www.what2do.co.il

זיוף סימני זיהוי של רכב, מה העונש הצפוי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

זיוף סימני זיהוי של רכב, מה העונש הצפוי?

סעיף 62 לפקודת התעבורה עוסק בנהגים שנהגו בצורה רשלנית ובקלות ראש, לרבות ביצוע עבירה של זיוף רישיונות נהיגה או סימני זיהוי של רכב, וקובע כי ניתן להטיל עונש מאסר למשך שנתיים או קנס לפי סעיף 61 א' 3 לחוק העונשין על נהג שביצע עבירה זו.


עבירת זיוף סימני זיהוי של הרכב נועדה לשמור על הסדר הציבורי ולאפשר לרשויות האכיפה לזהות כלי רכב שהנוהגים בהם ביצעו עבירות תנועה. כמו כן, דרישת רישוי נועדה למנוע את הסיכון הנוצר משימוש בכלי רכב שקיימים בהם ליקויי בטיחות.


זיוף לוחית רישוי היא עבירה פלילית המצריכה תכנון מראש והצטיידות בלוחית רישוי מזויפת. סעיף 418 לחוק העונשין קובע כי אדם המזייף מסמך צפוי לעונש שיכול להגיע עד שנת מאסר. אדם שזייף מסמך בכוונה לקבל באמצעותו דבר צפוי לעונש שיכול להגיע עד שלוש שנות מאסר ואם העבירה בוצעה בנסיבות מחמירות העונש יכול להגיע עד חמש שנות מאסר.


סעיף 300 לתקנות התעבורה קובע כי רכב הרשום בארץ חייב לשאת שתי לוחיות זיהוי, מלפנים ומאחורי הרכב. עם זאת אופנוע, גרור ונתמך נדרשים לשאת בלוחית זיהוי אחת שתותקן מאחורי הרכב. סעיף 165 לתקנות קובע כי אסור לנהוג ברכב שלוחיות הזיהוי שלו לא תקינות ושאינן מותקנות באופן שניתן להבחין ברישום שלהן. סעיף 165ב אוסר לנהוג ברכב הרשום בארץ ללא לוחיות זיהוי או סימני היכר מיוחדים שנקבעו על ידי רשות הרישוי ואוסר לנהוג ברכב הרשום כשהוא נושא עליו לוחית או סימן זיהוי שאינו מוכר בחוק.


מאסר בפועל בגין זיוף סימני זיהוי של רכב


נהג חדש אשר נהג ברכב כשעליו הורכבה לוחית זיהוי של רכב אחר הורשע, על פי הודאתו, בעבירות נהיגה פוחזת של רכב וזיוף סימני זיהוי של רכב. בית משפט השלום בירושלים נדרש לקבוע את העונש ההולם.


על פי עובדות כתב האישום, באפריל 2017, הנאשם רכש רכב תמורת סך של 300 שקלים, בידיעה כי הוא מיועד לפירוק, כאשר אין לו רישיון רכב ואינו כשיר לנהיגה. הנאשם לקח את הרכב מביתו של הבעלים, ובהיותו נהג חדש, נהג ברכב במשך מספר שעות כשעל הרכב הורכבה לוחית זיהוי של רכב אחר.


הנאשם הציע לשני קטינים להסיע אותם, הם נענו להזמנתו והוא הסיע אותם ברכב. בשלב מסוים, הגיע הנאשם לכביש בין עירוני, וכשראה שבמקום יש פקק תנועה, הסתובב ונסע בניגוד לכיוון התנועה. רכב משטרה שנסע במקום נאלץ לעצור בצד כדי למנוע התנגשות עם רכבו של הנאשם. רכב המשטרה הסתובב והשוטרים נסעו אחריו ואף ניסו לחסום את דרכו. הנאשם עצר את הרכב והוא והקטינים ברחו. הקטינים נעצרו סמוך למקום עצירת הרכב והנאשם נעצר מאוחר יותר.


מתסקיר שירות מבחן עלה כי הנאשם כבן 20, רווק, בוגר 12 שנות לימוד ועובד כמלקט מוצרים בחברה. אין לו הרשעות קודמות והוא התקשה לקבל אחריות על כל סעיפי העבירות שבהן הורשע. הנאשם הביע חרטה, אך התקשה להעמיק בנסיבות שהובילו לביצוע העבירות.


קצין המבחן הציע לנאשם להשתלב בטיפול, אך הוא שלל נזקקות טיפולית. לנוכח מאפייניו האישיותיים והתרשמות שירות המבחן כי הוא מבין את חומרת מעשיו וכן לנוכח רצונו לחיות חיים שומרי חוק, הומלץ להטיל עליו צו שירות לתועלת הציבור.


המאשימה ביקשה להותיר את הרשעת הנאשם על כנה ולקבוע מתחם עונש הולם הנע בין ששה חודשים לשנת מאסר בפועל. המאשימה ביקשה לגזור עליו שישה חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי, קנס ופסילה בפועל ועל תנאי מלקבל או להחזיק רישיון נהיגה.


הסנגור ביקש להימנע מהרשעה, תוך שהתייחס לעבודתו הנוכחית ולתכניותיו ללמוד נהיגה על רכב ציבורי. הוא הדגיש את נסיבות חייו הקשות, את הודאתו בכתב האישום, וטען כי יש להתייחס לעונשים שהוטלו על הקטינים שהיו עמו ברכב. עוד הודגש גילו הצעיר בעת ביצוע העבירה, ונטען כי נסיבות ביצועה אינן חמורות.


בקביעת מתחם העונש ההולם, שקל בית המשפט את מידת הפגיעה של המעשים בערכים המוגנים ואת הנסיבות שבהן נעברו העבירות המצויות ברף בינוני של חומרה. בית המשפט התחשב בגילו הצעיר מאוד בעת ביצוע העבירה, היעדר עבר פלילי והודאת הנאשם. עם זאת, הקושי לקבל אחריות על מעשיו מרמז על בעייתיות בהבנת והפנמת הפסול שבהם ומקים סיכון להישנות התנהגות פורצת חוק.


בסופו של דבר גזר בית המשפט על הנאשם את העונשים הבאים: ארבעה חודשי מאסר בפועל, ארבעה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים, קנס בסך 1,000 שקלים או עשרה ימי מאסר תמורתו, ששה חודשי פסילת רישיון נהיגה ושישה חודשי פסילה על תנאי למשך שנתיים, שלא יעבור אחת העבירות שבהן הורשע.


ת"פ 30772-12-17
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פניית פרסה

הנאשם הואשם באי ציות לתמרור ב-6 האוסר פניית פרסה, בצומת הרחובות בן גוריון – נורדאו בבת ים, עבירה בניגוד לתקנה 22(א) לתקנות התעבורה 

ביטול קנסות תעבורה, הכיצד?

האם כדאי להגיש בקשה להישפט? כיצד מבטלים דו"ח תעבורה? מהן העילות הנפוצות לביטול קנס תעבורה? 

שיטת הניקוד החדשה

בשיטה זו נקבע כעיקרון כי לכל נהג נפתח כרטיס אישי. בסופה של קב’ התקנות הזו נרשם פירוט מהי כמות הנק’ לגבי כל עבירה- התוספת השישית של תקנות ... 

צילום הרכב כראיה

צילמו את רכבך ? מה המשמעות המשפטית וכיצד ניתן להתמודד עם ראיה מסוג זה ? 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

פסילה על תנאי במקום פסילה בפועל בעבירות תעבורה, האמנם?

האם בסמכותו של בית המשפט לקבוע, במקום בו בוצעה עבירה אשר בצידה פסילה מינימאלית, כי יוטל על הנאשם פסילה על תנאי בלבד? 

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

מהי עבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף? האם מדובר בעבירת תעבורה חמורה? מהו משקלה של התקופה במהלכה לא היה הרישיון בתוקף? 

ביטול החרמת רכב

האם ניתן לבטל החרמת רכב? כיצד מתמודדים עם החרמת רכב כאשר בעל הרכב לא נהג בעת ביצוע העבירה? 

הרשעת חף מפשע בעבירות תעבורה - חזקת האחריות של בעל הרכב

האם ניתן להרשיע אדם בעבירות תעבורה כאשר הוכח מעל לכל ספק שלא הוא זה אשר נהג ברכב במועד ביצוע העבירה?  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.