www.what2do.co.il

הריגה עקב נהיגה תחת השפעת סמים, מה העונש?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

הריגה עקב נהיגה תחת השפעת סמים, מה העונש?

נהג משאית כבן 60 נהג בשכרות תחת השפעת סמים מסוכנים מסוג הרואין, במשאית כבדה, בדרך בין עירונית במהירות גבוהה, וגרם לתאונה קטלנית, שבה נהרגו שלוש נשים ונפצעו שני גברים, כולם קרובי משפחה שנסעו באותו רכב.


בנסיבות אלה הורשע הנהג בשלוש עבירות של הריגה, לפי סעיף 298 לחוק העונשין, נהיגה תחת השפעת סמים לפי סעיף 62(3) לפקודת התעבורה, חציית צומת באור אדום וגרימת חבלה של ממש לפי סעיף 38(3) לפקודת התעבורה.


על פי עובדות כתב האישום, בתחילת אוגוסט 2016, בסביבות השעה אחת בלילה, נהג הנאשם במשאית במשקל 15 טון בכביש 4 מכיוון דרום לצפון, בקרבת הצומת עם כביש 70 ליד הכניסה לפרדיס. הנאשם נהג כשבגופו סם מסוכן מסוג הרואין. באותה עת מכוניתם של קורבנות התאונה חצתה את הצומת באור ירוק, מכביש 70 מכיוון מזרח למערב. בתוך המכונית ישבו חמישה בני משפחה וביניהם גם תינוקת. כאשר הרכב הפרטי הגיע לצומת הוא נעצר כרכב ראשון בנתיב נסיעה ישר והמתין לאור ירוק.


כאשר האור התחלף התקדמה המכונית בתוך הצומת. באותו זמן הנאשם חצה את הצומת במהירות גבוהה של כ-90 קמ"ש בכניסתו לצומת, באור אדום שדלק כבר שניות רבות. המשאית פגעה בחלק האחורי של הרכב הפרטי וגרמה למותן של שתי אחיות ואמן ופציעתם של אב ובן. בהכרעת הדין נקבע כי הנאשם נהג במשאית במשקל של כ- 15 טון, במהירות גבוהה, לתוך צומת שבו דלק לכיוונו אור אדום ברמזור במשך שניות ארוכות טרם הגעתו אליו. שדה הראייה היה נקי ותנאי התאורה היו טובים והוא יכול היה לראות במרחק גדול מהצומת כי הרמזור אדום.


הנאשם לא הפעיל בלמים טרם ההתנגשות ולא הוריד במהירותו. הוא היה עייף, תחת השפעת הרואין. טענות ההגנה שהועלו על ידו, שלא עבר באדום ושלא צרך סמים, הופרכו לחלוטין. בית המשפט קבע כי יש לראותו כמי שגילה אדישות ושוויון נפש לאפשרות של התרחשות תאונה קטלנית בינו לבין רכב אחר. בנסיבות אלה יש מקום להרשיעו בעבירת הריגה.


בית המשפט ציין כי הערכים החברתיים שנפגעו במקרה זה הם ערך החיים עצמם, שלמות הגוף ושמירה על שלום הציבור ובפרט שלום הציבור בדרכים. מידת הפגיעה הייתה קשה מאוד כאשר נהרגו שלוש קורבנות ונפצעו עוד שניים בתאונה קטלנית ומיותרת שנגרמה באופן בלעדי כתוצאה מהתנהגותו הפסולה של הנאשם, שלמרות שצרך סמים מסוכנים, נהג ברכב כבד במהירות גבוהה בניגוד בוטה לחוקי התנועה.


15 שנות מאסר בפועל בגין הריגה


אמנם מדובר בתאונה ללא תכנון מוקדם, אך חלקו היחסי של הנאשם בביצוע העבירות היה מוחלט. במצב שבו הוא נהג, צפוי היה להיגרם נזק גדול כפי שאכן אירע. הסיבות שהביאו אותו לבצע את העבירה, הן נטילת סמים תוך כדי נהיגה, שבוצעו לכאורה על רקע צורך כלכלי לעבוד למרות מצבו הרפואי, אינן יכולות להצדיק את העלייה מאחורי ההגה במצב של שכרות והשפעה מסמים.


הנאשם היה צריך להבין את התנהלותו הפסולה ולהימנע מנהיגה בעת היותו נתון תחת השפעת סמים. וכנהג משאית מקצועי הייתה מוטלת חובת זהירות מוגברת לעומת נהג רגיל, בין היתר בהיותו אחראי על כלי משא כבד הנע בדרכים בין מכוניות רגילות.


מתחם הענישה ההולם נמצא בין 12 עד 18 שנות מאסר. באשר לשיקולים של קביעת העונש בתוך המתחם, בית המשפט הביא בחשבון את עברו הפלילי של הנאשם ובייחוד את עברו בעבירות סמים ובנוסף את ההיקף הגדול למדי של עבירות התנועה שבהן הוא הורשע. מצד שני התחשב בגילו של הנאשם שהוא אינו אדם צעיר וכיום בן 63 וסובל ממחלה כאשר ברור שהטלת ענישה מחמירה תעמידו במצב שהוא עלול לעבור חלק משמעותי מפרק חייו האחרון במאסר.


בנסיבות אלה גזר בית המשפט על הנאשם את העונשים הבאים: 15 שנות מאסר בפועל, מאסר על תנאי של 24 חודשים למשך שלוש שנים מיום שחרורו, כאשר התנאי יופעל אם יעבור עבירות מסוג של הריגה או עבירת תנועה מסוג פשע. פסילה מלהחזיק רישיון נהיגה לצמיתות ותשלום פיצויים למשפחה אחת בסך 160,000 שקלים ולמשפחה השנייה בסך 80,000 שקלים.


ת"פ 33209-08-16
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת נהיגה בשכרות, איך לקבל זיכוי?

מאחר ולא ניתן היה לשלול את גרסת הנאשם כי המאפיינים נערכו לאחר בדיקת הינשוף, זיכה כבוד השופט ש. נחשון את הנאשם מעבירת השכרות, כאשר פסל הן את בדיקת הינשוף והן את בדיקת המאפיינים לאור החריגה מהנהלים... 

בדיקת שכרות

שוטר רשאי לדרוש מנוהג רכב שהיה מעורב בתאונת דרכים או מנוהג רכב שיש לשוטר חשד סביר כי הוא שיכור, להיבדק במועדים ובמקומות שיורה, ומי שנדרש כך חייב להיבדק כאמור... 

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

נעצרתם לבדיקת שכרות? האם מותר לסרב לעבור את הבדיקה? מהי המשמעות המשפטית המקופלת בתוך הסירוב? 

נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים

הנאשם הורשע על פי הודאתו, בנהיגת רכב כשהוא נתון להשפעת משקאות משכרים. מתברר כי בבדיקה שנערכה לנאשם, נמצא בדמו ריכוז אלכוהול בשיעור, שהוא פי שלוש, מהכמות הקבועה בחוק. הנאשם נלכד בכף בעת שנהג רכב הסעות, בזיג זג.  

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

נהיגה בשכרות, האם ניתן לחזור מהודאה?

סקירה של פסקי דין העוסקים בהודאת נאשם בעבירה של נהיגה בשכרות וחזרה מהודאותו, באלו מקרים יתיר בית המשפט חזרה מהודאה? 

ה"ינשוף" מזהה לימונענע כמשקה אלכוהולי

במבחני המעבדה אשר נערכו במעבדת מיג"ל בע"מ בראשותו של ד"ר יגאל בר אילן, זיהה המכשיר משקאות קלים כמשקאות אלכוהוליים. הניסוי נערך במעמד קציני משטרה בכירים כגון רב פקד בני סמו ותועדו על ידי צלם משטרתי... 

מאסר בפועל בגין נהיגה בשכרות פעם שנייה

עבירת הנהיגה בשכרות הינה כאמור עבירה חמורה ומסוכנת. כאשר נהג נכנס לרכב על מנת לנהוג בזמן היותו שיכור, הוא מהווה סכנה ממשית לעצמו, לנוסעים עימו ולמשתמשים האחרים בדרך. העונש הראוי נגזר בין היתר, מגובה השכרות. ככל שמדובר בשכרות גבוהה, ראוי שהעונש יהיה גבוה יותר 

בקשה לביטול הרשעה בנהיגה בשכרות אשר ניתנה בהעדר הנאשם

האם בית המשפט יקבל את בקשתו של נאשם לבטל הכרעת דין במסגרתה הוא הורשע בהעדרו בנהיגה בשכרות? 

האם בדיקת ינשוף אשר הצביעה על 290 מ"ג בדיוק תביא להרשעת הנהג?

האם 290 מ"ג בליטר אוויר נשוף היא נהיגה בשכרות? האם הבדיקה הינה עד 290 מ"ג, כולל 290 מ"ג או למעלה מ-290 מ"ג? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.