www.what2do.co.il

רכיבה על אופניים חשמליים במעבר חצייה, מה קובע החוק?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 4.5 מתוך 5

רכיבה על אופניים חשמליים במעבר חצייה, מה קובע החוק?

בשנת 2014 נכנסו לתוקף תקנות חדשות המסדירות את השימוש באופניים וקורקינטים חשמליים. התקנות ברכיבה על אופניים חשמליים מופיעים תחת סימן ב'3 וקובעות כי חל איסור לרכוב על אופניים חשמליים על מדרכות שמיועדות להולכי רגל, והרכיבה מותרת על שבילי אופניים ועל הכביש בלבד.


נוסף על כך, החוק אוסר חצייה של הכביש ברכיבה בכל סוג של אופניים או קורקינט על גבי מעבר חצייה רגיל. רוכב אופניים נדרש לרדת מהכלי ולחצות בהליכה בלבד, כך שהחצייה ברכיבה מותרת רק במעברי חציה ייעודיים ומסומנים עבור הרוכבים.


כנגד רוכבת אופניים הוגש כתב אישום המייחס לה עבירת תנועה של רכיבה על אופניים חשמליים במעבר החצייה, בניגוד לחוק. הרוכבת כפרה במיוחס לה, ציינה כי לא רכבה במעבר חצייה, אלא ירדה מהאופניים, החזיקה אותם ביד, ובאופן זה חצתה את הכביש. בית משפט השלום לתעבורה בתל אביב – יפו נדרש להכריע בעניין זה.


מטעם התביעה העיד השוטר אשר הגיש את הדו"ח ושרטוט של המקום. בחקירתו הראשית הקריא את אשר רשם בדו"ח, כי הנהגת רכבה על אופניים חשמליים במעבר חצייה, וזה כאשר עמד סטטי מתחת לגשר, בצדו המערבי, הבחין בעבירה בבירור והיה בקשר עין רצוף עמה.


בתגובה לחשד, אמרה לו הנאשמת: "לי יש מה לעשות היום, כנראה שלכם משעמם, גנבו לי את האופניים שלוש פעמים, לכו תתפסו אותם, תיתן לי דו"ח, נראה מי ישלם את זה, אין תמרור שאוסר לרכב במעבר חצייה. העד בחן את דו"ח שהוגש לו על ידי התביעה, וציין שאף על פי שלא רשום מי היה עמו במשמרת, הוא אינו יכול לומר שלא היה עמו שוטר נוסף, זאת מכיוון שלא ציין בדו"ח אם היה לבד או לא. בחקירתו הנגדית אישר השוטר כי התמונות שצילמה הנאשמת הן תמונות מהמקום.


הנאשמת טענה כי באותו היום היו מספר רוכבי אופניים שנעצרו על ידי המשטרה, והייתה במקום התקהלות, לכן ישנה אפשרות כי לאור אותו אירוע, השוטר לא ראה היטב את אותה הרוכבת על האופניים, שכן היא יודעת את החוק, ועוד קודם שחצתה, ירדה מעל האופניים, החזיקה אותם ביד, ועברה את המעבר בהליכה.


השוטר לא שלל שייתכן שעצרו מספר רוכבי אופניים, אולם הוא לא זוכר זאת, כי הוא לא ציין בדוח וייתכן שהיו כמה שביצעו את אותה עבירה. לשאלת בית המשפט, ענה השוטר כי הוא רושם דו"חות אך ורק על מה שראו עיניו, וייתכן שהייתה התקהלות, אולם אם הוא לא ציין זאת, ייתכן שהיה מדובר באירוע שלא שווה התייחסות.


ייתכן שהשוטר התבלבל בין מספר אירועים


לאחר שמיעת טענות הצדדים, קבע בית המשפט כי השוטר לא כפר בעובדה כי ייתכן והיו רוכבים נוספים במקום, וכן סבר כי לאור העובדה שהדו"ח נשלח לבית הנאשמת ולא נמסר לידה במקום ובעת ביצוע העבירה, ייתכן שהשוטר אכן התבלבל בין מספר אירועים, ובין מספר נאשמים, וכך אף בלבל בין התגובות של רוכבים אחרים.


בית המשפט התרשם שהנאשמת ניהלה את ההוכחות באופן מנומס, תוך שהשתמשה במילים שאינן מתיישבות עם התגובה שלה בדו"ח, ובוודאי אינן מתיישבות עם העובדה שציינה כי התנהלות השוטרים הייתה מקצועית ומנומסת, ולא מצא לגשר על הפערים הגדולים בין תיאור העבירה, תגובתה לבין עדותה בבית המשפט.


כמו כן, השוטר ציין כי רשם את כל הפרטים בפנקס והעביר אותם מאוחר יותר לדו"ח, כך שללא אותו דף שעליו רשם את הפרטים בעת האירוע, כל הרשום הוא בבחינת עדות שמיעה, ללא הראייה הטובה, ייתכן כי ללא צורך בדף הטיוטה, ניתן היה להתחקות על הנעשה בעת האירוע.


בית המשפט לא יכול היה לגשר על הפערים בין תיאור העובדות שתיארה בפניו הנאשמת לבין תיאור האירוע שתיאר השוטר ונראה כי מדובר בשני אירועים שונים לחלוטין שאין ביניהם כל קו ותיאור מקשר, ומכיוון ששני העדים היו אמינים בעדותם, החליט שלא ניתן להרשיע את הנאשמת בביצוע העבירה המיוחסת לה. בסופו של דבר, בית המשפט לא מצא כי ניתן להרשיע את הנאשמת בעבירת תנועה של רכיבה על אופניים חשמליים במעבר החצייה, לכן הורה על זיכויה מחמת הספק, לפי סעיף 182 לחוק סדר הדין הפלילי.


תת"ע 2301-08-18

 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פניית פרסה

הנאשם הואשם באי ציות לתמרור ב-6 האוסר פניית פרסה, בצומת הרחובות בן גוריון – נורדאו בבת ים, עבירה בניגוד לתקנה 22(א) לתקנות התעבורה 

ביטול קנסות תעבורה, הכיצד?

האם כדאי להגיש בקשה להישפט? כיצד מבטלים דו"ח תעבורה? מהן העילות הנפוצות לביטול קנס תעבורה? 

שיטת הניקוד החדשה

בשיטה זו נקבע כעיקרון כי לכל נהג נפתח כרטיס אישי. בסופה של קב’ התקנות הזו נרשם פירוט מהי כמות הנק’ לגבי כל עבירה- התוספת השישית של תקנות ... 

צילום הרכב כראיה

צילמו את רכבך ? מה המשמעות המשפטית וכיצד ניתן להתמודד עם ראיה מסוג זה ? 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

פסילה על תנאי במקום פסילה בפועל בעבירות תעבורה, האמנם?

האם בסמכותו של בית המשפט לקבוע, במקום בו בוצעה עבירה אשר בצידה פסילה מינימאלית, כי יוטל על הנאשם פסילה על תנאי בלבד? 

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

מהי עבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף? האם מדובר בעבירת תעבורה חמורה? מהו משקלה של התקופה במהלכה לא היה הרישיון בתוקף? 

ביטול החרמת רכב

האם ניתן לבטל החרמת רכב? כיצד מתמודדים עם החרמת רכב כאשר בעל הרכב לא נהג בעת ביצוע העבירה? 

הרשעת חף מפשע בעבירות תעבורה - חזקת האחריות של בעל הרכב

האם ניתן להרשיע אדם בעבירות תעבורה כאשר הוכח מעל לכל ספק שלא הוא זה אשר נהג ברכב במועד ביצוע העבירה?  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.