www.what2do.co.il

נסיעה על שטח הפרדה, מה קובע החוק?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

נסיעה על שטח הפרדה, מה קובע החוק?

שטח הפרדה מחלק את הכביש לאורכו באמצעות התקן מוגבה, שיכול להיות אי תנועה, מבנה, סימון שטח על פני הדרך, גינה, שטח עפר וכדומה. מטרתו של שטח זה היא להפריד בין הכבישים וליצור שני כבישים שכל אחד מהם הוא חד סטרי, כאשר נהיגה, עצירה או עמידה על שטח הפרדה נחשבת לעבירת תנועה אסורה.


סעיף 36 לתקנות התעבורה, מסדיר כללים לגבי נהיגה בדרך מחולקת באמצעות שטח הפרדה. סעיף זה קובע כי בדרך המחולקת לאורכה על ידי שטח הפרדה, נחשב כל אחד מהכבישים משני צדי שטח ההפרדה ככביש חד סטרי.


בדרך מחולקת על ידי שטח הפרדה, יש לנהוג בצד שמימין לשטח, וחל איסור לעבור את שטח ההפרדה ולהעמיד או להחנות בו רכב, אלא אם הדבר מותר על פי תמרור ובמקום שהותר. בכביש המחולק על ידי קו הפרדה רצוף יש לנהוג בצד שמימין לקו, ולא לעבור אותו, אלא אם נמצא קו קטעים סמוך לקו ההפרדה בצדו הימני.


בכביש המחולק לנתיבים שבהם סומנו חצים המובילים לצומת, כולל מפגש עם כביש אחר, חל איסור להיכנס לצומת, לעבור בו ולצאת ממנו, אלא בכיוון חץ שסומן בנתיב שממנו נכנס לצומת לרבות מפגש עם כביש אחר. בכביש שיש בו שני נתיבים או יותר באותו כיוון נסיעה, אסור לנהוג ברכב מסחרי או ברכב עבודה שמשקלו מעל 10,000 ק"ג לצומת וחל איסור לעבור בו אלא בנתיב הימני ביותר באותו כיוון נסיעה, אלא אם הוצב בו תמרור 613 המתיר לרכב נסיעה בנתיבים נוספים, לא כולל נתיבים לתחבורה ציבורית.


זיכוי מעבירת נהיגה על שטח הפרדה


בית משפט השלום לתעבורה בעכו החליט לזכות נאשם, שהואשם בעבירה של נהיגה ברכב בדרך המחולקת על ידי שטח הפרדה ומעבר על שטח ההפרדה וכן בעבירה של נהיגה ברכב ואי ציות לתמרור עצור המוצב, בכיוון נסיעתו, בכך שלא עצר את רכבו לפני קו עצירה.


על פי עובדות כתב האישום, במהלך חודש יוני 2017, בסמוך לשעה 9:50, נסע הנאשם ברכב פרטי בכביש 70. דוח אחד ייחס לנאשם עבירה של נהיגה ברכב בדרך המחולקת על ידי שטח הפרדה ומעבר על שטח ההפרדה. ודוח שני ייחס לו אי ציות לתמרור עצור שהיה מוצב בצומת.


התביעה טענה כי הנאשם נהג בדרך המחולקת על ידי שטח הפרדה וחצה ברכבו את שטח ההפרדה, המסומן על הכביש ולא ציית לתמרור עצור שהיה מוצב בצומת. מנגד טען הנאשם, כי המאשימה לא הרימה את הנטל המוטל עליה להוכיח כי עבר על שטח הפרדה ולא עצר בתמרור עצור. לטענת הנאשם, לא ניתן לעשות פרסה במקום, מאחר שמשני צדי הדרך ישנה גדר. ובנוסף, בעת שנאכפה העבירה לא היה מוצב במקום תמרור עצור, לכן לא ביצע גם את העבירה הזו.


מטעם התביעה העיד השוטר, וציין כי במהלך עמידתו, כמטרים ספורים מערבית לצומת, זיהה את רכב הנאשם נוסע בכביש 70, מכיוון דרום לצפון, ופונה שמאלה בצומת, נוסע כארבעה מטרים לכיוון מערב ומבצע פניית פרסה שמאלה, לכיוון מזרח, על שטח הפרדה, המשורטט על הכביש, בצורה ברורה, נראה לעין בבירור. השוטר ציין כי העבירה בוצעה באור יום עם ראות טובה וכן צוין כי הוא נסע אחרי הרכב. עם זאת, בעת מתן עדות בפני בית המשפט, לא זכר השוטר את פרטי האירוע.


הנאשם מסר בעדותו כי במקום לא מוצב תמרור עצור. בעבר, לדבריו, היה מוצב במקום תמרור אך הוא הוצא והשוטרים המשיכו לתת בגינו דו"חות. הנאשם העיד כי לא ביצע פרסה במקום מכיוון שבשני צדי הדרך קיימת גדר. כאשר אומת עם טענת השוטר כי לא עצר בצומת, השיב כי כן עצר. לטענת הנאשם במקום עמדו שני שוטרים אשר אכפו את העבירה אך הדבר לא צוין בדוח. בנוסף טען כי השוטר ציין שהוא עצר בתחנת דלק אך בפועל נעצר במקום אחר.


לא הוכח כי הנאשם עבר על אזור הפרדה


לאחר שמיעת טענות הצדדים, סבר בית המשפט כי השוטר לא זכר היטב את האירוע. בנוסף, השוטר הסכים כי הצומת שינה את פניו מספר פעמים, ותמרור העצור שהוצב בעבר במקום, לא מוצב כיום. מנגד, התרשם כי עדות הנאשם הייתה כנה והוא זכר היטב את האירוע. בנסיבות אלה החליט לזכות את הנאשם מהעבירה המיוחסת לו בכתב האישום, מאחר שלא הוכח כלל כי לא עצר בתמרור עצור ועבר על אזור הפרדה.


תת"ע 5532-12-17
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פניית פרסה

הנאשם הואשם באי ציות לתמרור ב-6 האוסר פניית פרסה, בצומת הרחובות בן גוריון – נורדאו בבת ים, עבירה בניגוד לתקנה 22(א) לתקנות התעבורה 

ביטול קנסות תעבורה, הכיצד?

האם כדאי להגיש בקשה להישפט? כיצד מבטלים דו"ח תעבורה? מהן העילות הנפוצות לביטול קנס תעבורה? 

שיטת הניקוד החדשה

בשיטה זו נקבע כעיקרון כי לכל נהג נפתח כרטיס אישי. בסופה של קב’ התקנות הזו נרשם פירוט מהי כמות הנק’ לגבי כל עבירה- התוספת השישית של תקנות ... 

צילום הרכב כראיה

צילמו את רכבך ? מה המשמעות המשפטית וכיצד ניתן להתמודד עם ראיה מסוג זה ? 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

פסילה על תנאי במקום פסילה בפועל בעבירות תעבורה, האמנם?

האם בסמכותו של בית המשפט לקבוע, במקום בו בוצעה עבירה אשר בצידה פסילה מינימאלית, כי יוטל על הנאשם פסילה על תנאי בלבד? 

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

מהי עבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף? האם מדובר בעבירת תעבורה חמורה? מהו משקלה של התקופה במהלכה לא היה הרישיון בתוקף? 

ביטול החרמת רכב

האם ניתן לבטל החרמת רכב? כיצד מתמודדים עם החרמת רכב כאשר בעל הרכב לא נהג בעת ביצוע העבירה? 

הרשעת חף מפשע בעבירות תעבורה - חזקת האחריות של בעל הרכב

האם ניתן להרשיע אדם בעבירות תעבורה כאשר הוכח מעל לכל ספק שלא הוא זה אשר נהג ברכב במועד ביצוע העבירה?  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.