www.what2do.co.il

כניסה לצומת בניגוד לחץ, מה קובע החוק?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

כניסה לצומת בניגוד לחץ, מה קובע החוק?

סעיף 36(ד) לתקנות התעבורה קובע כי בכביש אשר מחולק לנתיבים שבהם סומנו חצים המובילים לצומת, אסור לנהג להיכנס לצומת, לעבור בו ולצאת ממנו, אלא בכיוון החץ שסומן בנתיב שממנו נכנס לצומת, כולל במפגש עם כביש אחר.


כאשר מדובר בכניסה לצומת של רכב מסחרי, בכביש שיש בו שני נתיבים או יותר באותו כיוון נסיעה לא ייכנס נהג הרכב המסחרי או רכב עבודה שמשקלו מעל 10,000 קילו לצומת ולא יעבור בו, אלא בנתיב הימני ביותר באותו כיוון נסיעה אלא אם הוצב במקום תמרור המתיר לרכב נסיעה בנתיבים נוספים.


זיכוי מעבירת כניסה לצומת בניגוד לחץ


בסוף חודש ספטמבר 2017, נרשמה נגד הנאשם הודעת תשלום קנס, המייחסת לו נהיגת רכב בכביש המחולק לנתיבים המובילים לצומת, וכניסה לצומת בניגוד לחץ המסומן בנתיב ממנו נכנס לצומת, עבירה על תקנה 36 (ד) לתקנות התעבורה. הנאשם כפר באשמה וביקש להישפט. בית משפט השלום לתעבורה בתל אביב – יפו נדרש להכריע בעניין זה ולקבוע האם הנאשם ביצע את עבירת התנועה המיוחסת לו או לאו.


מטעם המאשימה העידו עדי התביעה, שהם: השוטר, עורך הדו"ח והמזכר. על פי גרסת המאשימה, ביום האירוע, הנאשם נהג ברכב בכביש בבני ברק ובסמוך לצומת יצא שלא בכיוון החץ שסומן בנתיבים שמהם נכנס אליה.


השוטר העיד כי עמד מחוץ לניידת כ-20 מטרים צפונית לצומת, כשפניו לכיוון דרום והבחין ברכב של הנאשם נוסע מדרום לצפון בנתיב השמאלי מתוך שני נתיבים שעליו סומנו חיצים בצבע כתום ברורים ותקינים וכן נבדקו טרם בוצע אכיפה החיצים בנתיב מורים על פנייה שמאלה בלבד הנראים היטב לעין. לטענת המאשימה, הנאשם לא ציית לסימון החיצים והמשיך ישר בצומת לכיוון השוטר, אשר סימן לעברו לעצור בצד בצורה בטוחה, ויצר קשר עין רצוף עם מבצע העבירה.


הנאשם טען מנגד כי נסע בנתיב השמאלי וטען בתוקף כי בנתיב זה מופיע חץ המורה נסיעה ישר ושמאלה. לגרסתו, רכב שהיה לפניו פנה שמאלה ונתן לו להמשיך ישר כאשר הוא נסע על הנתיב השמאלי מבין שני נתיבים.


הנאשם טען כי הוא נכנס לצומת ויצא ממנו בכיוון החץ המסומן בנתיב השני משמאל, המורה ישר ושמאלה, ולא ביצע כל עבירה. בנוסף טען כי לא קיבל את המזכר ולא ידע על קיומו לפני קיום הדיון, כמו כן, זמן רישום הדו"ח על ידי השוטר עמד על כ-20 דקות שבהם היה לשוטר די והותר זמן כדי לבדוק אותו ולתקן טעויות ולא לאחר שהוא עזב את המקום.


סתירה בין הרשום בדו"ח לבין השרטוט


לאחר שמיעת טענות הצדדים, בית המשפט סבר כי למרות השוטר השאיר רושם אמין וניכר כי הוא מבצע את עבודתו המקצועית במסירות רבה, לא ניתן לקבל את גרסתו, וזאת לאור סתירה בין הרשום בדו"ח לבין השרטוט אשר שרטט במהלך הדיון.


בדו"ח צוין כי החיצים בנתיב מורים על פנייה שמאלה בלבד, אולם כאשר שרטט את הנתיב השמאלי ציין שם חיצים לכיוון שמאלה וישר, וזאת אף מבלי שנדרש לאי הנוחות המתלווה למצב דברים שבו אזרח מקבל דו"ח ונרשמת לחובתו הודעת קנס משך 20 דקות, וכאשר הוא מתרחק מהמקום שנערך מזכר המציין עובדה מהותית והנוגעת ליכולתו להגן על עצמו.


יתרה מכך, רק במהלך הדיון התוודע הנאשם למזכר זה והמאשימה טענה כי המזכר היה בתיק אולם, לא טענה כי המזכר נשלח אליו. בית המשפט ציין כי השוטר לא ציין בדו"ח מה היה מצב התנועה בעת ביצוע העבירה המיוחסת לנאשם. מנגד, עמדה בפניו עדות הנאשם, אשר דבק בגרסתו ועדותו בבית המשפט לא נסתרה בחקירה נגדית, והשאירה רושם אמין. לפיכך, לאחר שמיעת טיעוני הצדדים ובחינת הראיות, סבר בית המשפט כי לא ניתן לקבוע במידה הנדרשת במשפט הפלילי כי הנאשם עבר את העבירה המיוחסת לו בכתב האישום, על כן החליט לזכותו מחמת הספק.


תת"ע 3879-07-18
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פניית פרסה

הנאשם הואשם באי ציות לתמרור ב-6 האוסר פניית פרסה, בצומת הרחובות בן גוריון – נורדאו בבת ים, עבירה בניגוד לתקנה 22(א) לתקנות התעבורה 

ביטול קנסות תעבורה, הכיצד?

האם כדאי להגיש בקשה להישפט? כיצד מבטלים דו"ח תעבורה? מהן העילות הנפוצות לביטול קנס תעבורה? 

שיטת הניקוד החדשה

בשיטה זו נקבע כעיקרון כי לכל נהג נפתח כרטיס אישי. בסופה של קב’ התקנות הזו נרשם פירוט מהי כמות הנק’ לגבי כל עבירה- התוספת השישית של תקנות ... 

צילום הרכב כראיה

צילמו את רכבך ? מה המשמעות המשפטית וכיצד ניתן להתמודד עם ראיה מסוג זה ? 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

פסילה על תנאי במקום פסילה בפועל בעבירות תעבורה, האמנם?

האם בסמכותו של בית המשפט לקבוע, במקום בו בוצעה עבירה אשר בצידה פסילה מינימאלית, כי יוטל על הנאשם פסילה על תנאי בלבד? 

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

מהי עבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף? האם מדובר בעבירת תעבורה חמורה? מהו משקלה של התקופה במהלכה לא היה הרישיון בתוקף? 

ביטול החרמת רכב

האם ניתן לבטל החרמת רכב? כיצד מתמודדים עם החרמת רכב כאשר בעל הרכב לא נהג בעת ביצוע העבירה? 

הרשעת חף מפשע בעבירות תעבורה - חזקת האחריות של בעל הרכב

האם ניתן להרשיע אדם בעבירות תעבורה כאשר הוכח מעל לכל ספק שלא הוא זה אשר נהג ברכב במועד ביצוע העבירה?  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.