www.what2do.co.il

נהיגה בזמן פסילה ברכב עבודה מסוג בובקט, מה העונש הצפוי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

נהיגה בזמן פסילה ברכב עבודה מסוג בובקט, מה העונש הצפוי?

נהיגה בזמן פסילה נחשבת לאחת העבירות החמורות ביותר בפקודת התעבורה, שהמחוקק אף ראה להורות בצדה על עונש של שלוש שנות מאסר, לפי סעיף 67 לפקודת התעבורה.


התנהגותו של אדם הנוהג ללא רישיון משקפת זלזול בחוק ובהחלטת בית המשפט ואף מהווה סכנה ממשית לשלום הציבור. הפסיקה עמדה על כך שלצד הסיכון הרב הנשקף מהעבירה לעוברי הדרך ולנהג, קיימים קשיים במימוש פיצויים, בעקבות תאונות דרכים, בעת נהיגה ללא רישיון.


הנאשם הורשע, על סמך הודאתו, בעבירות של נהיגה בזמן פסילה, ברכב עבודה מסוג בובקט, כשרישיון הנהיגה פקע יותר מ-12 חודשים, ונהיגה ללא ביטוח. בית משפט השלום לתעבורה בעכו נדרש לקבוע את עונשו.


על פי כתב האישום, ביולי 2017, סמוך לשעה שמונה בבוקר, נהג הנאשם ביעה אופני זעיר בכרמיאל, סמוך לאתר בנייה. הנאשם נהג כשהוא פסול לנהיגה לתקופה של ארבעה חודשים, בהעדרו, והפקיד תצהיר במזכירות בית המשפט לתעבורה בעכו. בנסיבות אלה נהג הנאשם כשרישיונו פקע מזה עשור וללא תעודת ביטוח תקפה.


המאשימה ציינה שהנאשם נוהג משנת 1998, ולחובתו שבע הרשעות קודמות, לכן עתרה להשית עליו מאסר בפועל, פסילה לתקופה ממושכת, פסילה על תנאי וקנס. מנגד הסנגור ביקש להסתפק בפסילה ובקנס מינימליים.


הנהיגה בוצעה באתר עבודה סגור


הסנגור ציין שהנאשם הוציא רישיון נהיגה תקף למכונה ניידת ובתום לב, סבר שהפסילה אינה חלה על כלי העבודה שבו נהג, מסוג "בובקט", שהוא כלי קטן, ומדובר באתר עבודה סגור. הסנגור ציין שמדובר בנסיבות אישיות חריגות, מאחר שלנאשם ילד החולה במחלה כרונית, ילדה נוספת, נכה וילד נוסף המטופל בבית חולים, והוא היחיד במשפחתו שברשותו רישיון נהיגה.


בית המשפט ציין כי מתחם הענישה בעבירה של נהיגה בפסילה, במקרים שבהם מדובר בנאשם שנהג בפסילה, בפעם ראשונה, יכול לכלול רכיב של מאסר, שיכול להיות על דרך של עבודות שירות, פסילה עד שלוש שנים, והפעלת מאסר מותנה במצטבר או בחופף. ובמקרים שבהם העבר אינו מכביד והנסיבות האישיות מיוחדות, ניתן להסתפק במאסר על תנאי ובפסילה לצד רכיבי ענישה נוספים.


במקרה זה, נסיבות ביצוע העבירה הן שהנאשם נפסל בהעדרו, לתקופה של ארבעה חודשים, אולם הפקיד תצהיר מאוחר יותר והפסילה חושבה באיחור, עם זאת, בתוך כשלושה וחצי חודשים, נהג ברכב עבודה, כשרישיונו פקע למעלה מעשור, וללא תעודת ביטוח תקפה.


לגבי הנסיבות שאינן קשורות לביצוע העבירה, הנאשם, יליד שנת 1979, נוהג משנת 1998, וצבר לחובתו שבע הרשעות קודמות, האחרונה, משנת 2014, בגין פקיעת רישיון נהיגה מעל 6 חודשים. לנאשם אין רישום פלילי.


מגיליונו התעבורתי עלה כי מדובר בעבירה ראשונה מסוגה. בית המשפט התרשם כי אין מדובר בנאשם, שפועל מתוך דפוס עברייני, אלא מדובר במעידה חד פעמית, שנעשתה באתר עבודה סגור. מאז האירוע הוציא הנאשם רישיון נהיגה למכונה ניידת, ובכך הסיר את המחדל והסיכוי להישנות העבירה נמוך. כמו כן, הנאשם הודה בהזדמנות הראשונה והוא נדרש להסיע את ילדיו לטיפולים רפואיים.


יש מקום לחרוג ממתחם העונש ההולם


בנסיבות אלה, סבר בית המשפט שיש מקום לחרוג ממתחם העונש ההולם, שכן אין המדובר בנהיגה המשקפת דפוס התנהגותי עברייני, שבה מן הראוי למצות את הדין. במקרה זה, הטלת עונש מאסר, אף אם בעבודות שירות, עלולה לפגוע בילדיו של הנאשם ובמשפחתו.


עם זאת, בית המשפט קבע כי אין מקום להימנע מהשתת פסילה בפועל, ויש לבטא את חומרת העבירה שבוצעה, שיש בה משום אי ציות לצו שיפוטי וסיכון רב לנאשם ולאחרים. בית המשפט קבע כי הפסילה תסווג לרכב ה"בובקט" בלבד", כדי לאפשר לו להסיע את ילדיו לטיפולים שלהם הם נזקקים.


בסופו של דבר גזר בית המשפט על הנאשם את עונשים הבאים: ארבעה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים, שלא יעבור בתקופה זו עבירה של נהיגה ללא רישיון נהיגה, או של נהיגה בזמן פסילה. לצד, פסילת רישיון נהיגה לתקופה בת חודשיים על כל סוגי הרכב, ולתקופה בת שמונה חודשים נוספים למכונה ניידת בלבד.


בנוסף פסל את רישיון נהיגה לתקופה בת ארבעה חודשים על תנאי, למשך שנתיים, שלא יעבור עבירה שבה הורשע או אחת העבירות המפורטות בתוספת הראשונה או בתוספת השנייה לפקודת התעבורה והטיל קנס בסך 1,000 שקלים.


פל"א 7189-08-17
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פסילה מנהלית, אימתי?

פסילה מנהלית, אימתי?

העבירות הכלולות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה אשר בגינן רשאי שוטר לפסול פסילה מנהלית את רשיונך הן ... 

פסילת מינימום

פסילת רישיון לתקופת מינימום הינה עונש נפוץ בבית המשפט לתעבורה בגין ביצוע עבירות תעבורה. פסילת מינימום יכולה להיות קבועה לחודשיים, ולהגיע אף עד פסילה לשלוש שנים לפחות... 

פסילה ע"י קצין משטרה

סעיף 47ה' לפקודה קובע כי במידה וקצין המשטרה סבור כי יש יסוד להניח שכנגד הנהג שלפניו יוגש כתב אישום בגין ביצוע אחת מהעבירות המפורטות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה, הוא רשאי לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג פסילה מנהלית באורכים משתנים... 

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

פסילה עד תום ההליכים

מהי פסילה עד תום ההליכים? אימתי יורה בית המשפט על פסילת רישיון נהיגה עד תום ההליכים? 

עבירת מהירות ופסילה מנהלית, אימתי?

הסמכות לפסול את רישיון הנהיגה כאשר מדובר בעבירת מהירות קמה בהתאם לגובה המהירות, בהתאם למהירות המותרת במקום ביצוע העבירה ... מה הזכויות שלך? לחץ/י לפרטים 

בקשה לביטול פסילה מנהלית

מהי פסילה מנהלית והאם ניתן להגיש בקשה לביטול פסילה זו בבית המשפט לתעבורה? מהם השיקולים לביטול הפסילה בבית המשפט? 

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

מי שהודע לו שנפסל מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה, וכל עוד הפסילה בתקפה הוא נוהג ברכב שנהיגתו אסורה בלי רישיון לפי פקודה זו, או מי שנוהג בניגוד לתנאים שנוספו ברשיונו כל עוד הם בתקפם, או מי שהודע לו כי נפסל מהחזיק ברישיון... 

ביטול פסילה מנהלית

היא בקשה לפי סעיף 48 לפקודת התעבורה להורות על ביטולה של פסילה מנהלית אשר הוטלה על המבקשת ביום 06.09.06, בגין עבירה של נהיגה במהירות מופרזת. 

נהיגה בפסילה, ייעוץ משפטי

נתפסתם נוהגים בפסילה? טוענים כי נהגתם בפסילה? עומדים בפני משפט? מומלץ לפנות לעורכי דין העוסקים בתחום... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.