www.what2do.co.il

גרימת תאונה עם הולך רגל, מה העונש הצפוי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

גרימת תאונה עם הולך רגל, מה העונש הצפוי?

סעיף 62(2) לפקודת התעבורה קובע עונש מאסר של שנתיים או קנס לפי סעיף 61(א)(3) לחוק העונשין, לאדם שנהג ברכב בקלות ראש או ברשלנות, או במהירות שיש בה בנסיבות המקרה סכנה לציבור, גם אם היא פחותה מהמהירות המקסימלית שנקבעה בחוק.


נהגת כבת 22 שנים, הורשעה על פי הודאתה בביצוע עבירות של נהיגה בקלות ראש, אי מתן זכות קדימה להולך רגל במעבר חצייה וגרימת תאונה עם הולך רגל אשר נגרמו לו חבלות של ממש. בית משפט השלום לתעבורה בבאר שבע נדרש לקבוע את העונש ההולם.


על פי עובדות כתב האישום, הנאשמת, בוגרת אולפנה, ללא עבר תעבורתי, התקרבה למעבר חצייה, לא האטה די את מהירות נסיעתה ופגעה בהולך רגל שחצה מימין לכיוון נסיעתה. כתוצאה מרשלנותה נגרמו להולך הרגל חבלות של ממש בדמות שברים ברגל. הנפגע אושפז למשך עשרה ימים ורגלו גובסה.


המדינה ציינה כי הנאשמת נהגה ברכב באופן שבו הולך הרגל לא קיבל זכות קדימה בעת שחצה הרכב במעבר חצייה וכתוצאה מכך הוא נפגע בתאונה. לטענתה, אין מדובר בפגיעה בהולך רגל שחצה כביש בלתי מסומן אלא במי שחצה אותו בשטח מעבר חצייה. בנסיבות אלה עתרה לענישה הכוללת פסילת רישיון נהיגה בפועל, פסילה על תנאי וקנס כספי.


מאחר שהנאשמת נורמטיבית לחלוטין, אוחזת ברישיון נהיגה משנת 2013 ואין לחובתה כל עבר תעבורתי, נמנעה מלבקש מאסר מותנה. עורך הדין מטעם המדינה הבהיר כי נעשו ניסיונות לאיתור הנפגע בתאונת הדרכים, אך ניסיונות אלה לא צלחו ואין מידע ברור באשר למצבו כיום.


הולך הרגל הפתיע את הנהגת בכניסתו המהירה


עורך דינה של הנאשמת טען כי הולך הרגל הפתיע את הנאשמת בכניסתו המהירה למעבר וכן טען כי היה בגילופין בעת שחצה את הכביש, לכן הייתה לו תרומה להתרחשות התאונה. הוא ציין את לקיחת האחריות המלאה של הנאשמת והדגיש כי במהלך האירוע הולך הרגל הגיע לבית החולים כאשר הוא שיכור וממידע שיש להגנה, מצבו הבריאותי כיום טוב.

 

עו"ד הדגיש את נורמטיביות הנאשמת, וטען כי מאחר שמתחם הענישה מתחיל בשלושה חודשי פסילה בפועל כאשר רף הרשלנות אינו גבוה, יש הצדקה לענישה ברף השווה לחלקו הנמוך של מתחם העונש המקובל.


לאחר שמיעת טיעוני הצדדים, ציין בית המשפט כי קדושת החיים וזכותו של כל אדם הנע בדרכים כי אחר לא יפגע בשלמות גופו ובריאותו, מדובר בערכים חברתיים אשר נפגעו כתוצאה מהתנהגות הנאשמת, בכך שלא נתנה זכות קדימה להולך רגל במעבר חצייה, וכתוצאה מכך נגרמו לו חבלות של ממש.


בית המשפט קבע כי אין מספיק נתונים עובדתיים כדי לקבל את טענות ההגנה ביחס לדרך חציית הולך הרגל, שכן כל שהוצג הוא התיאור העובדתי בכתב האישום, אך ביחס למצב השכרות של הולך הרגל אכן הוצגו תעודות רפואיות המעידות על מצבו.


חוסר תשומת לב רגעית למתרחש בדרך הוביל לתאונה


עוד קבע בית המשפט כי לא מיוחסת לנאשמת נהיגה במהירות מופרזת, לא יציאה לעקיפה מסוכנת, לא הימצאות תחת השפעת אלכוהול או חומר אחר משנה תודעה, ולמעשה למעט עצם אי מתן זכות הקדימה, אין ביחס רכיבי רשלנות נוספים המחמירים את מצבה.


בית המשפט קבע כי מדובר בחוסר תשומת לב רגעית למתרחש בדרך שהוביל לתאונה, לפגיעה בהולך הרגל ולתוצאות של פגיעות הגוף בו, לכן רף הרשלנות במקרה זה הוא נמוך עד בינוני. מתחם הענישה הראוי ביחס לרכיב הפסילה בפועל מתחיל משלושה חודשי פסילה בפועל עד ל- 24 חודשי פסילה.


בעת קביעת העונש, הביא בית המשפט בחשבון את נורמטיביות הנאשמת, את תעודות ההצטיינות שהוצגו והיעדר עברה התעבורתי. מנגד הביא בחשבון את התיאור העובדתי של התאונה, את רף הרשלנות הקונקרטית ואת החבלות שנגרמו להולך הרגל.


בסופו של דבר גזר בית המשפט על הנאשמת את העונשים הבאים: חתימה על התחייבות כספית בסך של 5000 שקלים להימנע מביצוע עבירה של גרימת תאונה שבה נגרמו חבלות של ממש בתוך שנתיים, פסילת רישיון נהיגה לתקופה של ששה חודשים ופסילה על תנאי למשך שלוש שנים.


ת"ד 5662-01-17
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים קטלנית

כיצד מתמודדים עם גרימת תאונת דרכים קטלנית? האם ניתן להגיע לזיכוי בבית המשפט? מהו העונש אשר יוטל על נהג שמעורב בתאונת דרכים קטלנית? 

גרימת מוות ברשלנות, מה הדין?

מה העונש במקרה של עבירת גרימת מוות ברשלנות ע"פ סעיף 64 לפקודת התעבורה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין לתעבורה ... 

זיכוי בבית המשפט: תאונת פגע וברח

בית המשפט קבע כי יש לזכות אדם אשר הוגש כנגדו כתב אישום בגין מעורבות בתאונת פגע וברח, וזאת משום שלא הוכח כנדרש שאכן רכבו היה מעורב בתאונה... 

זיכוי נהג מפגיעה בהולך רגל במעבר חציה בגין רשלנות הולך הרגל

הולך רגל אשר נכנס למעבר חציה באופן רשלני הביא לכך כי הנהג אשר פגע בו לא הורשע בבית המשפט לתעבורה... 

דריסה למוות של הולכי רגל - הרשעה בהריגה ומאסר בפועל

נהג דרס למוות שני הולכי רגל במעבר חצייה. בית המשפט הרשיע את הנהג בעבירת הריגה ונגזרו עליו 18 חודשי מאסר בפועל. כמו כן, רישיון הנהיגה שלו נשלל ל-15 שנה... 

גרימת מוות בתאונה - גזר דין לנהג נורמיטבי אשר גרם למוות בתאונה

מהם השיקולים אשר מנחים את בית המשפט בבואו לגזור עונש על אישה נורמיטיבית בעלת עבר של נהיגה זהירה, אשר ברגע אחד של רשלנות גרם למוות בתאונה? 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? 

פסילת רישיון נהיגה לאחר תאונת דרכים קטלנית - תיקון 78 לפקודת התעבורה

האם רישיון נהיגה ייפסל עד תום ההליכים כאשר הנהג הנאשם היה מעורב בתאונה קטלנית בה קיפח אדם את חייו? 

תאונת דרכים קטלנית - הרשעה בהריגה בעקבות נהיגה בשכרות וחציית רמזור אדום

בתאונת דרכים קטלנית ברעננה נהרג נהג אשר התנגש בו רכב שחצה באדום. האם חצייה באדום, בצירוף עם נהיגה בשכרות, מהווה עילה להרשעה בעבירת הריגה? 

שלילת רישיון של נהג משאית לאחר תאונה קטלנית

תאונת הדרכים בערבה - בית המשפט הורה על שלילת רישיונו של נהג המשאית הבדואי... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.