www.what2do.co.il

הפקרה אחרי פגיעה בנסיבות מחמירות, מהו העונש הצפוי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

הפקרה אחרי פגיעה בנסיבות מחמירות, מהו העונש הצפוי?

תאונת פגע וברח היא עבירה פלילית שבה הנהג אשר פגע ברכוש או בנפש, לא קיים דרישה חוקית של סיוע והגשת עזרה לנפגעים או מסירת פרטים, אלא ברח ממקום התאונה. עבירת הפקרה אחרי פגיעה נחשבת לאחת מהעבירות החמורות שבעבירות תנועה, שכן אין מדובר רק באי ציות לחוקי התנועה, אלא בעבירה מוסרית של הפקרת אדם שנפגע, החלה על אדם המעורב באירוע פוגעני לסייע לנפגע, לדאוג לשלומו, ולהציל את חייו.


סעיף 64א(ב) לפקודת התעבורה קובע כי אדם אשר נהג ברכב המעורב בתאונה שבה נפגע אדם, ולא עצר במקום התאונה, או קרוב למקום ככל האפשר, כדי לעמוד על תוצאות התאונה, או עצר ולא הזעיק עזרה, צפוי לעונש שיכול להגיע עד שבע שנות מאסר. אם הנהג היה מעורב בתאונה שבה נגרמה לאדם חבלה חמורה או שבה נהרג אדם, ולא עצר או לא הזעיק עזרה, העונש יכול להגיע עד 14 שנות מאסר.


כאשר נהג נמלט מזירת התאונה במודע מבלי שהזעיק את כוחות ההצלה הוא ביצע עבירת הפקרה אחרי פגיעה בנסיבות מחמירות. העונש הקבוע בחוק לעבירה הוא עד 7 שנות מאסר בפועל, ואם הוא גרם במעשיו לנפגע לחבלה חמורה או גרם למוות, העונש יכול להגיע עד 14 שנות מאסר בפועל.


נהג שהוגש נגדו כתב אישום בגין עבירה לפי סעיף 64א (א) או (ב) לפקודת התעבורה צפוי לעמוד לדין בבית משפט לתעבורה, אשר בו לרוב העונשים הנהוגים נמוכים יותר העונשים הניתנים בבית המשפט המחוזי, ואילו נהג שהוגש נגדו כתב אישום בעבירה לפי סעיף 64א (ג), שדינה הוא עד 14 שנות מאסר, יועמד לדין בבית משפט מחוזי שבו העונשים הקבועים והנהוגים חמורים הרבה יותר.


במקרה שהנהג הפוגע, אשר נמלט ממקום התאונה, נתפס כאשר הוא נוהג בשכרות, תחת השפעת אלכוהול או השפעת סמים, או ללא רישיון נהיגה או בזמן פסילה, לעבירת ההפקרה לאחר פגיעה יצורפו עבירות תעבורה נוספות, אשר יחמירו את העונש.


פגע בנהג מונית ונמלט מבלי להזעיק את כוחות ההצלה


הנאשם, בן 27 ללא עבר פלילי וללא הרשעות בתעבורה, הורשע לאחר הליך הוכחות בכתב אישום המייחס לו עבירות של הפקרה אחרי פגיעה בנסיבות מחמירות, שיבוש הליכי משפט, נהיגה ברשלנות, סטייה מנתיב נסיעה, נהיגה שלא בימין הדרך ונהיגה ללא ביטוח בתוקף. בית משפט השלום לתעבורה בירושלים נדרש לקבוע את העונש ההולם.


המאשימה טענה כי עבירת ההפקרה, שבה היסוד נפשי הוא של מודעות, להבדיל מעבירת הפקרה שבה היסוד הנפשי הוא של רשלנות, היא עבירה חמורה בעלת דופי מוסרי גבוה, לכן קבע המחוקק לצידה עונש מרבי של שבע שנות מאסר. בביצוע עבירה זו פגע הנאשם בערך משמעותי של מתן עזרה לנפגע ונוכח אחריותו לתאונה שבה נפגע אדם, הנאשם פגע גם בערכים מוגנים של הגנה על שלמות הגוף ובטחון הציבור.


עוד טענה המאשימה כי אין להתעלם מהעובדה שהנאשם גרם לתאונה לאחר ששתה אלכוהול וגם אם לא הורשע בעבירה של נהיגה בשכרות זו הסיבה שנמלט מהמקום. יש להתחשב בכך שהנאשם לא פנה לנפגע ולא בירר מה מצבו בטרם עזב את מקום התאונה ולכך שגם שביקש מאדם אחר לבדוק מה מתרחש במקום הוא לא ביקש ממנו להזעיק את כוחות ההצלה.


עם זאת, לנוכח עברו הנקי של הנאשם ביקשה למקמו בשליש התחתון של מתחם הענישה, ולהשית עליו מאסר בפועל בשליש התחתון של המתחם, פסילה בפועל למספר שנים, מאסר על תנאי, פסילה על תנאי ופיצוי משמעותי לנפגע העבירה.


עורך דינו של הנאשם טען כי יש להתחשב בכך שהחבלות של נהג המונית שנפגע קלות יחסית, ולכך שהוא לא הסכים להתפנות לבית החולים, אלא כעבור שעה מתוך דאגה למונית ושוחרר לביתו לאחר בדיקות שעבר בבית חולים. לטענתו יש למקם את הנאשם בתחתית המתחם ואף לחרוג ממנו מטה, היות שהוא נמצא על פי תסקיר שירות המבחן כבר שיקום.


הנאשם נמלט מכיוון ששתה אלכוהול ונהג ללא ביטוח


מהתסקיר עלה כי הנאשם נמלט ממקום התאונה מכיוון ששתה אלכוהול ונהג ללא ביטוח וחשש להיתפס. עם זאת, הנאשם הודה באחריותו לתאונה, הסגיר עצמו גם אם באיחור ניכר, הוא נעדר עבר פלילי ועברו התעבורתי מקל.


בית המשפט ציין כי העונש בתוך מתחם הענישה נקבע בהתחשב בנסיבות התאונה, בעברו התעבורתי והפלילי של הנאשם, בהתמשכות ההליכים, בלקיחת אחריות, בתהליך שיקום, בחומרת הפגיעה במעורבים בתאונה, במידת האשמה לקרות התאונה ואם הותיר את הנפגעים בסכנה ולבדם.


מבין שיקולי הענישה שעל בסיסם מתבצעת מלאכת גזירת העונש בעבירת ההפקרה יש לשיקול ההרתעה מעמד מיוחד וכדי למגר התנהגות חמורה ובלתי מוסרית זו. בסופו של דבר גזר בית המשפט על הנאשם עונש מאסר בפועל למשך ששה חודשים, מאסר על תנאי למשך ששה חודשים למשך שלוש שנים, פסילת רישיון נהיגה לתקופה של 30 חודשים, פסילה על תנאי ופיצוי לנפגע בסך של 2,000 שקלים.


ת"ד 3793-01-16

 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים קטלנית

כיצד מתמודדים עם גרימת תאונת דרכים קטלנית? האם ניתן להגיע לזיכוי בבית המשפט? מהו העונש אשר יוטל על נהג שמעורב בתאונת דרכים קטלנית? 

גרימת מוות ברשלנות, מה הדין?

מה העונש במקרה של עבירת גרימת מוות ברשלנות ע"פ סעיף 64 לפקודת התעבורה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין לתעבורה ... 

זיכוי בבית המשפט: תאונת פגע וברח

בית המשפט קבע כי יש לזכות אדם אשר הוגש כנגדו כתב אישום בגין מעורבות בתאונת פגע וברח, וזאת משום שלא הוכח כנדרש שאכן רכבו היה מעורב בתאונה... 

זיכוי נהג מפגיעה בהולך רגל במעבר חציה בגין רשלנות הולך הרגל

הולך רגל אשר נכנס למעבר חציה באופן רשלני הביא לכך כי הנהג אשר פגע בו לא הורשע בבית המשפט לתעבורה... 

דריסה למוות של הולכי רגל - הרשעה בהריגה ומאסר בפועל

נהג דרס למוות שני הולכי רגל במעבר חצייה. בית המשפט הרשיע את הנהג בעבירת הריגה ונגזרו עליו 18 חודשי מאסר בפועל. כמו כן, רישיון הנהיגה שלו נשלל ל-15 שנה... 

גרימת מוות בתאונה - גזר דין לנהג נורמיטבי אשר גרם למוות בתאונה

מהם השיקולים אשר מנחים את בית המשפט בבואו לגזור עונש על אישה נורמיטיבית בעלת עבר של נהיגה זהירה, אשר ברגע אחד של רשלנות גרם למוות בתאונה? 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? 

פסילת רישיון נהיגה לאחר תאונת דרכים קטלנית - תיקון 78 לפקודת התעבורה

האם רישיון נהיגה ייפסל עד תום ההליכים כאשר הנהג הנאשם היה מעורב בתאונה קטלנית בה קיפח אדם את חייו? 

תאונת דרכים קטלנית - הרשעה בהריגה בעקבות נהיגה בשכרות וחציית רמזור אדום

בתאונת דרכים קטלנית ברעננה נהרג נהג אשר התנגש בו רכב שחצה באדום. האם חצייה באדום, בצירוף עם נהיגה בשכרות, מהווה עילה להרשעה בעבירת הריגה? 

שלילת רישיון של נהג משאית לאחר תאונה קטלנית

תאונת הדרכים בערבה - בית המשפט הורה על שלילת רישיונו של נהג המשאית הבדואי... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.