www.what2do.co.il

פסילת רישיון עקב סיוע לביצוע עבירה פלילית, מה קובע החוק?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

פסילת רישיון עקב סיוע לביצוע עבירה פלילית, מה קובע החוק?

בית המשפט רשאי להורות על פסילת רישיון נהיגה, בנוסף לכל עונש אחר, עקב הסתייעות ברכב לביצוע עבירה מסוג עוון או פשע, כאשר הנהג או בעל הרכב סייע באמצעות שימוש ברכב לביצוע עבירה פלילית.


סעיף 43 לפקודת התעבורה קובע כי בעל רישיון נהיגה או בעל רישיון רכב שהורשע בידי בית משפט בעבירה פלילית מסוג עוון או פשע, שביצועה התאפשר או הוקל כתוצאה מנהיגתו ברכב או עקב השימוש ברכב שיש לו רישיון, רשאי בית המשפט, בנוסף על כל עונש אחר, לפסול את הרישיון לצמיתות או לתקופה מסוימת. במקרה שנהג חדש הסתייע ברכבו לביצוע עבירה מסוג עוון או פשע, עליו להוציא רישיון נהיגה מחדש בתום תקופת השלילה.


כאשר הנהג או בעל הרכב מסתייע ברכבו לביצוע עבירת מין, והורשע על ביצוע עבירה לפי סימן ה' בפרק י' לחוק העונשין, שביצועה התאפשר או הוקל באמצעות נהיגתו ברכב או על ידי השימוש ברכב שיש לו רישיון, צפוי בנוסף לכל עונש אחר לפסילת רישיון לתקופה שלא תפחת משלוש שנים, אולם בית המשפט, רשאי בנסיבות מיוחדות, להורות על פסילה לתקופה קצרה יותר.


שימוש ברכב לביצוע עסקאות סמים


שני צעירים סחרו יחד בארבע עסקאות סמים שונות, בסמים מסוג קנביס שהוזמנו דרך אפליקציית טלגראס. הנאשמים הגיעו למקומות המפגש שתואמו, העבירו סמים למזמינים וקיבלו את התמורה שסוכמה מראש. בנוסף החזיקו ברכב שבו נסעו קנביס שאינו מיועד לשימוש עצמי. נאשם 1 היה הדומיננטי, מבחינת יצירת הקשר והפעילות, ואולם מדובר בביצוע בצוותא. העבירות כולן בוצעו ביום אחד, בסחר בתחנות שונות מזו בצפון הארץ, תוך שימוש ברכב שבו הוחזקו מנות נוספות.


שני הנאשמים הודו והורשעו בכתב אישום הכולל חמישה אישומים, ובו מיוחסות להם העבירות הבאות: החזקת סם שלא לצריכה עצמית, סחר בסמים מסוכנים, הסתייעות ברכב לביצוע עוון או פשע וקשירת קשר לביצוע פשע. בית משפט השלום בקריית שמונה נדרש לקבוע את העונש ההולם.


על פי עובדות כתב האישום, לפני המועדים הרלוונטיים לכתב האישום קשרו הנאשמים קשר לבצע עבירות של סחר בסמים מסוכנים באמצעות אפליקציית הטלגרם, שהיא אפליקציה להעברת מסרים מיידים, המאופיינת ביכולת הצפנה גבוהה ובהיעדר אחסון פרטי. למשתמשים באפליקציה יש אפשרות לקבוע מחיקת המסרים לאחר זמן שמוגדר והיא מאפשרת ליצור קבוצות רבות המונות אלפי משתמשים.


על הפלטפורמה של אפליקציית טלגרם, פועלת רשת ה"טלגראס", שבמסגרתה נמכר ומופץ סם מסוכן מסוג קנביס או חשיש ובאמצעותה ניתן להזמין משלוחי סמים בכמויות שונות לפי אזורי חלוקה והסם מסופק לכתובת שאליה הוזמן. הנאשמים קיבלו מרוכשי הסמים הזמנות באמצעות האפליקציה ונקבע מקום, כמות ומחיר, והם הובילו את הסמים ברכב שכור אל המזמינים.


המאשימה טענה כי על נאשם 1, צעיר כבן 24, בעל עבר פלילי הכולל 4 הרשעות קודמות, יש להשית מאסר בפועל לתקופה של שנתיים, ואילו על נאשם 2, צעיר כבן 18.5 ללא עבר פלילי, יש להטיל עונש מאסר בפועל בחלקו התחתון של מתחם העונש בעבירות סחר בסמים. המאשימה עמדה על חומרתן של עבירות סמים, על השפעתו הרעה של קנביס למרות שהוא נחשב סם קל, וכן לגבי חומרת התופעה ההולכת ומתגברת של סחר באמצעים טכנולוגיים.


המאשימה טענה כי יש לראות בנאשם 1 את הסוחר המרכזי, שיצר את הקשר הראשוני עם הרוכשים והפעיל את נאשם 2 לבצע את העסקאות. לגבי נאשם 2, נטען שהוא שמע כי המשכורת בעבודה זו גבוהה ועל כך שמדובר בסמים קלים והוסיף כי מאפיינים אלה מעודדים צעירים, גם נעדרי עבר פלילי, לסחור בסמים, ולפיכך ביקש לתת משקל יתר לשיקול ההרתעה.


ענישה חמורה למען הרתעה למבצעים


המאשימה הוסיפה וטענה כי נפיצות תופעת ה"טלגראס" מחייבת החמרה בענישה משיקולי הרתעה. דברים אלה התבססו על ההערכה כי הפיתוי לכסף קל מניע את עברייני הסמים כדוגמת הנאשמים, וכי לצד פיתוי זה יש להטיל ענישה חמורה למען הרתעה למבצעים בפועל ובכוח.


בעת גזירת העונש, רשאי בית המשפט להתחשב בנסיבות שאינן קשורות בביצוע העבירה, מתוך רשימה המפורטת בסעיף 40יא לחוק העונשין, ובתנאי שהעונש לא יחרוג ממתחם העונש ההולם שנקבע בחוק. במקרה זה, הנאשמים הודו בביצוע העבירות המיוחסות להם בכתב האישום, שלא במסגרת הסדר טיעון ובלי שכתב האישום תוקן, ומבלי שניתנו להם הקלות כלשהן, וחסכו מזמנו של בית המשפט.


בסופו של דבר גזר בית המשפט על נאשם 1: שמונה חודשי מאסר לריצוי בפועל, ארבעה חודשי מאסר על תנאי, קנס על סך 2,000 שקלים או 10 ימי מאסר תמורתו. פסילת רישיון לשלושה חודשים וארבעה חודשי פסילה על תנאי. על נאשם 2 גזר: שישה חודשי מאסר לריצוי בפועל, ארבעה חודשי מאסר על תנאי, קנס על סך 2,000 שקלים או 8 ימי מאסר תמורתו, שלושה חודשי פסילה בפועל ועוד ארבעה חודשי פסילה על תנאי.


ת"פ 17029-07-18
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פסילה מנהלית, אימתי?

פסילה מנהלית, אימתי?

העבירות הכלולות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה אשר בגינן רשאי שוטר לפסול פסילה מנהלית את רשיונך הן ... 

פסילת מינימום

פסילת רישיון לתקופת מינימום הינה עונש נפוץ בבית המשפט לתעבורה בגין ביצוע עבירות תעבורה. פסילת מינימום יכולה להיות קבועה לחודשיים, ולהגיע אף עד פסילה לשלוש שנים לפחות... 

פסילה ע"י קצין משטרה

סעיף 47ה' לפקודה קובע כי במידה וקצין המשטרה סבור כי יש יסוד להניח שכנגד הנהג שלפניו יוגש כתב אישום בגין ביצוע אחת מהעבירות המפורטות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה, הוא רשאי לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג פסילה מנהלית באורכים משתנים... 

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

פסילה עד תום ההליכים

מהי פסילה עד תום ההליכים? אימתי יורה בית המשפט על פסילת רישיון נהיגה עד תום ההליכים? 

עבירת מהירות ופסילה מנהלית, אימתי?

הסמכות לפסול את רישיון הנהיגה כאשר מדובר בעבירת מהירות קמה בהתאם לגובה המהירות, בהתאם למהירות המותרת במקום ביצוע העבירה ... מה הזכויות שלך? לחץ/י לפרטים 

בקשה לביטול פסילה מנהלית

מהי פסילה מנהלית והאם ניתן להגיש בקשה לביטול פסילה זו בבית המשפט לתעבורה? מהם השיקולים לביטול הפסילה בבית המשפט? 

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

מי שהודע לו שנפסל מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה, וכל עוד הפסילה בתקפה הוא נוהג ברכב שנהיגתו אסורה בלי רישיון לפי פקודה זו, או מי שנוהג בניגוד לתנאים שנוספו ברשיונו כל עוד הם בתקפם, או מי שהודע לו כי נפסל מהחזיק ברישיון... 

ביטול פסילה מנהלית

היא בקשה לפי סעיף 48 לפקודת התעבורה להורות על ביטולה של פסילה מנהלית אשר הוטלה על המבקשת ביום 06.09.06, בגין עבירה של נהיגה במהירות מופרזת. 

נהיגה בפסילה, ייעוץ משפטי

נתפסתם נוהגים בפסילה? טוענים כי נהגתם בפסילה? עומדים בפני משפט? מומלץ לפנות לעורכי דין העוסקים בתחום... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.