www.what2do.co.il

נהיגה באוטובוס בחוסר זהירות, כתב אישום נגד נהג שגרם לנוסעת חבלה של ממש

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

נהיגה באוטובוס בחוסר זהירות, כתב אישום נגד נהג שגרם לנוסעת חבלה של ממש

נהג אוטובוס שעלה עם גלגל האוטובוס על רגל של נוסעת וגרם לקטיעת רגלה, הואשם בעבירת נהיגה בחוסר זהירות וגרימת חבלה של ממש. בית משפט השלום לתעבורה בתל אביב – יפו נדרש לקבוע את העונש ההולם.


על פי עובדות כתב האישום, בנובמבר 2016, הנאשם נהג באוטובוס בתוך מתחם בית חולים ועצר ליד המכון האונקולוגי. הנוסעת, ילידת 1944, שנסעה לבקר את בעלה המטופל במחלקת אונקולוגיה, החלה לרדת מהאוטובוס בתחנה, דרך הדלת האחורית. הנאשם נהג בחוסר זהירות, לא נתן תשומת לב לדרך, לא נקט בכל האמצעים להבטחת שלום הנוסעים, סגר את דלת האוטובוס לפני שהיא סיימה לרדת.


כתוצאה מכך הנוסעת נפלה החוצה כאשר רגל אחת על הכביש, הנאשם החל בנסיעה, עלה עם גלגל האוטובוס על רגלה של הנוסעת, וכתוצאה מהשברים המרוסקים שנגרמו לה, רגלה נקטעה מתחת לברך.


בנסיבות אלה הנאשם הורשע בעבירות של גרימת חבלה של ממש בניגוד לסעיף 38(3) לפקודת התעבורה, התנהגות הגורמת נזק לפי תקנה 21(ב)(2) לתקנות התעבורה ונהיגה בחוסר זהירות בניגוד לתקנה 21(ג) לתקנות התעבורה. הנאשם כפר בהאשמות המיוחסות לו. על פי גרסתו, הנוסעת בכלל הייתה במצב עמידה על שתי רגליה בתוך המדרכה "במרחק אמה" מדופן האוטובוס, שעה שפתח בנסיעה, לכן לא ניתן לייחס לו כל עבירת תעבורה.


מטעם התביעה העידה הנוסעת, ומסרה כי בעת התאונה הייתה כבת 72 ובעקבותיה חייה נהרסו. מאישה עצמאית שעבדה בהתנדבות בטיפול בחסויים הפכה למוגבלת הליכה, אשר סובלת מכאבי פנטום במקום שבו היא נעזרת בפרוטזה, היא מתקשה מאוד לטפל בבעלה החולה, אשר תיאר אף הוא את המצב הקשה והבלתי צפוי שאליו הם נקלעו.


המדינה עתרה לעונש מאסר בפועל ופסילת רישיון נהיגה ממושכת


עורכת הדין מטעם המדינה הצביעה על תוצאות התאונה הקשות. הגם שכתב האישום דיבר בלשון סעיף 21(ג) לתקנות התעבורה, הרי שהתוצאה מבחינת חומרת הפגיעה מעידה על כך שמדובר באירוע שכולו בתוך הרף הגבוה שמתחם תקנה 21(ג) לתקנות התעבורה, מכאן הבקשה של המדינה בין שאר העונשים לעונש של מאסר בפועל ופסילת רישיון נהיגה ממושכת.


מטעם ההגנה העידה בת זוגו של הנאשם ותיארה את הסבל שעבר מאז התרחשות התאונה ועד היום. לדבריה הוא לא ישן בלילות, חש צער על התרחשות האירוע ששינה גם את מהלך חייו, אשר מפרנס ארבעה ילדים והעבודה בנהיגה היא מקצועו היחיד. הנאשם ביקש את זכות הדיבור וביקש את סליחת הנפגעת.


עורך דינו של הנאשם ביקש הקלה בעונש והציג את קשייו של הנאשם אשר הנהיגה היא מקצועו היחידי ומעולם לא היה מעורב בתאונת דרכים, למרות היותו נהג רכב ציבורי בשש שנים אחרונות. עוד ציין כי האישום שלפיו הובא לדין מדבר על עבירה לפי סעיף 21(ג) לתקנות התעבורה, ולא סעיף חמור יותר של רשלנות.


לעניין מתחם הענישה נקבע כי הוא כולל רכיב מאסר הנע בין מאסר על תנאי לשמונה חודשי מאסר, ופסילה בפועל לתקופה שבין 11 חודשים לארבע שנים. המסקנה העיקרית הנובעת מכך היא כי במידה רבה הענישה המקובלת בבית המשפט כוללת רכיבי ענישה חומרים, מאסר בפועל או בעבודות שירות ופסילה ארוכה בפועל. עם זאת, טווח הענישה רחב למדי, ומושפע בעיקר ממידת הרשלנות ומנסיבותיו הייחודיות של כל מקרה.


בעת קביעת העונש הראוי נקבעת הענישה המסוימת ביחס ישיר לחומרת הפגיעה, לעוצמת ההתרשלות ולמידת הזהירות שחב הנאשם כלפי הנפגעת. בהתאם לסעיף 40 א' לחוק העונשין בבוא בית המשפט לגזור את העונש המתאים יש מקום להתחשב בנסיבותיו האישיות של הנאשם, הודאה בכתב האישום, ואף בנסיבות שאינן קשורות בביצוע העבירה ובמידת האשם העולה מהתנהגותו.


על הנאשם הוטל מאסר על תנאי לצד פסילה למשך שלוש שנים


בית המשפט קבע כי במקרה זה, בהיות הנאשם נהג אוטובוס, הוא חב בחובת זהירות קונקרטית לשלום הנוסעים, לעניין זה ראה תקנה 436 לתקנות התעבורה. בהתחשב בעברו התקין יחסית של הנאשם מצד חד, ובסבל הרב שגרם באופן נהיגתו באותה העת מצד שני, לצד כפירתו באישומים המיוחסים לו, אי לקיחת אחריות על אופן נהיגתו, דבר שגרם להבאת הנפגעת לבית המשפט, ובאפשרות של בית המשפט להתרשם ממידת הנזק שנגרם לה ולמשפחתה מכלי ראשון, הטיל על הנאשם את העונשים הבאים:


תשלום פיצוי כספי בסך 7,500 שקלים לנפגעת, פסילה מלקבל או מלהחזיק רישיון נהיגה לתקופה של שלוש שנים בפועל, פסילה מלקבל או מלהחזיק רישיון נהיגה על תנאי למשך שלוש שנים ועוד ששה חודשי על תנאי למשך שלוש שנים, שלא יעבור עבירה של נהיגה בזמן פסילה, או נהיגה ללא רישיון נהיגה תקף.


ת"ד 16-06-17

 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים קטלנית

כיצד מתמודדים עם גרימת תאונת דרכים קטלנית? האם ניתן להגיע לזיכוי בבית המשפט? מהו העונש אשר יוטל על נהג שמעורב בתאונת דרכים קטלנית? 

גרימת מוות ברשלנות, מה הדין?

מה העונש במקרה של עבירת גרימת מוות ברשלנות ע"פ סעיף 64 לפקודת התעבורה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין לתעבורה ... 

זיכוי בבית המשפט: תאונת פגע וברח

בית המשפט קבע כי יש לזכות אדם אשר הוגש כנגדו כתב אישום בגין מעורבות בתאונת פגע וברח, וזאת משום שלא הוכח כנדרש שאכן רכבו היה מעורב בתאונה... 

זיכוי נהג מפגיעה בהולך רגל במעבר חציה בגין רשלנות הולך הרגל

הולך רגל אשר נכנס למעבר חציה באופן רשלני הביא לכך כי הנהג אשר פגע בו לא הורשע בבית המשפט לתעבורה... 

דריסה למוות של הולכי רגל - הרשעה בהריגה ומאסר בפועל

נהג דרס למוות שני הולכי רגל במעבר חצייה. בית המשפט הרשיע את הנהג בעבירת הריגה ונגזרו עליו 18 חודשי מאסר בפועל. כמו כן, רישיון הנהיגה שלו נשלל ל-15 שנה... 

גרימת מוות בתאונה - גזר דין לנהג נורמיטבי אשר גרם למוות בתאונה

מהם השיקולים אשר מנחים את בית המשפט בבואו לגזור עונש על אישה נורמיטיבית בעלת עבר של נהיגה זהירה, אשר ברגע אחד של רשלנות גרם למוות בתאונה? 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? 

פסילת רישיון נהיגה לאחר תאונת דרכים קטלנית - תיקון 78 לפקודת התעבורה

האם רישיון נהיגה ייפסל עד תום ההליכים כאשר הנהג הנאשם היה מעורב בתאונה קטלנית בה קיפח אדם את חייו? 

תאונת דרכים קטלנית - הרשעה בהריגה בעקבות נהיגה בשכרות וחציית רמזור אדום

בתאונת דרכים קטלנית ברעננה נהרג נהג אשר התנגש בו רכב שחצה באדום. האם חצייה באדום, בצירוף עם נהיגה בשכרות, מהווה עילה להרשעה בעבירת הריגה? 

שלילת רישיון של נהג משאית לאחר תאונה קטלנית

תאונת הדרכים בערבה - בית המשפט הורה על שלילת רישיונו של נהג המשאית הבדואי... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.