www.what2do.co.il

מהו עונשו של נהג שהפקיר פצוע לאחר תאונת דרכים?

דרגו את המאמר

מהו עונשו של נהג שהפקיר פצוע לאחר תאונת דרכים?

נהג צעיר פגע באדם שעמד בצד הדרך, והמשיך בנסיעה מבלי להושיט לו עזרה. הנאשם הודה בביצוע עבירות של הפקרה, לאחר שנשמעו ארבע עדויות מטעם התביעה, ובית משפט השלום לתעבורה בעכו נדרש לקבוע את העונש הראוי.

 

בתחילת שנת 2011 נהג הנאשם, יליד 1991, ברכב של העבודה, בסביבות השעה שבע בערב. באותה שעה נסע בכיוון הנגדי המתלונן, ורכבו נעצר בצד הדרך בשל תקלה במנוע. המתלונן עמד לצד רכבו בקטע כביש חשוך, ובמהלך הנסיעה, פגע בו הנאשם, וגרם לו לחבלות מרובות.

 

חרף הפגיעה, הנאשם המשיך בנסיעה ועזב את המקום מבלי להושיט לנפגע סיוע. כאשר הגיע לעבודתו, הוא סיפר על תאונת הדרכים למעסיקו, ופנה על פי הנחייתו למשטרה.

 

הנאשם לא נמצא אחראי לקרות התאונה, מאחר ומדובר בקטע חשוך בכביש

 

כתב האישום מייחס לנאשם עבירה של הפקרה, אך לא מייחס לו אחריות לתאונה, מאחר והיא אירעה בקטע כביש חשוך, וככל הנראה הנאשם לא יכול היה להבחין במתלונן לפני האירוע או להימנע מהפגיעה בו.

 

לאור גילו הצעיר של הנאשם, אשר היה כבן 19 בעת האירוע, ובשל עתירת המאשימה לעונש מאסר בפועל, הוא הופנה לשירות המבחן לצורך קבלת תסקיר. 

 

שירות המבחן המליץ על עונש של מאסר בעבודות שירות, עקב נזקקות טיפולית לצורך רכישת כלים להתמודדות טובה יותר במצבים מורכבים, מאחר והנאשם איבד בני משפחה קרובים שסבלו ממחלה גנטית, וחלק מהגורמים להתנהגותו הינו הרקע המשפחתי שלו.

 

מנגד עתרה המאשימה להשית על הנאשם עונש שנע בין 18 ל- 30 חודשי מאסר בפועל, לצד פסילה ממושכת של רישיון הנהיגה. המאשימה ציינה כי הנאשם אינו לקח את מלוא האחריות על המיוחס לו בכתב האישום, ואף הדגישה את החבלות החמורות, ומצבו הרפואי הקשה של המתלונן.

 

הנאשם פעל מתוך חרדה והלם, והסגיר עצמו זמן קצר לאחר התאונה

 

הסנגור ציין כי הנאשם היה רק בן 19 שנים כאשר אירעה תאונת הדרכים עם הנפגע, והתנהגותו מיד לאחריה נבעה מחרדה והלם. הסנגור הוסיף כי אחיו ואחיותיו נפטרו כתוצאה ממחלה גנטית, והוא נותר בן יחיד להוריו, והוא מסייע בפרנסת המשפחה. על כן ביקש מבית המשפט לקבל את המלצת שירות המבחן, ולהסתפק בעונש שירוצה בעבודות שירות.

 

בית המשפט ציין כי עבירת ההפקרה מופיעה בראש מדרג חומרת עבירות התנועה, והעונש המרבי בגין ביצוע העבירה הינו שבע שנות מאסר בפועל. עם זאת הנאשם לא הואשם באחריות לתאונה ובגרימת החבלות לנפגע בתאונה, והוא הואשם בעבירת ההפקרה בלבד. במקרה זה, סבר כי רף הענישה צריך להיות נמוך יותר.

 

בית המשפט התחשב בגילו הצעיר של הנאשם, בנסיבות חייו הקשות ובעברו הנורמטיבי והנקי. ובמסגרת שיקולי הענישה התחשב בעובדה כי הנאשם הסגיר את עצמו זמן קצר לאחר המעשה, וגם בשל היעדר אחריות לתאונה עצמה.

 

בסופו של דבר גזר בית המשפט על הנאשם שישה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות, פסילת רישיון נהיגה לתקופה של שלוש שנים והתחייבות כספית על סך 5000 שקלים להימנע מלבצע עבירה בה הורשע במשך שנתיים.

 

ת"ד 977-05-13 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים קטלנית

כיצד מתמודדים עם גרימת תאונת דרכים קטלנית? האם ניתן להגיע לזיכוי בבית המשפט? מהו העונש אשר יוטל על נהג שמעורב בתאונת דרכים קטלנית? 

גרימת מוות ברשלנות, מה הדין?

מה העונש במקרה של עבירת גרימת מוות ברשלנות ע"פ סעיף 64 לפקודת התעבורה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין לתעבורה ... 

זיכוי בבית המשפט: תאונת פגע וברח

בית המשפט קבע כי יש לזכות אדם אשר הוגש כנגדו כתב אישום בגין מעורבות בתאונת פגע וברח, וזאת משום שלא הוכח כנדרש שאכן רכבו היה מעורב בתאונה... 

זיכוי נהג מפגיעה בהולך רגל במעבר חציה בגין רשלנות הולך הרגל

הולך רגל אשר נכנס למעבר חציה באופן רשלני הביא לכך כי הנהג אשר פגע בו לא הורשע בבית המשפט לתעבורה... 

דריסה למוות של הולכי רגל - הרשעה בהריגה ומאסר בפועל

נהג דרס למוות שני הולכי רגל במעבר חצייה. בית המשפט הרשיע את הנהג בעבירת הריגה ונגזרו עליו 18 חודשי מאסר בפועל. כמו כן, רישיון הנהיגה שלו נשלל ל-15 שנה... 

גרימת מוות בתאונה - גזר דין לנהג נורמיטבי אשר גרם למוות בתאונה

מהם השיקולים אשר מנחים את בית המשפט בבואו לגזור עונש על אישה נורמיטיבית בעלת עבר של נהיגה זהירה, אשר ברגע אחד של רשלנות גרם למוות בתאונה? 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? 

פסילת רישיון נהיגה לאחר תאונת דרכים קטלנית - תיקון 78 לפקודת התעבורה

האם רישיון נהיגה ייפסל עד תום ההליכים כאשר הנהג הנאשם היה מעורב בתאונה קטלנית בה קיפח אדם את חייו? 

תאונת דרכים קטלנית - הרשעה בהריגה בעקבות נהיגה בשכרות וחציית רמזור אדום

בתאונת דרכים קטלנית ברעננה נהרג נהג אשר התנגש בו רכב שחצה באדום. האם חצייה באדום, בצירוף עם נהיגה בשכרות, מהווה עילה להרשעה בעבירת הריגה? 

שלילת רישיון של נהג משאית לאחר תאונה קטלנית

תאונת הדרכים בערבה - בית המשפט הורה על שלילת רישיונו של נהג המשאית הבדואי... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.