www.what2do.co.il

נהיגה בשכרות הריגה, מה העונש הצפוי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

נהיגה בשכרות הריגה, מה העונש הצפוי?

נהיגה בשכרות נחשבת לעבירת תנועה חמורה ביותר, מאחר שהיא מסוכנת מאוד לנהג ולמשתמשי הדרך. הסיכוי למעורבות בתאונת דרכים לאחר שתיית אלכוהול הוא גבוה, מאחר שאלכוהול גורם לירידה בתשומת הלב של האוחז בהגה ולשיבוש בשיקול דעתו לגבי זמן ומרחק.


לאור ריבוי תאונת הדרכים, בתי המשפט נוקטים בגישה מחמירה בגין נהיגה בשכרות, ונהג שנתפס כאשר הוא שיכור צפוי למינימום שלילה למשך שנתיים לצד שלילה על תנאי, מאסר על תנאי ומאסר בפועל או עבודות שירות בהתאם לתוצאות העבירה.


במקרה של תאונת דרכים קטלנית כתוצאה מנהיגה בשכרות, הנהג צפוי לעמוד לדין בגין עבירת הריגה, כאשר סעיף 298 לחוק העונשין קובע כי אדם הגורם במעשה או במחדל אסורים למותו של אדם, יאשם בהריגה, והעונש הצפוי יכול להגיע עד 20 שנות מאסר.


העונש בגין עבירת הריגה נקבע בהתאם לתיקון 113 לחוק העונשין שהוא עיקרון ההלימה, הקובע יחס הולם בין חומרת מעשה העבירה בנסיבותיו ומידת אשמו של הנאשם ובין סוג ומידת העונש המוטל עליו, כאשר הנסיבות האישיות של הנאשם מהוות שיקול רק לאחר מכן, בקביעת העונש בתוך מתחם הענישה. מתחם הענישה נקבע בהתחשב בערך החברתי שנפגע מביצוע העבירה, במידת הפגיעה בו, במדיניות הענישה הנהוגה ובנסיבות הקשורות בביצוע העבירה.


הנאשם הרג את חברו עקב נהיגה בשכרות


צעיר כבן 24, אשר נהג שיכור גרם למותו של חברו שנסע עמו ברכב. לאחר שמיעת ראיות, הנאשם הורשע בעבירת הריגה לפי סעיף 298 לחוק העונשין, בנהיגה במהירות מופרזת, עבירה לפי תקנה 54(א) לתקנות התעבורה, ובנהיגה בשכרות, עבירה לפי סעיף 62(3) בצירוף סעיף 64ב(א) לפקודת התעבורה. בית המשפט המחוזי בירושלים נדרש לקבוע את עונשו.


על פי עובדות כתב האישום, במוצאי שבת במהלך אוגוסט 2015, יצאו הנאשם וחבריו לבילוי בפאב בירושלים. בדרכם חזרה הביתה, ברכבו של הנאשם, התרחשה תאונת דרכים, כאשר הרכב שבו נסעו סטה שמאלה, עלה על שטח הפרדה בנוי, שבר את הגדר שעל שטח ההפרדה, חצה את המסלול הנגדי, הסתחרר ונעצר בסלע. במהלך התאונה אחד החברים נזרק מהרכב, ולאחר זמן קצר נפטר מפצעיו בבית חולים.


התאונה אירעה לאחר שהנאשם איבד שליטה על הרכב, בשל כך שנהג במהירות מופרזת, כשהוא שיכור, ובגופו תוצר חילוף חומרים של סם מסוכן. מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם רווק כבן 24, סיים 12 שנות לימוד. בגיל צעיר אובחן כסובל מהפרעת קשב וריכוז, שירת בצה"ל שלוש שנים ובמהלך שירותו נשפט בגין עבירות סמים וריצה עונש מאסר קצר.

 

הנאשם טען כי שתה כמות קטנה של אלכוהול בטרם נהג ולדבריו השתמש בסמים מספר ימים קודם לכן. עם זאת, טען כי הסמים והאלכוהול לא השפיעו על נהיגתו, ואף לא נסע בעת התאונה במהירות של 100 קמ"ש, אלא התאונה אירעה בשל פיצוץ בצמיג.


טיעונים לעונש בגין נהיגה בשכרות שהובילה להריגה


המאשימה טענה כי מדובר באירוע שהיה בשליטתו המלאה של הנאשם, אשר לאורך כל הערב שתה אלכוהול, התעלם מהפצרותיהם ואזהרותיהם של חבריו שלא ינהג בעודו שיכור ובהמשך, אף שראה כי אינו משתלט על הרכב ואף שאחת הנוסעות הפצירה בו להאט את מהירות נסיעתו, הוא התעלם מהאזהרה והמשיך בנסיעה פראית.


המאשימה עתרה לקבוע כי מתחם העונש ההולם נע בין 5 לבין 12 שנות מאסר בפועל, ולנוכח הרישום הפלילי והתעבורתי של הנאשם והעובדה כי הוא נוהג להשתמש בסמים ואינו מקבל אחריות לתאונה, ביקשה למקם את עונשו של הנאשם בחלקו העליון של מתחם הענישה, ולגזור עליו עונש מאסר בפועל שלא יפחת משמונה שנים, לצד מאסר על תנאי משמעותי מרתיע, פסילה למשך 20 שנה מנהיגה ופיצוי משמעותי למשפחת הקורבן.


מנגד טען הסנגור כי מדובר בתיק הנושא מאפיינים טרגיים, מורכבים מאוד, שביסודם העובדה שהנאשם והמנוח היו חברים. לטענתו אין מדובר במעשה מתוכנן ולא היה אירוע מסוכן מעבר לעצם הנסיעה. עוד הוסיף כי תנאי הכביש, שיש בו מובלעת, לא תרמו לנהיגה הולמת. מדובר, לדבריו, במפגע בטיחותי שהרשויות לא עשו דבר כדי לסלקו. בנוסף טען, כי יש להתחשב בכך שהמנוח לא חגר חגורת בטיחות, ואפשר שאילו היה חוגר לא היה מאבד את חייו.


הסנגור ביקש לקבוע כי מתחם העונש ההולם נע בין 4 לבין 10 שנות מאסר, אך עתר כי בקביעת העונש המתאים יסטה בית המשפט לקולא מן המתחם, הן מטעמי צדק והן בשל מצבו הרפואי של הנאשם הסובל מפוסט טראומה, שעלול להחמיר בכלא, ומצדיק חריגה מהרף התחתון של מתחם הענישה, ולכל הפחות גזירת העונש בתחתית המתחם.


הנאשם ירצה שש שנות מאסר בפועל


לאחר שמיעת טענות הצדדים, בהתחשב בתוצאה הקשה של מעשיו של הנאשם, בהיעדר קבלה מלאה של אחריות למעשים, ובהתחשב בכך שאין זו הסתבכותו הראשונה עם החוק, קבע בית המשפט כי יש להעדיף את האינטרס הציבורי של גמול והרתעה על פני שיקומו של הנאשם. לפיכך, קבע כי על אף הנסיבות המקלות, אין מקום לסטות ממתחם העונש ההולם, וראוי למקם את העונש מעל תחתית המתחם.


בנסיבות אלה גזר בית המשפט על הנאשם מאסר בפועל למשך שש שנים, מאסר על תנאי של 12 חודשים, שאותו לא ירצה אלא אם יעבור, בתוך שלוש שנים מיום שחרורו מהמאסר, כל עבירה שתוצאתה גרימת מותו של אדם, למעט גרם מוות ברשלנות. וכן פסילת רישיון נהיגה למשך 20 שנים ופיצוי לכל אחד מבני משפחת המנוח, שני הורים ושני אחים, בסך 30,000 שקלים.


ת"פ 41944-08-15

 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת נהיגה בשכרות, איך לקבל זיכוי?

מאחר ולא ניתן היה לשלול את גרסת הנאשם כי המאפיינים נערכו לאחר בדיקת הינשוף, זיכה כבוד השופט ש. נחשון את הנאשם מעבירת השכרות, כאשר פסל הן את בדיקת הינשוף והן את בדיקת המאפיינים לאור החריגה מהנהלים... 

בדיקת שכרות

שוטר רשאי לדרוש מנוהג רכב שהיה מעורב בתאונת דרכים או מנוהג רכב שיש לשוטר חשד סביר כי הוא שיכור, להיבדק במועדים ובמקומות שיורה, ומי שנדרש כך חייב להיבדק כאמור... 

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

נעצרתם לבדיקת שכרות? האם מותר לסרב לעבור את הבדיקה? מהי המשמעות המשפטית המקופלת בתוך הסירוב? 

נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים

הנאשם הורשע על פי הודאתו, בנהיגת רכב כשהוא נתון להשפעת משקאות משכרים. מתברר כי בבדיקה שנערכה לנאשם, נמצא בדמו ריכוז אלכוהול בשיעור, שהוא פי שלוש, מהכמות הקבועה בחוק. הנאשם נלכד בכף בעת שנהג רכב הסעות, בזיג זג.  

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

נהיגה בשכרות, האם ניתן לחזור מהודאה?

סקירה של פסקי דין העוסקים בהודאת נאשם בעבירה של נהיגה בשכרות וחזרה מהודאותו, באלו מקרים יתיר בית המשפט חזרה מהודאה? 

ה"ינשוף" מזהה לימונענע כמשקה אלכוהולי

במבחני המעבדה אשר נערכו במעבדת מיג"ל בע"מ בראשותו של ד"ר יגאל בר אילן, זיהה המכשיר משקאות קלים כמשקאות אלכוהוליים. הניסוי נערך במעמד קציני משטרה בכירים כגון רב פקד בני סמו ותועדו על ידי צלם משטרתי... 

מאסר בפועל בגין נהיגה בשכרות פעם שנייה

עבירת הנהיגה בשכרות הינה כאמור עבירה חמורה ומסוכנת. כאשר נהג נכנס לרכב על מנת לנהוג בזמן היותו שיכור, הוא מהווה סכנה ממשית לעצמו, לנוסעים עימו ולמשתמשים האחרים בדרך. העונש הראוי נגזר בין היתר, מגובה השכרות. ככל שמדובר בשכרות גבוהה, ראוי שהעונש יהיה גבוה יותר 

בקשה לביטול הרשעה בנהיגה בשכרות אשר ניתנה בהעדר הנאשם

האם בית המשפט יקבל את בקשתו של נאשם לבטל הכרעת דין במסגרתה הוא הורשע בהעדרו בנהיגה בשכרות? 

האם בדיקת ינשוף אשר הצביעה על 290 מ"ג בדיוק תביא להרשעת הנהג?

האם 290 מ"ג בליטר אוויר נשוף היא נהיגה בשכרות? האם הבדיקה הינה עד 290 מ"ג, כולל 290 מ"ג או למעלה מ-290 מ"ג? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.