www.what2do.co.il

פסילת רישיון נהיגה עקב גרימת תאונה, מה קובע החוק?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

פסילת רישיון נהיגה עקב גרימת תאונה, מה קובע החוק?

הערך המוגן בעבירה של גרימת תאונת דרכים הוא הגנה על שלום הציבור ושלמות הגוף. מתחם העונש ההולם לעבירה של גרימת תאונה כולל פסילת רישיון נהיגה בפועל, פסילת רישיון על תנאי ותשלום קנס כספי. בגין הוראת חיקוק מספר 3, קבע המחוקק ענישת מינימום בת שלושה חודשי פסילה בפועל בנוסף ליתר הרכיבים.


פסילת מינימום למשך שלושה חדשים


על פי תקנה 38 לתקנות התעבורה, פסילת מינימום של רישיון נהיגה לשלושה חדשים, תוטל על נהג שהורשע בעבירה מהעבירות המפורטות בתוספת הראשונה, בעבירה מהעבירות המפורטות בתוספת השנייה, כולל עבירה שגרמה לתאונת דרכים שבה נחבל אדם או נגרם נזק לרכוש, וכן בגין עבירת תעבורה או עבירה אחרת הנובעת מנהיגת רכב שגרמה לתאונת דרכים עם נפגעים, שבה נחבל אדם חבלה של ממש.


בנוסף לכל עונש אחר, על הנהג תוטל פסילה מלקבל או מלהחזיק רישיון נהיגה לתקופה שלא תפחת משלושה חדשים. אולם בית המשפט רשאי, בנסיבות מיוחדות שיפרטו בפסק הדין, כגון: עבר תעבורתי נקי, נסיבות אישיות של הנאשם ועוד, להורות על פסילת רישיון נהיגה לתקופה קצרה יותר.


תאונת דרכים שבה נחבלו שלושה אנשים


נהג כבן 70, ללא עבר תעבורתי, הורשע, על פי הודאתו, בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום, אשר כתוצאה מהן נגרמה תאונת דרכים שבה נחבלו שלושה אנשים, כאשר הנאשם ונוסע ברכב המעורב נחבלו חבלות של ממש. בית משפט השלום לתעבורה באשדוד נדרש לקבוע את העונש ההולם.


התאונה אירעה בשנת 2016 וכתב האישום הוגש לבית המשפט לתעבורה כשנתיים לאחר האירוע, בשנת 2018. מדובר באדם נורמטיבי, האוחז ברישיון נהיגה מאז שנת 1991, לחובתו ארבע הרשעות שהתיישנו, כאשר ההרשעה האחרונה משנת 2004 וזהו הכשל הראשון מסוגו.


המאשימה עתרה להטיל על הנאשם עונשים של פסילה בפועל מעל לפסילת המינימום הקבועה בחוק, פסילה מותנית, קנס ושירות לתועלת הציבור, תוך ציון תוצאות התאונה והעובדה שתאונות דרכים נהפכו למכת מדינה, ויש צורך להטיל עונש מרתיע.


מנגד, עתרה עורכת דינו של הנאשם להשית עליו פסילה הנמוכה במתחם הענישה, בשל העובדה כי מדובר בנהג נורמטיבי, בעל עבר תעבורתי נקי, אשר לקח אחריות והודה באשמה בהזדמנות הראשונה. עורכת הדין הפנתה לנסיבות קרות התאונה ככאלה שניתן להתחשב בהן והפנתה לנסיבותיו האישיות של הנאשם, שהוא כבן 70, מתנדב ופעיל, המתמודד לראשונה בהליך משפטי כלשהו. עוד ציינה כי הוא מטפל בחמתו הקשישה ובאחיו, חולה סכיזופרן, דואג להביא אותו לטיפולים ולכל צרכיו וכי כל בני המשפחה ייפגעו אם לא יוכל להתפרנס מעבודתו במפעל, עבודה הדורשת רכב.


עורכת דינו של הנאשם הוסיפה וטענה כי החבלות של ממש כתוצאה מהתאונה מסתכמות בשפשוף ובשבר ללא ממצא גרמי חריף. עם זאת, מהתעודה הרפואית שהוצגה בפני בית המשפט, בנוגע לנוסע ברכב המעורב, עלה כי הוא סבל משבר בכתף, נזקק לניתוח ואושפז למשך עשרה ימים. הנאשם עצמו סבל מחתך באמה שטופל בתפרים.


לאחר שמיעת טענות הצדדים, קבע בית המשפט כי על פי עובדות כתב האישום, הוראת החיקוק אשר יוחסה לנאשם מצויה בתוספת השנייה של פקודת התעבורה ולכן, טומנת בחובה חובת פסילת רישיון נהיגה לתקופה שלא תפחת משלושה חודשים בנוסף לכל עונש אחר.


לאור מכלול הנימוקים, לא מצא בית המשפט מקום לעשות שימוש בסמכותו הייחודית ולחרוג מרף פסילת המינימום בנסיבותיו המיוחדות של תיק. עם זאת, מצא מקום להסתפק בפסילת המינימום הקבועה בחוק ולהתחשב באיזון יתר רכיבי הענישה בשל עברו התעבורתי הנקי והעובדה כי מדובר בכשל ראשון מסוגו עבורו, אשר לא מאפיין את התנהלותו בדרכים ואת נהיגתו.


נוסף על כך, בית המשפט סבר כי אין מקום לקטוע יתר על המידה את התנהלותו היומיומית של הנאשם, בהיותו מפרנס את משפחתו והיחיד אשר סועד את אחיו החולה ואת חמתו הקשישה. ואף זקף לזכותו את העובדה שבחר לקחת אחריות ולהודות באשמה בהזדמנות הראשונה.


לאחר ששקל את חומרת העבירות, את מתחם העונש ההולם, את נסיבותיו האישיות של הנאשם כפי שהוצגו בפניו, את ותק נהיגתו הרב ועברו התעבורתי הנקי, את העובדה שבחר לקחת אחריות ולהודות באשמה בהזדמנות הראשונה, גזר בית המשפט על הנאשם את העונשים הבאים: קנס בסך 500 שקלים, פסילה בפועל לתקופה של שלושה חודשים, פסילה על תנאי לתקופה של שלושה חודשים למשך שלוש שנים, וכן חתימה על התחייבות בסך 5,000 שקלים שלא לבצע עבירות שבהן הורשע בכתב האישום למשך שנתיים.


ת"ד 4697-04-18
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פסילה מנהלית, אימתי?

פסילה מנהלית, אימתי?

העבירות הכלולות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה אשר בגינן רשאי שוטר לפסול פסילה מנהלית את רשיונך הן ... 

פסילת מינימום

פסילת רישיון לתקופת מינימום הינה עונש נפוץ בבית המשפט לתעבורה בגין ביצוע עבירות תעבורה. פסילת מינימום יכולה להיות קבועה לחודשיים, ולהגיע אף עד פסילה לשלוש שנים לפחות... 

פסילה ע"י קצין משטרה

סעיף 47ה' לפקודה קובע כי במידה וקצין המשטרה סבור כי יש יסוד להניח שכנגד הנהג שלפניו יוגש כתב אישום בגין ביצוע אחת מהעבירות המפורטות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה, הוא רשאי לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג פסילה מנהלית באורכים משתנים... 

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

פסילה עד תום ההליכים

מהי פסילה עד תום ההליכים? אימתי יורה בית המשפט על פסילת רישיון נהיגה עד תום ההליכים? 

עבירת מהירות ופסילה מנהלית, אימתי?

הסמכות לפסול את רישיון הנהיגה כאשר מדובר בעבירת מהירות קמה בהתאם לגובה המהירות, בהתאם למהירות המותרת במקום ביצוע העבירה ... מה הזכויות שלך? לחץ/י לפרטים 

בקשה לביטול פסילה מנהלית

מהי פסילה מנהלית והאם ניתן להגיש בקשה לביטול פסילה זו בבית המשפט לתעבורה? מהם השיקולים לביטול הפסילה בבית המשפט? 

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

מי שהודע לו שנפסל מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה, וכל עוד הפסילה בתקפה הוא נוהג ברכב שנהיגתו אסורה בלי רישיון לפי פקודה זו, או מי שנוהג בניגוד לתנאים שנוספו ברשיונו כל עוד הם בתקפם, או מי שהודע לו כי נפסל מהחזיק ברישיון... 

ביטול פסילה מנהלית

היא בקשה לפי סעיף 48 לפקודת התעבורה להורות על ביטולה של פסילה מנהלית אשר הוטלה על המבקשת ביום 06.09.06, בגין עבירה של נהיגה במהירות מופרזת. 

נהיגה בפסילה, ייעוץ משפטי

נתפסתם נוהגים בפסילה? טוענים כי נהגתם בפסילה? עומדים בפני משפט? מומלץ לפנות לעורכי דין העוסקים בתחום... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.