www.what2do.co.il

נהיגה באוטובוס זעיר ללא רישיון מתאים, מהו העונש הצפוי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

נהיגה באוטובוס זעיר ללא רישיון מתאים, מהו העונש הצפוי?

עבירות תנועה של נהיגה ברכב בידי מי שאינו מורשה לסוג הרכב ונהיגה ללא תעודת ביטוח, פוגעות בערכים החברתיים של ביטחון הציבור, בחובה לציית לחוק ובאינטרס הציבורי, המחייב הרשאה לנהיגה בסוג הרכב, רק לאחר שנבחנים כישוריו והתאמתו של הנהג בידי הגורמים המוסמכים לכך.


נהג אשר נוהג באוטובוס זעיר ללא רישיון מתאים מבצע עבירה חמורה כאשר הסיכון הכרוך בה למשתמשי הדרך ולנהג רב וממשי, בפרט כשמדובר במי שמסיע עמו נוסעים. כמו כן, מידת הזהירות הנדרשת מנוהג רכב זה היא רבה ומיוחדת.


נהג בחברת הסעות אשר נהג באוטובוס זעיר פרטי ללא רישיון מתאים, הורשע, על פי הודאתו, בעבירות של נהיגה ללא רישיון נהיגה לסוג הרכב, וללא תעודת ביטוח תקפה. בית משפט השלום לתעבורה בעכו נדרש לקבוע מהו העונש ההולם. על פי עובדות כתב האישום, באוגוסט 2017, סמוך לחצות, נהג הנאשם בכביש 85, ק"מ 15.7, באוטובוס זעיר פרטי, כשהוא אינו מורשה לנהיגה בסוג הרכב וללא תעודת ביטוח תקפה.


המאשימה ציינה שמדובר בעבירה חמורה, הנאשם נוהג משנת 2005, וצבר 12 הרשעות קודמות. לפיכך עתרה להטיל עליו עונש מאסר בפועל, לתקופה שבין 15 ימים ועד 18 חודשים, מאסר על תנאי, פסילה הנעה בין 6 חודשים עד 60 חודשים, פסילה על תנאי וקנס משמעותי.


ההגנה עתרה להסתפק בפסילה על תנאי וקנס כספי הולם. הסנגור ציין כי הנאשם מחזיק ברישיון נהיגה משנת 2005, ולא ידע שהוא זקוק לרישיון נהיגה על רכב המיניבוס שבו נהג, מעת שנעצר הוא הסדיר באופן מידי את רישיון הנהיגה והשלים קורס לנהיגת אוטובוס זעיר. עוד ציין כי הנאשם הודה בהזדמנות הראשונה וחסך מזמנו של בית המשפט. כמו כן, רישיונו חיוני לעבודתו כנהג בחברת הסעות, הוא מצוי בהליך פשיטת רגל ופסילת רישיונו תפגע בהליך שיקומו הכלכלי.


קביעת עונש ראוי לעבירות נהיגה ללא רישיון נהיגה לסוג הרכב


בית המשפט התרשם כי מדובר במקרה שבו נהג הנאשם ללא רישיון נהיגה לסוג הרכב, אוטובוס זעיר, ואין מחלוקת על כך שהעבירה חמורה ומסכנת את משתמשי הדרך ואת הנהג, כאשר מידת הזהירות הנדרשת מנוהג המסיע עמו נוסעים במיניבוס רבה ומיוחדת.


עם זאת, יש להתחשב בכך שאין מדובר בנהג שכלל לא הוציא רישיון מעולם, אשר אינו מכיר כלל את כללי הדרך ואינו מיומן כלל. הנאשם אוחז מעל 14 שנים ברישיון נהיגה, והעבירה שיוחסה לו היא נהיגה בהיותו בלתי מורשה לסוג הרכב. כמו כן, לאחר שנעצר, הסדיר מיד את רישיון הנהיגה לסוג הרכב שבו נהג, על כן חומרת העבירה בנסיבות אלה מופחתת.


לעניין עברו התעבורתי, מצד אחד לנאשם, הנוהג משנת 2005, 12 הרשעות קודמות, כולל נוסע לא חגור, שימוש בטלפון בעת שהרכב נע, נהיגה במהירות מופרזת, אי ציות לתמרור ועוד. מנגד יש להתחשב בכך שמדובר בעבירה ראשונה מסוגה.


הנאשם הודה בביצוע העבירה, נטל אחריות על מעשיו וכיום הוא בעל רישיון נהיגה לרכב ולאוטובוס זעיר, והפחית בכך את הסיכון להישנות העבירה. בנוסף הנאשם זקוק לרישיון לצורך פרנסתו ומצוי בעיצומו של הליך פשיטת רגל ועושה מאמצים לשקם את חייו. בנסיבות אלה, שבו מצוי הנאשם בעיצומו של הליך שיקום, וקיים סיכוי ממשי לשיקום, מצא בית המשפט כי יש מקום לחרוג ממתחם הענישה, ולהטיל פסילה לתקופה קצרה.


לאחר שמיעת טענות הצדדים ושקילת האינטרס הציבורי, סבר בית המשפט שמצד אחד מדובר בעבירה חמורה, ומנגד התרשם מנסיבותיו האישיות של הנאשם ומאמציו להשתקם, ומכך שמדובר בעבירה של נהיגה של מי שאינו מורשה לסוג הרכב, לכן הגיע למסקנה שאין למצות עם הנאשם את הדין.


בסופו של דבר הטיל בית המשפט על הנאשם את העונשים הבאים: שלושה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים, והתנאי הוא שהנאשם לא יעבור בתקופה זו עבירה של נהיגה בזמן פסילה או נהיגה ללא רישיון נהיגה. בנוסף הטיל על הנאשם פסילה מלקבל או מלהחזיק רישיון נהיגה לתקופה של 30 ימים, פסילה על תנאי לתקופה בת ארבעה חודשים, למשך שלוש שנים שלא יעבור עבירה שבה הורשע או אחת העבירות המפורטות בתוספת הראשונה או בתוספת השנייה לפקודת התעבורה ותשלום קנס בסך 2,000 שקלים.


תתע"א 10463-08-17

 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פניית פרסה

הנאשם הואשם באי ציות לתמרור ב-6 האוסר פניית פרסה, בצומת הרחובות בן גוריון – נורדאו בבת ים, עבירה בניגוד לתקנה 22(א) לתקנות התעבורה 

ביטול קנסות תעבורה, הכיצד?

האם כדאי להגיש בקשה להישפט? כיצד מבטלים דו"ח תעבורה? מהן העילות הנפוצות לביטול קנס תעבורה? 

שיטת הניקוד החדשה

בשיטה זו נקבע כעיקרון כי לכל נהג נפתח כרטיס אישי. בסופה של קב’ התקנות הזו נרשם פירוט מהי כמות הנק’ לגבי כל עבירה- התוספת השישית של תקנות ... 

צילום הרכב כראיה

צילמו את רכבך ? מה המשמעות המשפטית וכיצד ניתן להתמודד עם ראיה מסוג זה ? 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

פסילה על תנאי במקום פסילה בפועל בעבירות תעבורה, האמנם?

האם בסמכותו של בית המשפט לקבוע, במקום בו בוצעה עבירה אשר בצידה פסילה מינימאלית, כי יוטל על הנאשם פסילה על תנאי בלבד? 

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

מהי עבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף? האם מדובר בעבירת תעבורה חמורה? מהו משקלה של התקופה במהלכה לא היה הרישיון בתוקף? 

ביטול החרמת רכב

האם ניתן לבטל החרמת רכב? כיצד מתמודדים עם החרמת רכב כאשר בעל הרכב לא נהג בעת ביצוע העבירה? 

הרשעת חף מפשע בעבירות תעבורה - חזקת האחריות של בעל הרכב

האם ניתן להרשיע אדם בעבירות תעבורה כאשר הוכח מעל לכל ספק שלא הוא זה אשר נהג ברכב במועד ביצוע העבירה?  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.