www.what2do.co.il

זיכוי מלא בעבירת קנס בגין כניסה לצומת לא פנוי

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

זיכוי מלא בעבירת קנס בגין כניסה לצומת לא פנוי

תקנה 65 לתקנות התעבורה אוסרת להיכנס לצומת ולמפגש עם מסילת ברזל כאשר הכביש אינו פנוי. גם אם יש אור ירוק והצומת אינו פנוי, אסור לנהג להמשיך בנסיעה ולהיכנס לצומת מבלי שניתן יהיה להשלים את המעבר ומבלי לחסום את התנועה.


תקנה 65 קובעת כי נהג לא ייכנס עם הרכב לצומת או למפגש מסילת ברזל אלא אם הוא יכול לעבור ולהמשיך בנסיעתו ללא הפרעה לתנועה, גם אם הרמזור מתיר כניסה לצומת או למפגש עם המסילה. העונש הקבוע בחוק על כניסה לצומת לא פנוי הוא קנס של 500 שקלים ועוד 6 נקודות.


עם זאת, כדי להרשיע נהג על פי תקנה 65, בעבירת כניסה לצומת לא פנוי, התביעה נדרשת להוכיח כי בעת הכניסה לצומת לא היה ביכולתו של הנהג לעבור אותו בלא הפרעה, כלומר עליה להוכיח כי בעת שחצה הנהג את קו הצומת, היה מצוי במקום דבר אשר חסם את התנועה בצומת ולא אפשר את החצייה.


ערעור על הודעת תשלום קנס בגין כניסה לצומת


באוגוסט 2017, בסביבות השעה שבע בערב, נרשמה נגד הנאשם הודעת תשלום קנס בגין כניסה לצומת, מבלי שהיה ביכולתו להמשיך בנסיעה, ללא הפרעה לתנועה, לפי עבירה על תקנה 65 לתקנות התעבורה. הנאשם פנה אל בית משפט השלום לתעבורה בתל אביב – יפו, וכפר באישום המיוחס לו.


הנאשם טען כי לא היו דברים מעולם. לדבריו, הצומת היה פנוי כאשר הגיע אליו והאור היה ירוק. הוא פנה שמאלה וטען כי כאשר פונים שמאלה לא ניתן לדעת מה מתרחש על הגשר עצמו, ורק כשהגיע לגשר ופנה שמאלה הבחין כי הכביש היה פקוק. במקום עמד שוטר מתנדב שניסה להשתלט על התנועה בגשר עצמו. הנאשם הוסיף וטען כי הכניסה לגשר הייתה בלא בעיה ורק אחרי שנכנס ראה כי היה שם פקק.


מטעם המאשימה, העיד השוטר המתנדב אשר ערך את הדו"ח. על פי העדות, ביום האירוע, בסמוך לשעה 18:50, נהג הנאשם ברכב בגבעת שמואל. הנאשם נצפה על ידי השוטר כאשר הוא פונה שמאלה בצומת, על אף עומס תנועה במקום, כך שלא יכול היה להמשיך בנסיעה ולפנות את הצומת והיווה הפרעה לכלי הרכב.


השוטר הורה לנאשם לעצור את הרכב ולקח את הפרטים שלו, אך מכיוון שהנאשם מיהר לאזכרת אמו, לא נרשמה תגובתו והדו"ח נשלח אליו בדואר. העד אישר כי היה עמו מתנדב נוסף, שלטענתו, לא ראה את העבירה, ואף לא זכר אם היה עסוק בטיפול ברכב אחר או אם נעצרו כלי רכב נוספים, בזמן שנעצר הרכב של הנאשם.


העד נחקר והשיב כי אינו זוכר אם היה עומס תנועה על גבי גשר גבעת שמואל, אך סביר כי כל האזור היה פקוק. העד נשאל אם נכון כי ממקום שבו עמד הנאשם, לפני הצומת, לא ניתן היה לראות את עומס התנועה על הגשר והוא מסר כי אין זה רלוונטי לעבירה המיוחסת לנאשם.


הנהג לא יכול היה לראות את עומס התנועה על הגשר


מטעם ההגנה, העיד הנאשם והוגש תרשים של הצומת. על פי גרסת הנאשם, הוא אכן נהג במקום האמור, אך כאשר הגיע לצומת, לא יכול היה לראות את עומס התנועה על הגשר בהמשך, עומס שרק בגינו לא יכול היה להמשיך בנסיעה, שכן, הצומת היה פנוי לחלוטין. הנאשם הסביר באמצעות התרשים את מסלול נסיעתו והציג את מקום עצירתו על ידי העד.


הנאשם טען כי הבחין בעומס התנועה, רק לאחר שעלה על הגשר והשוטר הורה לו לעצור, באמצע הגשר. הנאשם הודה כי מיהר לאזכרת אמו, אך הדבר לא גרם לו לבצע את העבירה המיוחסת לו. עוד מסר כי אינו יודע אם המתנדב הנוסף ראה או לא ראה את הרכב ואם היה עסוק בטיפול בכלי רכב אחרים.


הנאשם ויתר על האפשרות לדחות את המשך פרשת ההגנה, בכפוף לתשלום הוצאות לטובת אוצר המדינה. ולאחר ששמע בית המשפט את הצדדים ובחן את הראיות, הגיע למסקנה כי לא ניתן לקבוע במידה הנדרשת בהליך פלילי, כי הנאשם עבר את העבירה המיוחסת לו בכתב האישום.


בית המשפט ציין כי בתיעוד נסיבות ביצוע העבירה, החסיר העד מטעם התביעה עובדות מהותיות כגון: המיקום שלו בצומת, מצב התנועה על הגשר, מקום עצירת רכבו של הנאשם ובמה עסק המתנדב הנוסף שהיה עמו. עוד נקבע כי נסיבות המקרה נרשמו בדו"ח באופן תמציתי ואף העד לא זכר פרטים מהותיים במהלך חקירתו הנגדית.


בית המשפט קבע כי ללא הפרטים הרלוונטיים, לא ניתן היה לסתור את גרסתו העקבית והסבירה של הנאשם, שיש בה כדי להעלות ספק בביצוע העבירה. על כן סבר כי הנאשם עמד על גרסתו ועדותו השאירה רושם אמין ובסופו של דבר החליט בית המשפט לזכות את הנאשם מחמת הספק.


תת"ע 12236-01-18
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פניית פרסה

הנאשם הואשם באי ציות לתמרור ב-6 האוסר פניית פרסה, בצומת הרחובות בן גוריון – נורדאו בבת ים, עבירה בניגוד לתקנה 22(א) לתקנות התעבורה 

ביטול קנסות תעבורה, הכיצד?

האם כדאי להגיש בקשה להישפט? כיצד מבטלים דו"ח תעבורה? מהן העילות הנפוצות לביטול קנס תעבורה? 

שיטת הניקוד החדשה

בשיטה זו נקבע כעיקרון כי לכל נהג נפתח כרטיס אישי. בסופה של קב’ התקנות הזו נרשם פירוט מהי כמות הנק’ לגבי כל עבירה- התוספת השישית של תקנות ... 

צילום הרכב כראיה

צילמו את רכבך ? מה המשמעות המשפטית וכיצד ניתן להתמודד עם ראיה מסוג זה ? 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

פסילה על תנאי במקום פסילה בפועל בעבירות תעבורה, האמנם?

האם בסמכותו של בית המשפט לקבוע, במקום בו בוצעה עבירה אשר בצידה פסילה מינימאלית, כי יוטל על הנאשם פסילה על תנאי בלבד? 

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

מהי עבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף? האם מדובר בעבירת תעבורה חמורה? מהו משקלה של התקופה במהלכה לא היה הרישיון בתוקף? 

ביטול החרמת רכב

האם ניתן לבטל החרמת רכב? כיצד מתמודדים עם החרמת רכב כאשר בעל הרכב לא נהג בעת ביצוע העבירה? 

הרשעת חף מפשע בעבירות תעבורה - חזקת האחריות של בעל הרכב

האם ניתן להרשיע אדם בעבירות תעבורה כאשר הוכח מעל לכל ספק שלא הוא זה אשר נהג ברכב במועד ביצוע העבירה?  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.