www.what2do.co.il

נהיגה ללא רישיון נהיגה לסוג הרכב, מהי מדיניות הענישה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

נהיגה ללא רישיון נהיגה לסוג הרכב, מהי מדיניות הענישה?

עבירה של נהיגה ברכב, ללא רישיון נהיגה מתאים, בידי מי שאינו מורשה לסוג הרכב, מהווה פגיעה בערכים החברתיים של ביטחון הציבור, בחובה לציית לחוק ובאינטרס הציבורי המחייב הרשאה לנהיגה בסוג הרכב, לאחר שנבחנים כישוריו והתאמתו של הנהג בידי הגורמים המוסמכים לכך.


בתי המשפט מתייחסים בחומרה הגבוהה ביותר לעבירת נהיגה ללא רישיון, שביצע אדם שלא הוציא רישיון נהיגה כלל ואינו מורשה לנהוג, ונוהגים לפסוק עונשים מחמירים שנועדו להרתיע נהגים אחרים מביצוע עבירה זו. העונש יכול לנוע מאיסור להוציא רישיון למשך תקופה ממושכת, מאסר על תנאי, עבודות שירות ובמקרים חמורים גם מאסר בפועל.


עבירה של נהיגה ללא רישיון נהיגה לסוג הרכב יכולה להיתפס קלה יחסית לעבירת נהיגה ללא רישיון כלל, ולגרור ענישה הכוללת תשלום קנס ופסילת רישיון על תנאי. בעת גזירת העונש, מתחשב בית המשפט במיומנותו של הנהג והוותק שלו והוותק והמיומנות הנדרשים לנהיגה בכלי הרכב שבו נהג ללא רישיון מתאים.


מדיניות הענישה בעבירת תנועה של נהיגה ללא רישיון נהיגה לסוג הרכב היא אינדיווידואלית, ובית המשפט לתעבורה נדרש לבחון, לצד מתחם הענישה המקובל, את המקרה הפרטי שלפניו ולשקול מהו העונש המתאים, על פי מידת הסיכון שנוצרה על ידי הנאשם כלפי עצמו וכלפי משתמשי הדרך האחרים, נסיבותיו האישיות של הנאשם וחומרת העבירה.


נהיגה בקטנוע ללא רישיון מתאים


נאשם אשר נהג בקטנוע כשרישיון הנהיגה שלו לא תקף לסוג הרכב וללא תעודת ביטוח תקפה, הורשע, על פי הודאתו, בעבירות של נהיגה ללא רישיון נהיגה לסוג הרכב, וללא תעודת ביטוח תקפה. בית משפט השלום לתעבורה בעכו נדרש לקבוע את העונש ההולם.


על פי עובדות כתב האישום, בפברואר 2016, סמוך לשעה תשע בערב, נהג הנאשם, בכפר שבו הוא מתגורר, בקטנוע, מסוג "סאן יאנג" כשרישיון הנהיגה שלו אינו תקף לסוג הרכב וללא תעודת ביטוח תקפה. כך שהנאשם בעל רישיון נהיגה מסוג B, נתפס נוהג בקטנוע, המצריך רישיון נהיגה, מסוג A2.


המאשימה ציינה כי לנאשם, הנוהג משנת 2007, 8 הרשעות קודמות, ללא עבירה דומה, לכן עתרה להטיל עליו עונש מאסר על תנאי, פסילה בפועל, שלא תפחת משנה, פסילה על תנאי, קנס והתחייבות. מנגד ההגנה עתרה לסיווג הפסילה על אופנוע בלבד.

 

הסנגור ציין שהנאשם הודה בהזדמנות הראשונה, נטל אחריות על מעשיו, וחסך מזמנו של בית המשפט. עוד נטען כי הנהיגה אירעה בטווח של מספר מטרים, בדרך עפר, בחצר הבית. וכי הנאשם עובד ועתיד להינשא בקרוב. הסנגור הוסיף כי הנאשם מתגורר עם אביו, בעל 100% נכות, ודואג להסעתו לטיפוליו הרפואיים, לכן זקוק לרישיונו להסעתו לטיפולים, וכיום הוא משלים לימודי רישיון נהיגה על קטנוע.


לאחר בחינת המקרה ושמיעת טיעוני הצדדים, סבר בית המשפט כי העבירה המיוחסת לנאשם היא חמורה והסיכון הכרוך בה למשתמשי הדרך ולנהג רב וממשי. במקרה זה, נהג הנאשם ללא רישיון נהיגה לקטנוע, כשהוא מחזיק ברישיון נהיגה לרכב פרטי בלבד.


עם זאת, בית המשפט סבר כי יש להתחשב בכך שאין מדובר בנהג שכלל לא הוציא רישיון נהיגה מעולם, אינו מכיר את כללי הדרך הקבועים בחוק, ואינו מיומן כלל, אלא מדובר בנהג שמחזיק ברישיון נהיגה לרכב פרטי. בית המשפט קבע כי הנאשם נוהג משנת 2007, בעל שבע הרשעות קודמות, לרבות נהיגה שלא בימין הקיצוני של הכביש, עצירה המפריעה לתנועה, שימוש בטלפון וגרימת תאונת דרכים. ואולם יש להתחשב בכך שהוא הודה ונטל אחריות על מעשיו וכן בנסיבותיו האישיות.


לנוכח הנסיבות, עברו התעבורתי שאינו כולל הרשעה דומה ונסיבותיו האישיות, קבע בית המשפט כי יש למקם את הענישה ברף התחתון של המתחם. לפיכך גזר עליו את עונשים הבאים: שלושה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים, והתנאי הוא שהנאשם לא יעבור בתקופה זו עבירה של נהיגה בזמן פסילה או נהיגה ללא רישיון נהיגה תקף.


נוסף על כך, בית המשפט פסל את הנאשם מלקבל או מלהחזיק רישיון נהיגה לתקופה של חמישה חודשים. וכן, פסילה מלקבל או להחזיק ברישיון נהיגה לתקופה בת ארבעה חודשים על תנאי למשך שנתיים שלא יעבור עבירה שבה הורשע או אחת העבירות המפורטות בתוספת הראשונה או בתוספת השנייה לפקודת התעבורה וקנס בסך 1,500 שקלים.


תת"ע 5642-07-16
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פניית פרסה

הנאשם הואשם באי ציות לתמרור ב-6 האוסר פניית פרסה, בצומת הרחובות בן גוריון – נורדאו בבת ים, עבירה בניגוד לתקנה 22(א) לתקנות התעבורה 

ביטול קנסות תעבורה, הכיצד?

האם כדאי להגיש בקשה להישפט? כיצד מבטלים דו"ח תעבורה? מהן העילות הנפוצות לביטול קנס תעבורה? 

שיטת הניקוד החדשה

בשיטה זו נקבע כעיקרון כי לכל נהג נפתח כרטיס אישי. בסופה של קב’ התקנות הזו נרשם פירוט מהי כמות הנק’ לגבי כל עבירה- התוספת השישית של תקנות ... 

צילום הרכב כראיה

צילמו את רכבך ? מה המשמעות המשפטית וכיצד ניתן להתמודד עם ראיה מסוג זה ? 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

פסילה על תנאי במקום פסילה בפועל בעבירות תעבורה, האמנם?

האם בסמכותו של בית המשפט לקבוע, במקום בו בוצעה עבירה אשר בצידה פסילה מינימאלית, כי יוטל על הנאשם פסילה על תנאי בלבד? 

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

מהי עבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף? האם מדובר בעבירת תעבורה חמורה? מהו משקלה של התקופה במהלכה לא היה הרישיון בתוקף? 

ביטול החרמת רכב

האם ניתן לבטל החרמת רכב? כיצד מתמודדים עם החרמת רכב כאשר בעל הרכב לא נהג בעת ביצוע העבירה? 

הרשעת חף מפשע בעבירות תעבורה - חזקת האחריות של בעל הרכב

האם ניתן להרשיע אדם בעבירות תעבורה כאשר הוכח מעל לכל ספק שלא הוא זה אשר נהג ברכב במועד ביצוע העבירה?  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.