www.what2do.co.il

נהיגה ברכב ללא רישיון נהיגה תקף בפעם השלישית, מה העונש?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

נהיגה ברכב ללא רישיון נהיגה תקף בפעם השלישית, מה העונש?

הנאשם הורשע, בהתאם להודאתו, בשלושה מקרים של נהיגת רכב בלא רישיון נהיגה תקף, ועבירות נוספות. בית משפט השלום לתעבורה בעכו נדרש לקבוע את עונשו.

 

מעובדות כתב האישום עלה כי רישיונו של הנאשם אינו תקף מאז שנת 2004. למרות עובדה זו הוא נתפס נוהג ברכב בשלושה מועדים סמוכים שונים: באוגוסט 2014, כאשר לעבירת הנהיגה עצמה נלוותה עבירה של נהיגה תחת השפעת סמים. בספטמבר 2014, ובדצמבר 2014.

 

לאור ריבוי העבירות טענה המאשימה כי מדובר בנהג שמזלזל בחוק בצורה בוטה, פעם אחר פעם ולא נרתע מעבירות חוזרות גם כאשר עניינו תלוי בפני בית המשפט. בנסיבות אלה עתרה לעונש של מאסר בפועל ממש, מאסר על תנאי מרתיע, פסילת רישיון ועונשים נלווים.

 

הסנגור טען מנגד כי סמיכות המקרים מצביעה על בעיה רגעית של הנאשם אשר התמכר לסמים ונגמל מאז. לטענתו מדובר בעבירות שבוצעו בעת שהנאשם לא הפעיל שיקול דעת ראוי, ואולם מאז חלפו כשנתיים שבהם לא הסתבך בעבירות נוספות. הסנגור ביקש להסתפק בענישה מותנית אשר תרתיע את הנאשם מלחזור על העבירה.

 

לאחר שמיעת טיעוני הצדדים, ציין בית המשפט כי עבירה של נהיגה כאשר הרישיון אינו תקף תקופה ממושכת, ובמקרה זה כעשר שנים, שווה בחומרתה לעבירה של נהיגה בזמן פסילה. כפי שכבר נקבע לא פעם פקיעה ממושכת של הרישיון מעלה את החשש הממשי כי הנהג אינו כשיר לנהיגה. ואף נקבע כי התנהגות מסוג זה מעידה על עזות מצח רבה ולכשעצמה מהווה סיכון הן לנהג עצמו והן לעושים שימוש בדרך באופן המחייב השתת ענישה מוחשית, גומלת ומרתיעה.

 

מעיון בעברו של הנאשם עולה כי פרט לשלוש העבירות שבגינן הורשע בתיק זה, יש לחובתו שש עבירות קודמות של נהיגה בלא רישיון תקף, וזאת בנוסף לעבירות נפרדות של נהיגה בלא ביטוח ונהיגת רכב שרישיונו אינו תקף.

 

מעל לכל זה, הורשע הנאשם גם בנהיגה תחת השפעת סמים. עם זאת, בעניין זה לא הרחיבה המאשימה ולא הציגה ראיות כי הנאשם היה תחת השפעה. כמו כן, לא הוצגו דוחות שוטרים בדבר דרך נהיגה מסוכנת או בדבר כישלון בבדיקת מאפיינים ולא הוצגה תוצאת בדיקת המעבדה המעידה על חומר פעיל בגופו של הנאשם. 

 

בנסיבות אלה הגיע בית המשפט למסקנה, לטובת הנאשם, כי מדובר בשכרות "סטטוטורית" מכוח הימצאות חומר אסור בגופו של הנאשם ובלא שהחומר השפיע על הנהיגה בפועל. עם זאת, כפי שנקבע לא פעם, אין בכך כדי להצדיק הקלה לעומת העונש המינימלי שנקבע בחוק, כלומר פסילת רישיון למשך שנתיים.

 

העבירה שווה בחומרתה לעבירה של נהיגה בפסילה

 

מתחם הענישה בגין עבירה של נהיגה בזמן פסילה נע בין מאסר מותנה ועד למאסר קצר של ממש. במקרה של נהיגה בלא רישיון במשך תקופה של עשר שנים דומה באופייה ושווה בחומרתה לעבירה של נהיגה בפסילה, בוודאי כאשר מדובר בעבירה חוזרת וכאשר מדובר בצירוף שלושה אישומים שאליהם אף מצטרפת עבירה של נהיגה תחת השפעת סמים.

 

על כן, במקרה זה סבר בית המשפט כי מתחם הענישה נע בין מאסר לריצוי בעבודות שירות ועד לשנת מאסר בפועל, לצד פסילה מלקבל רישיון לתקופה של שנתיים ועד חמש שנים. לאור היעדר ראיה בדבר השפעת סמים בפועל, ולנוכח העובדה כי הנאשם לא חזר על העבירה בשנתיים האחרונות ולאחר שנגמל מסמים כנטען על ידי עורך דינו, ולאור העובדה כי נמצא נקי מסמים ומתאים לריצוי עונש בעבודות שירות, גזר בית המשפט את העונשים הבאים:

 

ארבעה חודשי מאסר בפועל, שירוצו בעבודות שירות, שישה חודשים מאסר על תנאי למשך שלוש שנים, שלא יעבור בתקופה זו עבירה של נהיגה בזמן פסילה, נהיגה בלא רישיון נהיגה תקף שאינה מסוג ברירת משפט או נהיגה תחת השפעת סמים.

 

בנוסף פסל בית המשפט את הנאשם מלקבל או מלהחזיק רישיון נהיגה לתקופה של 40 חודשים, פסילה על תנאי לתקופה של חמישה חודשים למשך שנתיים שלא יעבור עבירה שבה שהורשע או אחת העבירות המפורטות בתוספת הראשונה או בתוספת השנייה לפקודת התעבורה. וכן הנאשם נדרש לחתום על התחייבות כספית בסך 3,000 שקלים להימנע מלבצע עבירה של נהיגה בלא רישיון תקף או תחת השפעת סמים, במשך שנתיים.

 

תת"ע 2552-10-14
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פניית פרסה

הנאשם הואשם באי ציות לתמרור ב-6 האוסר פניית פרסה, בצומת הרחובות בן גוריון – נורדאו בבת ים, עבירה בניגוד לתקנה 22(א) לתקנות התעבורה 

ביטול קנסות תעבורה, הכיצד?

האם כדאי להגיש בקשה להישפט? כיצד מבטלים דו"ח תעבורה? מהן העילות הנפוצות לביטול קנס תעבורה? 

שיטת הניקוד החדשה

בשיטה זו נקבע כעיקרון כי לכל נהג נפתח כרטיס אישי. בסופה של קב’ התקנות הזו נרשם פירוט מהי כמות הנק’ לגבי כל עבירה- התוספת השישית של תקנות ... 

צילום הרכב כראיה

צילמו את רכבך ? מה המשמעות המשפטית וכיצד ניתן להתמודד עם ראיה מסוג זה ? 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

פסילה על תנאי במקום פסילה בפועל בעבירות תעבורה, האמנם?

האם בסמכותו של בית המשפט לקבוע, במקום בו בוצעה עבירה אשר בצידה פסילה מינימאלית, כי יוטל על הנאשם פסילה על תנאי בלבד? 

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

מהי עבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף? האם מדובר בעבירת תעבורה חמורה? מהו משקלה של התקופה במהלכה לא היה הרישיון בתוקף? 

ביטול החרמת רכב

האם ניתן לבטל החרמת רכב? כיצד מתמודדים עם החרמת רכב כאשר בעל הרכב לא נהג בעת ביצוע העבירה? 

הרשעת חף מפשע בעבירות תעבורה - חזקת האחריות של בעל הרכב

האם ניתן להרשיע אדם בעבירות תעבורה כאשר הוכח מעל לכל ספק שלא הוא זה אשר נהג ברכב במועד ביצוע העבירה?  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.