www.what2do.co.il

שיקולי שיקום בעבירת נהיגה בשכרות, כיצד נקבע העונש?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

שיקולי שיקום בעבירת נהיגה בשכרות, כיצד נקבע העונש?

נהיגה בשכרות היא עבירת תנועה חמורה המהווה אחת מהסיבות המרכזיות לגרימתן של תאונות דרכים, דבר המסכן את שלום הציבור ופוגע בביטחונו. על כן, מדיניות הענישה בעבירות מסוג זה, מחייבת את בתי המשפט לנהוג ביד קשה ולהטיל עונשים מכבידים על נהגים שהורשעו בעבירת שכרות.


מתחם הענישה בעבירת נהיגה בשכרות נע ממאסר על תנאי ועד למאסר בפועל וכן מפסילת המינימום ועד לפסילה ממושכת למשך שנים לצד רכיבי ענישה נוספים בהתאם לנסיבות הקשורות ושאינן קשורות בביצוע העבירה, עם זאת בית המשפט רשאי לסטות ממתחם הענישה ההולם לטובת שיקולי שיקום.


בסעיף 40 ד' לחוק העונשין נתן המחוקק את דעתו לחשיבות המצויה בשיקומו של נאשם, באופן המצדיק חריגה לטובת הנאשם ממתחם העונש ההולם, כך שהצלחת הליך השיקום תשרת לא רק את אינטרס האישי של הנאשם אלא גם את אינטרס הציבורי כולו.


בתי המשפט קבעו לא פעם כי יש לתת להישג השיקומי משקל כבד במסגרתו שיקולי הענישה וכי שיקומו של נאשם מועד תורם לקיומה של ציפייה כי לא יחזור לעולם הפשע. ציפייה זו מקדמת את טובת הציבור ומתיישבת עם אינטרס ציבורי רחב. עוד נפסק כי במקרים שבהם נרתם הנאשם להליך שיקומי או מראה נכונות כנה לעשות כן, עשויים שיקולי השיקום אף לגבור על שיקולי ההרתעה והגמול.


העדפת הפן השיקומי על פני שיקולי ענישה אחרים


בית משפט השלום לתעבורה בתל אביב – יפו נדרש לקבוע את העונש ההולם של נאשם אשר הודה והורשע בכתב אישום המייחס לו נהיגה בשכרות עקב שימוש בסמים. ממועד ביצוע העבירה, נמצא הנאשם נמצא בתנאי מעצר בית בדרגות שונות. 


על פי עובדות כתב האישום, הנאשם מחזיק ברישיון נהיגה משנת 2001 ולחובתו 28 הרשעות מהן 3 הרשעות של נהיגה בשכרות, 2 הרשעות משנת 2010 ואחת משנת 2008. כמו כן, לנאשם רישום פלילי כשהאחרון משנת 2013.


המאשימה עתרה להטיל על הנאשם מאסר בפועל לתקופה של מעל שנתיים, פסילה בפועל מעל המינימום וזאת לאור העבירות החמורות שביצע והן לאור עברו המכביד השב ומבצע עבירת שכרות פעם אחר פעם. מנגד עתר הסנגור שלא להטיל על הנאשם מאסר בטענה שהוא למד את הלקח ולאור המלצת שרות המבחן, ביקש להטיל עליו עבודות שירות לתועלת הציבור וצו מבחן למשך שנה, כדי לאפשר לנאשם אפיק שיקומי.


מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם בעל נטייה להתמכרות לסמים ולאלכוהול וכי מחודש דצמבר 2017 הפסיק בכוחות עצמו את השימוש בסמים וביטא רצון לעריכת שינוי בחייו וטיפול בתחום ההתמכרות. הנאשם השתלב בטיפול במסגרת היחידה להתמכרות, והשקיע מאמצים בתהליך שיקומו האישי ובהתמדתו בהליך הניקיון.


לאורך כל התקופה הנאשם שמר על ניקיון מסמים וניתק קשרים שהיו לו עם גורמים שוליים וניכר שיש לו נכונות רבה לשינוי אורח החיים הקודם שהיה בו. קצין המבחן ציין כי הנאשם משתף פעולה באופן מלא בהליך טיפולי ומתקדם כשהוא שומר על ניקיון מסמים מזה עשרה חודשים ומבטא רצון כנה ונכונות להמשיך בטיפול שאותו הוא עובר והערכה כי ההליך הנוכחי בכלל זה האופציות העונשיות יהוו גורם מרתיע ומציב גבול עבור הנאשם.


חיזוק סיכויי שיקומו של הנאשם ותועלת לציבור


שירות המבחן המליץ להעדיף את הפן השיקומי טיפולי ולהטיל על הנאשם צו מבחן למשך שנה לצד הטלת צו שירות לתועלת הציבור בהיקף של 80 שעות וכן הטלת מאסר על תנאי אשר יהווה עבור הנאשם גבול נוסף. לדעת שירות המבחן הענישה המוצעת עשויה להפחית את הסיכון להישנות ביצוע עבירות וזאת לצד חיזוק סיכויי שיקומו של הנאשם.


לאחר שמיעת טיעוני הצדדים, סבר בית המשפט כי העבירות שבהן הורשע הנאשם חמורות ומשקפות זלזול בחוק. עם זאת, לא ניתן להתעלם מההליך השיקומי שאותו עבר כפי שעלה מהתסקיר של שירות המבחן.


בית המשפט קבע כי במקרה זה גוברים שיקולי השיקום על שיקולי ההרתעה והגמול, לנוכח הירתמותו של הנאשם להליך השיקומי, תוך שהוא מראה נכונות כנה והתמדה במסגרת הליך הגמילה, כפי שמצטייר מתסקירו העדכני של שירות המבחן.


בית המשפט הגיע למסקנה כי אם תינתן לנאשם הזדמנות להוכיח כי שינה את דרכו תהיה בכך תועלת רבה יותר לציבור מאשר אם יישלח לרצות מאסר בפועל. על כן, לאחר ששקל את טיעוני הצדדים, את מצבו האישי של הנאשם והמלצת שירות המבחן, החליט שלא למצות עמו את הדין, מתוך תקווה כי הנאשם ידע לנצל את ההזדמנות ויחזור לדרך הישר.


בנסיבות אלה גזר בית המשפט על הנאשם את העונשים הבאים: קנס בסך 1,500 שקלים או 15 ימי מאסר תמורתם, פסילת רישיון נהיגה לתקופה של 30 חודשים, פסילה על תנאי לתקופה של ששה חודשים למשך שלוש שנים.


בית המשפט הטיל על הנאשם מאסר למשך ששה חודשים על תנאי למשך שלוש שנים, אם יורשע בעבירות של נהיגה בשכרות, נהיגה תחת השפעה או נהיגה בזמן פסילה. וכן צו לביצוע עבודות של"צ בהיקף של 80 שעות, וצו מבחן למשך שנה. בית המשפט ביטל את כל ההגבלות אשר הוטלו על הנאשם לרבות ערבויות ומעצר הבית.


פל"א 6068-09-17

 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת נהיגה בשכרות, איך לקבל זיכוי?

מאחר ולא ניתן היה לשלול את גרסת הנאשם כי המאפיינים נערכו לאחר בדיקת הינשוף, זיכה כבוד השופט ש. נחשון את הנאשם מעבירת השכרות, כאשר פסל הן את בדיקת הינשוף והן את בדיקת המאפיינים לאור החריגה מהנהלים... 

בדיקת שכרות

שוטר רשאי לדרוש מנוהג רכב שהיה מעורב בתאונת דרכים או מנוהג רכב שיש לשוטר חשד סביר כי הוא שיכור, להיבדק במועדים ובמקומות שיורה, ומי שנדרש כך חייב להיבדק כאמור... 

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

נעצרתם לבדיקת שכרות? האם מותר לסרב לעבור את הבדיקה? מהי המשמעות המשפטית המקופלת בתוך הסירוב? 

נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים

הנאשם הורשע על פי הודאתו, בנהיגת רכב כשהוא נתון להשפעת משקאות משכרים. מתברר כי בבדיקה שנערכה לנאשם, נמצא בדמו ריכוז אלכוהול בשיעור, שהוא פי שלוש, מהכמות הקבועה בחוק. הנאשם נלכד בכף בעת שנהג רכב הסעות, בזיג זג.  

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

נהיגה בשכרות, האם ניתן לחזור מהודאה?

סקירה של פסקי דין העוסקים בהודאת נאשם בעבירה של נהיגה בשכרות וחזרה מהודאותו, באלו מקרים יתיר בית המשפט חזרה מהודאה? 

ה"ינשוף" מזהה לימונענע כמשקה אלכוהולי

במבחני המעבדה אשר נערכו במעבדת מיג"ל בע"מ בראשותו של ד"ר יגאל בר אילן, זיהה המכשיר משקאות קלים כמשקאות אלכוהוליים. הניסוי נערך במעמד קציני משטרה בכירים כגון רב פקד בני סמו ותועדו על ידי צלם משטרתי... 

מאסר בפועל בגין נהיגה בשכרות פעם שנייה

עבירת הנהיגה בשכרות הינה כאמור עבירה חמורה ומסוכנת. כאשר נהג נכנס לרכב על מנת לנהוג בזמן היותו שיכור, הוא מהווה סכנה ממשית לעצמו, לנוסעים עימו ולמשתמשים האחרים בדרך. העונש הראוי נגזר בין היתר, מגובה השכרות. ככל שמדובר בשכרות גבוהה, ראוי שהעונש יהיה גבוה יותר 

בקשה לביטול הרשעה בנהיגה בשכרות אשר ניתנה בהעדר הנאשם

האם בית המשפט יקבל את בקשתו של נאשם לבטל הכרעת דין במסגרתה הוא הורשע בהעדרו בנהיגה בשכרות? 

האם בדיקת ינשוף אשר הצביעה על 290 מ"ג בדיוק תביא להרשעת הנהג?

האם 290 מ"ג בליטר אוויר נשוף היא נהיגה בשכרות? האם הבדיקה הינה עד 290 מ"ג, כולל 290 מ"ג או למעלה מ-290 מ"ג? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.