www.what2do.co.il

נהיגה תחת השפעת אלכוהול ללא רישיון נהיגה, מה העונש הצפוי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

נהיגה תחת השפעת אלכוהול ללא רישיון נהיגה, מה העונש הצפוי?

נהיגה ללא רישיון היא עבירת תנועה חמורה שהעונש הצפוי בגינה הוא מאסר לתקופה של עד שנתיים, פסילת רישיון נהיגה בפועל למינימום שלוש שנים ולעיתים גם מאסר על תנאי וקנס כספי. כאשר מדובר בנהיגה ללא רישיון תחת השפעת אלכוהול, צפוי עונש חמור יותר.


הנאשם הורשע, על פי הודאתו בכתב אישום מתוקן, בעבירות גניבת רכב, נהיגה פוחזת, נהיגה ללא רישיון, אשר מעולם לא הוצא ונהיגה תחת השפעת אלכוהול. בית משפט השלום בירושלים נדרש לקבוע את העונש ההולם.


על פי עובדות כתב האישום, באוקטובר 2017, סמוך לשעה 23:30, נכנס המתלונן לתחנת דלק ועצר למלא אוויר ברכבו וחנה אחרי רכב אחר. בזמן שמילא אוויר בגלגלים, נכנס הנאשם לרכבו של המתלונן, נסע אחורה ואז קדימה בנסיעה מהירה ומסוכנת כשהמתלונן עמד ליד הרכב.


המתלונן ביקש עזרה מאחרים, אחד מהם הכניס את המתלונן לרכבו והם נסעו בעקבות הרכב. הנאשם נסע ברמזור אדום וסיכן עוברי אורח, ולאחר מכן איבדו המתלונן והאחר את הקשר עמו. הנאשם שהיה בגילופין, נהג את הרכב לכיוון מעבר, שם הבחין בשוטרים אשר המתינו לו, הנאשם ואחיו שהיה עמו, עצרו את הרכב וברחו מהשוטרים.


מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם כבן 24, נשוי ואב לתינוקת. הוא עובד בתחום השיפוצים ותיאר רציפות תעסוקתית בעבודות משתנות. שירות המבחן התרשם, כי חווית ההורות והקמת המשפחה מאפשרות לו לקחת אחריות על חייו ולבחון את אורח החיים שאותו מעוניין ליצור עבור משפחתו. קצין המבחן העריך, כי שליחתו של הנאשם למאסר בפועל תביא לחשיפתו לדפוסים עברייניים ותחזק את תפיסתו העצמית הפגועה כשולי בחברה ובמשפחתו, ולפיכך המליץ לגזור עליו מאסר בעבודות שירות לצד ענישה מותנית.


הרשעה קודמת בעבירת נהיגה ללא רישיון


המאשימה ביקשה לקבוע מתחם עונש הולם שנע בין עשרים לשלושים חודשי מאסר בפועל וביקשה לגזור על הנאשם 23 חודשי מאסר בפועל, להפעיל במצטבר עונש מאסר על תנאי בן חודשיים שתלוי ועומד לחובתו בגין הרשעה קודמת בעבירת נהיגה ללא רישיון, וכן לגזור עליו מאסר מותנה, קנס ופסילה בפועל ופסילה על תנאי מלקבל או להחזיק רישיון נהיגה.


מנגד ביקש הסנגור לקבוע כי מתחם העונש ההולם מתחיל ממספר חודשי מאסר בעבודות שירות, וביקש לגזור עונש המצוי בחלקו התחתון של מתחם העונש ההולם, כפי שהמליץ שירות המבחן, בטענה כי מאז ביצוע העבירה הנאשם ערך שינוי בחייו, הפסיק לצרוך אלכוהול ומגלה יציבות תעסוקתית.


לאחר שמיעת הטיעונים ציין בית המשפט כי עבירת גניבת רכב נועדה להגן על קניינו של אדם. מדובר בתופעה נפוצה אשר אינה פוגעת רק בקורבנות הישירים שרכבם נגנב, אלא בעלת השלכה על כלל בעלי הרכב, שכן שכיחותה מביאה לייקור פרמיות הביטוח על ידי חברות הביטוח. ובנוסף הואשם בעבירות נהיגה פוחזת ברכב, נהיגה ללא רישיון ונהיגה תחת השפעת אלכוהול, אשר פוגעות בביטחון ציבור המשתמשים בדרך, נוסעים והולכי רגל.


המעשים מצויים ברף גבוה של חומרה


בית המשפט סבר כי מעשיו של הנאשם מצויים ברף גבוה של חומרה, שכן מדובר בנהיגה למרחק לא מבוטל, שכללה חציית צומת ברמזור אדום על ידי אדם שלא מיומן לנהיגה, שהיה מצוי תחת השפעת אלכוהול ואשר סיכנה בפועל נוסעים וכלי רכב אחרים וסיכנה גם את הנאשם עצמו ואת אחיו. מתחם העונש ההולם נע בין חמישה עשר לשלושים חודשי מאסר בפועל, לצד מאסר מותנה, קנס, פיצוי לנפגעי העבירה ופסילת רישיון נהיגה בפועל ועל תנאי.


בית המשפט התחשב בהודאת הנאשם, אך סבר כי הוא לא קיבל אחריות מלאה על מעשיו, ומתסקיר המבחן עלה כי הוא השליך את האחריות על מעשיו על גורמים חיצוניים, כגון האלכוהול ששתה קודם לאירוע והשפעתו של האחר. כמו כן, הנאשם לא השתתף בהליך טיפולי מסודר ונמנע מלהגיע לבדיקות בשירות המבחן, ועל כן לא ניתן לקבל את טענתו כי הפסיק את השימוש שנהג לעשות באלכוהול ובסמים.


בנסיבות אלה גזר בית המשפט על הנאשם את העונשים הבאים: 20 חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי למשך שלוש שנים, פיצוי למתלונן בסך 1,000 שקלים, קנס בסך 1,000 שקלים או עשרה ימי מאסר תמורתו ותשעה חודשי פסילה בפועל מלקבל או להחזיק רישיון מיום שחרורו ממאסר.


ת"פ 29245-10-17
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת נהיגה בשכרות, איך לקבל זיכוי?

מאחר ולא ניתן היה לשלול את גרסת הנאשם כי המאפיינים נערכו לאחר בדיקת הינשוף, זיכה כבוד השופט ש. נחשון את הנאשם מעבירת השכרות, כאשר פסל הן את בדיקת הינשוף והן את בדיקת המאפיינים לאור החריגה מהנהלים... 

בדיקת שכרות

שוטר רשאי לדרוש מנוהג רכב שהיה מעורב בתאונת דרכים או מנוהג רכב שיש לשוטר חשד סביר כי הוא שיכור, להיבדק במועדים ובמקומות שיורה, ומי שנדרש כך חייב להיבדק כאמור... 

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

נעצרתם לבדיקת שכרות? האם מותר לסרב לעבור את הבדיקה? מהי המשמעות המשפטית המקופלת בתוך הסירוב? 

נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים

הנאשם הורשע על פי הודאתו, בנהיגת רכב כשהוא נתון להשפעת משקאות משכרים. מתברר כי בבדיקה שנערכה לנאשם, נמצא בדמו ריכוז אלכוהול בשיעור, שהוא פי שלוש, מהכמות הקבועה בחוק. הנאשם נלכד בכף בעת שנהג רכב הסעות, בזיג זג.  

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

נהיגה בשכרות, האם ניתן לחזור מהודאה?

סקירה של פסקי דין העוסקים בהודאת נאשם בעבירה של נהיגה בשכרות וחזרה מהודאותו, באלו מקרים יתיר בית המשפט חזרה מהודאה? 

ה"ינשוף" מזהה לימונענע כמשקה אלכוהולי

במבחני המעבדה אשר נערכו במעבדת מיג"ל בע"מ בראשותו של ד"ר יגאל בר אילן, זיהה המכשיר משקאות קלים כמשקאות אלכוהוליים. הניסוי נערך במעמד קציני משטרה בכירים כגון רב פקד בני סמו ותועדו על ידי צלם משטרתי... 

מאסר בפועל בגין נהיגה בשכרות פעם שנייה

עבירת הנהיגה בשכרות הינה כאמור עבירה חמורה ומסוכנת. כאשר נהג נכנס לרכב על מנת לנהוג בזמן היותו שיכור, הוא מהווה סכנה ממשית לעצמו, לנוסעים עימו ולמשתמשים האחרים בדרך. העונש הראוי נגזר בין היתר, מגובה השכרות. ככל שמדובר בשכרות גבוהה, ראוי שהעונש יהיה גבוה יותר 

בקשה לביטול הרשעה בנהיגה בשכרות אשר ניתנה בהעדר הנאשם

האם בית המשפט יקבל את בקשתו של נאשם לבטל הכרעת דין במסגרתה הוא הורשע בהעדרו בנהיגה בשכרות? 

האם בדיקת ינשוף אשר הצביעה על 290 מ"ג בדיוק תביא להרשעת הנהג?

האם 290 מ"ג בליטר אוויר נשוף היא נהיגה בשכרות? האם הבדיקה הינה עד 290 מ"ג, כולל 290 מ"ג או למעלה מ-290 מ"ג? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.