרכה"? 

חוקיות פעולות גבייה בגין דו"חות חנייה והתיישנות עונשים

בית המשפט המחוזי קבע כי דין הערעור להתקבל בחלקו. סעיף 55 לחוק בתי המשפט קובע כי בית המשפט לעניינים מקומיים הינו בר הסמכות לדון בעבירות לפי חוקי העזר, לרבות עבירות חניה... 

תביעת פיצויים בעקבות עוגמת נפש בטיפול בדוחות חניה

ענינה של תביעה זו, שני דו"חות חניה שהומצאו על ידי הנתבעת לתובע בחודש מרץ 2004. דו"חות החניה לא שולמו על ידי התובע, בנסיבות המפורטות בכתב התביעה, והנתבעת נקטה בהליכי עיקול.  

זיכוי נכה מחניה על מדרכה

גורמי אכיפה מטעם עיריית הרצליה רשמו לנהג נכה דו"ח חנייה בגין "חניית רכבו כאשר ארבעת הגלגלים על המדרכה"... 

פרשנות תמרורים - קנס בעקבות חניה על מדרכה הצבועה אדום לבן

האם ניתן לטעון כי יש לבטל את הקנס בעקבות "תמרורים לא ברורים" ו"פרשנות תמרורים מורכבת"? 

קבלת עתירה לביטולם של קנסות בגין 12 דוחו"ת חניה

השופט ציין כי עיריית בני ברק הייתה חייבת לפעול לגביית הקנס בזריזות וביעילות, וככל שהתרחק מועד ביצוע העבירה, כך גבר הנטל הראייתי על העירייה... 

נכה חונה על אדום לבן ליד היכל נוקיה

האם נכה אשר החנה את רכבו מול היכל נוקיה ליד מדרכה הצבועה באדום ולבן הפריע באופן ממשי לתנועה? 

רמת השרון: דינו של תושב העיר החונה ב"כחול לבן" ללא תו חנייה

למעשה, בית המשפט קבע כי טענתו של הנאשם, אשר לא טרח להוציא תווית חנייה כחוק, סותרת אפוא עקרונות יסוד של מדיניות משפטית וסדר ציבורי... 

תביעה נגד עיריית תל אביב בעקבות אכיפה סלקטיבית

האם רשות מקומית רשאית להפלות לרעה נהגים שאינם תושבי העיר? האם עיריית תל אביב גררה בצדק רק את רכבו של תושב מבשרת ציון ולא את הרכבים מסביבו? קראו עוד... 

פלטי מחשב כוללניים אינם מהווים ראיה למשלוח דו"חות חניה בדואר רשום

בית-משפט השלום ברחובות ביטל 23 דו"חות חניה בשל התיישנות, משום שהעירייה לא הוכיחה כראוי כי הדו"חות נשלחו בדואר רשום לבעל הרכב... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.