www.what2do.co.il

ביטול פסק דין על נהיגה בשכרות שניתן בהעדר

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

ביטול פסק דין על נהיגה בשכרות שניתן בהעדר

סעיף 240 לחוק סדר הדין הפלילי מאפשר, בנסיבות מסוימות, להרשיע ולגזור את דינו של נאשם בהיעדרו, תוך שרואים את היעדרותו מהדיון כהודאה מצדו בעובדות כתב האישום שהוגש נגדו.


אדם שהוגש נגדו כתב אישום בגין עבירות תנועה וניתן פסק דין מבלי שהוא הגיש לבית המשפט לתעבורה כתב הגנה, רשאי לבקש לבטל את פסק הדין בתוך 30 ימים מהיום שפסק הדין הומצא לידיו.


כדי לבטל את פסק דין, נדרש הנאשם להגיש בקשה לבית המשפט שנתן את פסק הדין, ולצרף תצהיר מפורט הכולל את הסיבות לאי הגשת כתב הגנה במועד, כגון: חשש מפני עיוות דין או הסבר סביר להיעדרותו. הנאשם נדרש לשכנע את בית המשפט כי הסיבה מוצדקת, ואף לטעון כי אם יבוטל פסק הדין והוא יגיש כתב הגנה, סיכוי ההצלחה לזיכוי במשפט גבוהים. 


לאחר הגשת הבקשה, מזמן בית המשפט את הצדדים ושומע את טענותיהם ולאחר מכן מחליט האם יש מקום לבטל את פסק הדין, בהתאם לשיקול דעתו, תוך התחשבות בסיבת מחדלו של הנאשם באי התייצבות או אי הגשת כתב הגנה במועד, וכן בסיכויי הצלחתו אם יבוטל פסק הדין. בית המשפט רשאי לדחות את הבקשה כאשר מדובר בדבר שבשגרה, כמו למשל במקרה שבו יוכח כי היה זלזול והתעלמות מדעת מההליך המשפטי.


בקשה לביטול פסק דין על נהיגה בשכרות


אל בית משפט השלום לתעבורה בתל אביב - יפו הוגשה בקשה לביטול פסק דין שניתן בהעדר הנאשם והרשעתו בעבירה של נהיגה בשכרות. המבקש טען כי לא הגיע לדיון בשל מצבו הרפואי, והוא מעוניין לצרף תעודה רפואית המעידה על כך.


בפסיקה נקבע לא פעם כי בקשה לדחיית דיון היא בקשה ותו לא ומכאן, וכל עוד היא לא נענתה בחיוב והדיון נדחה, אין למבקש את הזכות שלא להתייצב לדיון. במקרה דומה, הנאשמת חזרה על טענותיה כפי שהועלו בהודעת הערעור שהוגשה לבית המשפט המחוזי.


בית המשפט המחוזי היטיב לנתח את הסוגיה על בסיס המבחנים שנקבעו בעניין זה, ולא מצא כי יש מקום להתערב בקביעה זו, ואף סבר כי על בעל דין אשר מגיש בקשה לדחיית מועד דיון, מוטלת החובה לעקוב אחר התקדמותה, ואין לו אלא להלין על עצמו בדיעבד.


במקרה אחר, הנאשם הלין על כך שבית המשפט לתעבורה בחר לעשות שימוש בסמכות המוקנית לו בסעיף 240 לחוק סדר הדין הפלילי, תוך התעלמות מנימוקיה של בקשת דחייה שהוגשה, כביכול, מבעוד מועד. בית המשפט לא קיבל את טענתו של המבקש. כפי שציין בית המשפט המחוזי, ואף מעיון בתיק בית המשפט לתעבורה עלתה שרשרת של בקשות לדחיית דיון, המבוססות על אמתלות שונות, שהוגשו מטעמו של המבקש, חלקן יום אחד בלבד לפני מועדי הדיון שנקבעו.


במקרה זה, נקבע כי לא ניתן היה להשלים עם התנהלות מעין זו, והייתה הצדקה מלאה לשים קץ למסכת הדחיות המתמשכת. זאת בפרט, כאשר בקשת הדחייה האחרונה הוגשה יום אחד בלבד לפני מועד הדיון שנקבע, ולא נמסרה בה כל סיבה לשיהוי שחל בהגשתה, או הסבר לכך שהמבקש לא ציין את דבר קיום הדיונים בבקשת הדחייה הקודמת שהגיש.


בהיעדרותו מהדיון, בחר הנאשם להתעלם מהוראתו המפורשת של בית המשפט לתעבורה, ובנסיבות אלה בדין הפעיל בית המשפט לתעבורה את הסמכות המוקנית לו בסעיף 240 לחוק סדר הדין הפלילי, והרשיע את הנאשם בהעדרו.


בתיק נוסף נקבע כי על אף טענות המבקש, הבקשה אינה מעלה שאלות משפטיות המעלות סוגיות בעלות חשיבות ציבורית, וכל עניינה הוא בנסיבותיו הפרטניות של המקרה. כמו כן, בית המשפט לא שוכנע כי מדובר במקרה המצדיק מתן רשות ערעור מטעמים של צדק ועיוות דין. על כן, דינה של הבקשה להידחות מטעם זה בלבד.


בית המשפט ציין כי גם אם הייתה מוגשת התעודה הרפואית שצורפה לבקשה לביטול פסק הדין, לפני הדיון, אין בכך כדי להבטיח את דחייתו ולא הייתה לנאשם, כל הצדקה לאי התייצבותו. נקבע כי בגזר הדין, לא נגרם כל עיוות דין, שכן, עונש הפסילה שנגזר עליו, הוא עונש החובה הקבוע בפקודת התעבורה. עם זאת, לפנים משורת הדין ובכפוף לכך שהמבקש יפקיד רישיונו מיד וישלם הוצאות בסך 500 שקלים לטובת אוצר המדינה ייקבע דיון בבקשה.


תת"ע 4579-08-18
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שיטת הניקוד החדשה

שיטת הניקוד החדשה - שיטת הניקוד בעבירות תעבורה ...כמה נקודות תקבלו בגין כל עבירה ? 

הזמנה לדין בעבירת מהירות

הזמנה לדין בעבירת מהירות, אימתי? 

דיון בבית המשפט לתעבורה בהעדר נוכחות נהג

האם ניתן להרשיע נהג בבית המשפט לתעבורה בהעדר נוכחתו בבית המשפט? האם ניתן לגזור על נהג מאסר בפועל או פסילה בהעדרו? 

רשות ערעור במשפט תעבורה

האם ניתן לערער על פסק דין בתעבורה? לאיזו ערכאה? תוך כמה זמן ועוד ... 

תעבורה - הברחת וגם זוכית?

בית המשפט לתעבורה בירושלים קבע כי יש לקבל את טענות ההגנה שהוצגו על ידי עו"ד אלעד שור. בהכרעת הדין נקבע כי השוטר אשר דפק על חלון מכוניתו של הנאשם היה לבוש אזרחי ולא נשא כל עדות לכך שהוא שוטר ולא אזרח... 

בית משפט לתעבורה - דף לנאשם

הוגש נגדך כתב אישוום? לפני משפט תעבורה? מומלץ לפנות אל עורך דין העוסק בדיני תעבורה. להלן דף לנאשם ובו עצות לגבי ההליך המשפטי העומד לפניכם... 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? 

נהגי מוניות ועבירות תעבורה

נהגי מוניות בישראל מעורבים לא אחת בתאונות דרכים. כמו כן, נהגים מקצועיים אלה מבצעים עבירות תנועה רבות. כיצד מתייחס בית המשפט לתעבורה לעבירות ותאונות אשר מבוצעות/נגרמות על ידי נהגי מוניות? 

אי מתן זכות קדימה

אי מתן זכות קדימה

האם עבירת אי מתן זכות קדימה הינה עבירה נפוצה? מהו העונש בגינה? האם ניתן לקבל זיכוי? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.