www.what2do.co.il

הפקרה של רוכב אופנוע בנסיבות מחמירות, מה העונש?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

הפקרה של רוכב אופנוע בנסיבות מחמירות, מה העונש?

הפקרה אחרי פגיעה היא עבירה פלילית שנחשבת לעבירת תנועה חמורה ביותר. נהג שפגע ברכוש או בנפש, ולא ציית לחוקי התנועה ועצר כדי לסייע ולהגיש עזרה לנפגעים או לכל הפחות כדי למסור את פרטיו, צפוי לעונש שיכול להגיע עד שבע שנות מאסר לפי סעיף 64א(ב) לפקודת התעבורה.


אם הנהג היה מעורב בתאונת פגע וברח עם נפגעים, שבה נגרמה חבלה חמורה לאדם אחר או שאדם נהרג כתוצאה מהתאונה, והוא לא עצר או לא הזעיק עזרה, העונש הצפוי יכול להגיע עד 14 שנות מאסר בגין הפקרה אחרי פגיעה בנסיבות מחמירות.


פגיעה בקטין שחצה את הכביש מבלי להושיט עזרה


רוכב אופנוע אשר פגע בילד בן שבע וברח ממקום התאונה מבלי להושיט עזרה ומבלי להשאיר פרטים מזהים, הודה והורשע בכתב אישום המייחס לו עבירה של הפקרה אחרי פגיעה בנסיבות מחמירות בניגוד לסעיף 64א(ב) לפקודת התעבורה. בית משפט השלום לתעבורה בירושלים נדרש לקבוע את עונשו.


לפי עובדות כתב האישום. בחודש יוני 2013, סמוך לשעה 19:30 נהג הנאשם בקטנוע ברחוב ראשי בירושלים. באותה עת חצה את הכביש בריצה קטין כבן 7 שנים. הנאשם פגע בילד אשר נפל מתחת לגלגלי הקטנוע ואיבד את הכרתו. הנאשם נפל מהקטנוע הבחין בפגיעה בילד, אך המשיך בנסיעה מבלי לעצור ולהושיט לו עזרה. בעקבות התאונה נגרמו לילד חבלות בראש ובפנים.


הנאשם, יליד 1989, ללא עבר תעבורתי ופלילי, הודה בעובדות כתב האישום אך טען כי נסיבות ביצוע העבירה אינן הולמות את העבירה שיוחסה לו בכתב האישום וכן לאכיפה בררנית. בהכרעת דין מפורטת נדחו טענותיו והוא הורשע בעבירת הפקרה.


מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם בן 28, נורמטיבי, נשוי, אב לילדה בת שנתיים ואשתו בהריון. על פי מכתבי ההמלצה שקיבל מדובר באדם ישר, מתחשב בזולת ובעל רגישות לצרכי האחר. שירות המבחן התרשם כי הוא מבין את חומרת מעשיו, לוקח אחריות וחש ייסורי מצפון ביחס לעבירה.


שירות המבחן העריך כי ביצוע העבירה מהווה חריגה מאורח חייו והיא ממוקדת לסיטואציה הייחודית שבה היה נתון כאשר נראה כי בתקופה זו לא היה בשל נפשית להתמודד עם ההשלכות ומשמעות האירוע. עוד התרשם כי ההליך המשפטי ומעצרו היוו גורם משמעותי מרתיע עבורו וכי הסיכון להישנות העבירות נמוך. הנאשם התנצל בפני משפחת המתלונן ושילם להם פיצויים. שירות המבחן המליץ להימנע ממאסר בפועל ולהסתפק במאסר בעונש לריצוי בעבודות שירות, כדי לא לגרום לרגרסיה במצבו בהיותו צעיר בעל משפחה.


צורך להרתיע רבים מפני ביצוע עבירות הפקרה


המאשימה טענה כי יש להשית על הנאשם עונש מאסר בפועל הן בשל חומרת העבירה והפגיעה בערך החברתי והן בשל הצורך להרתיע את הרבים מפני ביצוען של עבירות מסוג זה. מתחם הענישה בנסיבות המקרה נע בין 10 ל- 20 חודשי מאסר בפועל ופסילה בפועל שלא תפחת משלוש שנים. לנוכח עברו הנקי, גילו הצעיר, חלוף הזמן והתסקיר החיובי, עתרה המאשימה למקם את העונש בתחתית מתחם הענישה.


הסנגור טען מנגד כי העובדות בכתב האישום אינן מדויקות. לטענתו הנאשם אשר נפגע אף הוא בתאונה, היה שקוע בעצמו וראה שכולם עסוקים בילד, עזב את המקום לאחר שלוש דקות וכשעה וחצי לאחר מכן הבין שטעה והתקשר למשטרה. לכן ביקש להשית עליו מאסר בעבודות שירות בלבד.


לאחר שמיעת טיעוני הצדדים, ציין בית המשפט כי עבירת הפקרה אחרי פגיעה היא מהחמורות שבעבירות התעבורה, מאחר שאין מדובר רק באי ציות לחוקי התנועה, אלא בעבירה מוסרית מהמעלה הראשונה של הפקרת אדם שנפגע לגורלו. עבירת ההפקרה שבה הורשע הנאשם היא עבירה שבה היסוד הנפשי הוא של מודעות לפגיעה באדם בתאונת דרכים.


לצורך קביעת מתחם הענישה בחן בית המשפט את מתחמי הענישה והענישה אשר נקבעו במקרים דומים שבהם גרם נאשם לתאונה שבה נפגע אדם שלא באשמתו, הפקיר את הנפגע והורשע בעבירה לפי סעיף 64א(ב) לפקודת התעבורה. ולבקשת המאשימה מצא למקם את הנאשם ברף הנמוך של מתחם הענישה.


בית המשפט התחשב בעברו הנקי של הנאשם בנסיבותיו האישיות והמשפחתיות ובעובדה שלא נפתחו נגדו תיקים חדשים ובכך שהתאונה לא התרחשה באשמת הנאשם ובלקיחת האחריות על מעשיו. לחומרה התחשב בנסיבות ביצוע העבירה ובהיות הנפגע קטין שאיבד את הכרתו.


בסופו של דבר גזר בית המשפט על הנאשם מאסר למשך ששה חודשים שירוצה בעבודות שירות. לצד מאסר על תנאי בן עשרה חודשים למשך שלוש שנים אם יעבור עבירות הפקרה לאחר פגיעה, מאסר על תנאי בן ארבעה חודשים למשך שלוש שנים, אם יעבור עבירת נהיגה בפסילה. פסילת רישיון נהיגה לתקופה של 30 חודשים, פסילה על תנאי וקנס בסך 1800 שקלים.


ת"ד 6037-12-14
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים קטלנית

כיצד מתמודדים עם גרימת תאונת דרכים קטלנית? האם ניתן להגיע לזיכוי בבית המשפט? מהו העונש אשר יוטל על נהג שמעורב בתאונת דרכים קטלנית? 

גרימת מוות ברשלנות, מה הדין?

מה העונש במקרה של עבירת גרימת מוות ברשלנות ע"פ סעיף 64 לפקודת התעבורה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין לתעבורה ... 

זיכוי בבית המשפט: תאונת פגע וברח

בית המשפט קבע כי יש לזכות אדם אשר הוגש כנגדו כתב אישום בגין מעורבות בתאונת פגע וברח, וזאת משום שלא הוכח כנדרש שאכן רכבו היה מעורב בתאונה... 

זיכוי נהג מפגיעה בהולך רגל במעבר חציה בגין רשלנות הולך הרגל

הולך רגל אשר נכנס למעבר חציה באופן רשלני הביא לכך כי הנהג אשר פגע בו לא הורשע בבית המשפט לתעבורה... 

דריסה למוות של הולכי רגל - הרשעה בהריגה ומאסר בפועל

נהג דרס למוות שני הולכי רגל במעבר חצייה. בית המשפט הרשיע את הנהג בעבירת הריגה ונגזרו עליו 18 חודשי מאסר בפועל. כמו כן, רישיון הנהיגה שלו נשלל ל-15 שנה... 

גרימת מוות בתאונה - גזר דין לנהג נורמיטבי אשר גרם למוות בתאונה

מהם השיקולים אשר מנחים את בית המשפט בבואו לגזור עונש על אישה נורמיטיבית בעלת עבר של נהיגה זהירה, אשר ברגע אחד של רשלנות גרם למוות בתאונה? 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? 

פסילת רישיון נהיגה לאחר תאונת דרכים קטלנית - תיקון 78 לפקודת התעבורה

האם רישיון נהיגה ייפסל עד תום ההליכים כאשר הנהג הנאשם היה מעורב בתאונה קטלנית בה קיפח אדם את חייו? 

תאונת דרכים קטלנית - הרשעה בהריגה בעקבות נהיגה בשכרות וחציית רמזור אדום

בתאונת דרכים קטלנית ברעננה נהרג נהג אשר התנגש בו רכב שחצה באדום. האם חצייה באדום, בצירוף עם נהיגה בשכרות, מהווה עילה להרשעה בעבירת הריגה? 

שלילת רישיון של נהג משאית לאחר תאונה קטלנית

תאונת הדרכים בערבה - בית המשפט הורה על שלילת רישיונו של נהג המשאית הבדואי... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.