www.what2do.co.il

גרימת נזק עקב אי שמירת רווח, מה קובע החוק?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

גרימת נזק עקב אי שמירת רווח, מה קובע החוק?

על כל נהג ומשתמש בדרך מוטלת החובה לנהוג בזהירות, תוך שמירה על רווח בין הרכבים ולהימנע מהתנהגות הגורמת נזק, לפי תקנה 21(ב)(2)לתקנות התעבורה.


החוק אוסר לנהוג בקלות ראש או בלא זהירות, או ללא תשומת לב מספקת בהתחשב בכל הנסיבות, כולל סוג הרכב, המטען שלו, מצב הבלמים, אפשרות של עצירה נוחה ובטוחה והבחנה בתמרורים, הוראות שוטרים, בתנועת עוברי דרך ובכל עצם הנמצא על פני הדרך.


תקנה 49 לתקנות התעבורה קובעת כי אסור לנהוג ברכב אחרי רכב אחר אלא תוך שמירה על רווח המאפשר לעצור בכל עת את הרכב ולמנוע תאונה, בהתחשב במהירות הנסיעה של שני כלי הרכב, במצב הדרך ובמצב הראות והתנועה בה. כמו כן, אסור לנהוג אחרי רכב אחר הנוסע לפניו באותו נתיב ללא שמירת מרווח זמן של שניה אחת לפחות כדי לעבור, במהירות נסיעתו באותה שעה, את המרחק שבין שני כלי הרכב.


ביצוע עקיפה מסוכנת ללא שמירת רווח


נהג אופנוע כבן 30, בעל גיליון תעבורתי נקי, הורשע על פי הודאתו בביצוע עבירות של נהיגה בקלות ראש, לפי סעיף 62(2) לפקודת התעבורה, עקיפה מימין, לפי תקנה 47 (א), אי שמירת רווח, לפי תקנה 49 והתנהגות הגורמת נזק, לפי תקנה 21(ב)(2) לתקנות התעבורה. בית משפט השלום לתעבורה בירושלים נדרש לקבוע את העונש ההולם.


על פי עובדות כתב האישום, ביולי 2017, בסביבות השעה 17:00, נהג הנאשם באופנוע בכביש 60 לכיוון ירושלים. באותו זמן עמד בצד הדרך אוטובוס עקב תקלה טכנית. הנאשם נהג בקלות ראש בכך שביצע עקיפה מסוכנת של משאית מימין, לא שמר רווח מספיק מכלי הרכב שנסעו לפניו, כדי שיאפשר לו לעצור את האופנוע ולמנוע תאונה. כתוצאה מכך התנגש באוטובוס מאחור, הנאשם נחבל חבלה של ממש ונגרם נזק לכלי הרכב.


המאשימה ציינה כי בהתאם לתיקון 113 יש להתחשב בנסיבות ביצוע עבירת התנועה, הערך החברתי שנפגע ומדיניות הענישה הנוהגת. לגבי מתחם הענישה ציינה כי הוא נע משלושה חודשי פסילת רישיון ועד רכיבי ענישה הכוללים גם מאסר בפועל.


מאחר שנגרמו חבלות לנאשם ורף הרשלנות הגבוה, ולמרות שאין לו הרשעות קודמות בתחום התעבורה, ביקשה המאשימה לקבוע את מתחם הענישה באמצעו של המתחם ולגזור רכיבי ענישה הכוללים מאסר על תנאי, פסילה שלא תפחת משבעה חודשים, פסילה על תנאי וקנס.


עורך דינו של הנאשם ציין כי הנאשם נטל אחריות על מעשיו והפנה לנסיבותיו האישיות ולנסיבות האירוע שבהן האוטובוס עמד בצד הדרך כשחציו על הכביש וחציו על נתיב הנסיעה, כשבשלב מסוים יצאה המשאית לעקיפה, הנאשם לא הבחין באוטובוס ולכן לא הצליח למנוע את התאונה.


עורך דינו של הנאשם ציין כי הנאשם נפגע באירוע ומאז נאלץ לעבור מספר ניתוחים והוא עדיין עובר תהליך שיקום. בנסיבות אלה ובהתאם להוראת החוק ביקשה ההגנה כי תיגזר עליו ענישה מקלה אף מתחת לתקופת המינימום הקבועה בחוק.


לאחר שמיעת טיעוני הצדדים, קבע בית המשפט כי הערך החברתי שנפגע במקרה זה הוא הגנה על שלמות גופם וביטחונם של משתמשי הדרך. הנאשם לא נתן דעתו לתנאי הדרך ולהימצאותו של כלי רכב תקול בשול הדרך ובכך גרם לתאונה שתוצאותיה חבלה של ממש לגופו ונזק לכלי הרכב המעורבים.


על פי הוראות החוק, קיימת פסילת חובה בגין עבירה של נהיגה בקלות ראש שגרמה לתאונת דרכים, כאשר בית המשפט רשאי בנסיבות ייחודיות להורות על תקופת פסילה קצרה יותר. בהתאם לכך ניתן לקבוע כי מתחם העונש במקרה זה, מתחיל מפסילה של שלושה חודשים ועד פסילה ארוכה יותר, זאת לצד רכיבי ענישה נוספים.


בסופו של דבר גזר בית המשפט על הנאשם את העונשים הבאים: פסילה מלקבל או מלהחזיק רישיון נהיגה לתקופה בת שלושה חודשים, פסילה על תנאי למשך שלוש שנים, קנס בסכום של 1200 שקלים וחתימה על התחייבות בסך 3000 שקלים שלא יעבור על העבירות שבהן הורשע למשך שנתיים.


ת"ד 12770-01-18
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פניית פרסה

הנאשם הואשם באי ציות לתמרור ב-6 האוסר פניית פרסה, בצומת הרחובות בן גוריון – נורדאו בבת ים, עבירה בניגוד לתקנה 22(א) לתקנות התעבורה 

ביטול קנסות תעבורה, הכיצד?

האם כדאי להגיש בקשה להישפט? כיצד מבטלים דו"ח תעבורה? מהן העילות הנפוצות לביטול קנס תעבורה? 

שיטת הניקוד החדשה

בשיטה זו נקבע כעיקרון כי לכל נהג נפתח כרטיס אישי. בסופה של קב’ התקנות הזו נרשם פירוט מהי כמות הנק’ לגבי כל עבירה- התוספת השישית של תקנות ... 

צילום הרכב כראיה

צילמו את רכבך ? מה המשמעות המשפטית וכיצד ניתן להתמודד עם ראיה מסוג זה ? 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

פסילה על תנאי במקום פסילה בפועל בעבירות תעבורה, האמנם?

האם בסמכותו של בית המשפט לקבוע, במקום בו בוצעה עבירה אשר בצידה פסילה מינימאלית, כי יוטל על הנאשם פסילה על תנאי בלבד? 

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

מהי עבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף? האם מדובר בעבירת תעבורה חמורה? מהו משקלה של התקופה במהלכה לא היה הרישיון בתוקף? 

ביטול החרמת רכב

האם ניתן לבטל החרמת רכב? כיצד מתמודדים עם החרמת רכב כאשר בעל הרכב לא נהג בעת ביצוע העבירה? 

הרשעת חף מפשע בעבירות תעבורה - חזקת האחריות של בעל הרכב

האם ניתן להרשיע אדם בעבירות תעבורה כאשר הוכח מעל לכל ספק שלא הוא זה אשר נהג ברכב במועד ביצוע העבירה?  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.