www.what2do.co.il

רכיבה על אופנוע ללא קסדה, מה העונש הצפוי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

רכיבה על אופנוע ללא קסדה, מה העונש הצפוי?

תקנה 119(ג) לתקנות התעבורה קובעת כי אסור לנהוג באופנוע, בקטנוע, או בתלת אופנוע, ללא קסדת מגן, שסומנה בפרט 9 לחלק ג' לתוספת השנייה, ובתנאי שמבנה הקסדה מכסה את אפרכסת האוזן והיא קשורה ברצועה שתמנע את נפילתה בשעת הנסיעה.


נהג שרוכב על אופנוע ללא קסדת מגן, בניגוד לתקנה 119(ג) לתקנות התעבורה, צפוי לקנס בסך של 250 שקלים. אם הנהג מרכיב נוסע ללא קסדה, הנוסע צפוי לקנס בסך של 250 שקלים.


תקנה 119 מסדירה כללים נוספים לרכיבה על אופנוע, וקובעת כי אדם לא ינהג באופנוע או בתלת אופנוע, אלא כשהוא יושב על מושב הקבוע באופנוע והמיועד לנוהג בו. עליו לרכוב כאשר רגליו נמצאות משני צדי האופנוע, או במקום המיועד לכך. ורגליו מנוחות על תומכי הרגליים המיועדים לנוסע באופנוע, ולא ירשה נוהג האופנוע לאחר לרכב עליו, אלא אם כן רגליו מונחות כך.


זיכוי מחמת הספק ברכיבה ללא קסדה


נגד רוכב אופנוע הוגש כתב אישום שבו נטען כי בעת שנהג בצומת הרחובות דרך שלמה ואליפלט בתל אביב, הוא ביצע עבירת תנועה, בכך שלא חבש הוא קסדת מגן וזאת בניגוד לתקנה 119 (ג) לתקנות התעבורה.


הנאשם כפר במיוחס לו וטען כי בעת הנסיעה חבש קסדה והוריד אותה רק כאשר ירד מהאופנוע כאשר עצר בצד הדרך לצורך בדיקת האופנוע. בית משפט השלום לתעבורה בתל אביב – יפו נדרש להכריע בעניין זה.


לנוכח הכפירה נקבע והתקיים דיון הוכחות בבית המשפט. מטעם המאשימה העיד השוטר שרשם את הדו"ח ובמסגרת עדותו הוגש הדו"ח שערך. מטעם ההגנה העיד הנאשם ובמסגרת עדותו הוגש תצלום של הצומת אשר צילם בעצמו כשעה לאחר האירוע.


השוטר מסר כי רשם בנסיבות האירוע כי כיוון הימצאותו שלו בצומת היה ממזרח למערב והוא הבחין בנאשם חוצה את הצומת ממזרח למערב. במסגרת עדותו ביקש השוטר לתקן וציין כי כיוון נסיעת הנאשם לא היה ממזרח למערב אלא ההיפך מכך, ממערב למזרח. עם זאת לא ביקש לתקן את כיוון נסיעת הניידת וזאת אלא לאחר שהתובעת הפנתה את תשומת לבו גם לכך.


תיקונים אלה בכיוון נסיעת שני כלי הרכב נעשו על ידי השוטר רק בעת מתן עדות בבית המשפט ורק בעיתוי של חודשים רבים מיום האירוע ומבלי לתת הסבר מדוע לא בוצעו במזכר מיד בסמוך לאחר האירוע.


בית המשפט קבע כי כיווני הנסיעה במקרה זה הם חלק בעל חשיבות בתיאור נסיבות האירוע ומשנעשתה בהם טעות, אשר תוקנה לאחר זמן רב מעיתוי קרות האירוע, ואף בשני שלבים וכאשר לא הוברר עד תום האם עד התביעה מסתמך בהקשר זה על זכרונו של רושם הדו"ח מהאירוע ככל שזכר אותו אחרי זמן כה רב, מותיר הדבר ספק הפועל לטובת הנאשם בדין פלילי. 


מעבר לכך, השוטר לא פירט בנסיבות הדו"ח האם הוא עצמו היה בנסיעה או שמא בעמידה וכן מה היה המרחק בינו לבין הרכב של הנאשם. עוד מצוין בנסיבות שרשם בדו"ח כי הוא עצמו היה ראשון בצומת. בהקשר זה לא הוברר מפי השוטר האם הוא היה ראשון בצומת הכיצד רוכב האופנוע היה באותו כיוון והיכן אם כך היה רוכב האופנוע ביחס לניידת.


בית המשפט הדגיש כי לא נעלם מעיניו כי הנאשם בחר שלא לחקור כלל את השוטר בבית המשפט על דבר רישום תגובה מפיו: "שכחתי, נסעתי 100 מטר", אך עם זאת ולמרות זאת, בשים לב להיבטים, קבע כי הנאשם רשאי ליהנות מן הספק. בנסיבות אלה זיכה בית המשפט את הנאשם מחמת הספק, בעבירת רכיבה על אופנוע ללא קסדת מגן בניגוד לתקנה 119 (ג) לתקנות התעבורה.


תת"ע 6993-08-18
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פניית פרסה

הנאשם הואשם באי ציות לתמרור ב-6 האוסר פניית פרסה, בצומת הרחובות בן גוריון – נורדאו בבת ים, עבירה בניגוד לתקנה 22(א) לתקנות התעבורה 

ביטול קנסות תעבורה, הכיצד?

האם כדאי להגיש בקשה להישפט? כיצד מבטלים דו"ח תעבורה? מהן העילות הנפוצות לביטול קנס תעבורה? 

שיטת הניקוד החדשה

בשיטה זו נקבע כעיקרון כי לכל נהג נפתח כרטיס אישי. בסופה של קב’ התקנות הזו נרשם פירוט מהי כמות הנק’ לגבי כל עבירה- התוספת השישית של תקנות ... 

צילום הרכב כראיה

צילמו את רכבך ? מה המשמעות המשפטית וכיצד ניתן להתמודד עם ראיה מסוג זה ? 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

פסילה על תנאי במקום פסילה בפועל בעבירות תעבורה, האמנם?

האם בסמכותו של בית המשפט לקבוע, במקום בו בוצעה עבירה אשר בצידה פסילה מינימאלית, כי יוטל על הנאשם פסילה על תנאי בלבד? 

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

מהי עבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף? האם מדובר בעבירת תעבורה חמורה? מהו משקלה של התקופה במהלכה לא היה הרישיון בתוקף? 

ביטול החרמת רכב

האם ניתן לבטל החרמת רכב? כיצד מתמודדים עם החרמת רכב כאשר בעל הרכב לא נהג בעת ביצוע העבירה? 

הרשעת חף מפשע בעבירות תעבורה - חזקת האחריות של בעל הרכב

האם ניתן להרשיע אדם בעבירות תעבורה כאשר הוכח מעל לכל ספק שלא הוא זה אשר נהג ברכב במועד ביצוע העבירה?  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.