www.what2do.co.il

האם תאונת הדרכים נגרמה בשל רכב שעמד בצד הדרך?

דרגו את המאמר

האם תאונת הדרכים נגרמה בשל רכב שעמד בצד הדרך?

נהג שהורשע בביצוע עבירות של נהיגה רשלנית, גרימת נזק לרכוש או אדם ועבירה של סטייה מנתיב, הגיש ערעור לבית המשפט המחוזי בחיפה, בטענה כי תאונת הדרכים התרחשה שלא באשמתו, מכיוון כשרכב נוסף עמד בצד הדרך וחלקו בלט לכביש, על כן לא היתה לו ברירה, אלא לסטות מנתיב הנסיעה.

 

במהלך חודש דצמבר 2009, נהג הנאשם בשעת צהריים, כשלפתע סטה מנתיב נסיעתו ופגע ברכב שנסע באותה עת בנתיב הנגדי לכיוון נסיעתו. כתוצאה מתאונת הדרכים, נחבלו שני הנהגים ונוסעת, וכלי הרכב המעורבים ניזוקו.

 

הנהג לא היה יכול להבחין ברכב הנוסף, אלא זמן קצר לפני אירוע התאונה

 

הנאשם הודה שהתנגש ברכב אחר, אך טען כי הוא לא נהג ברשלנות, אלא ההתנגשות החזיתית בין הרכבים אירעה עקב רכב נוסף, שעצר בשול הדרך, אשר חסם בחלקו את הנתיב ובלט לתוך מסלול נסיעתו, לפיכך הסטייה מהנתיב היתה הכרחית למניעת תאונת דרכים אחרת.

 

המאשימה הוכיחה מעבר לכל ספק כי הנאשם ביצע עבירות של נהיגה רשלנית וגרימת נזק לרכוש ולאדם, מאחר ולא היתה כל מניעה להבחין ברכב האחר, מפני שהוא לא חסם את שדה הראייה. לכן בית המשפט לתעבורה הרשיעו בעבירות אלה, וזיכה אותו מעבירה של סטייה מנתיב.

 

הנהג היה יכול להבחין ברכב האחר אם היה שם לב לדרך 

 

בית משפט הגיע למסקנה, על פי הראיות שהוצגו בפניו, כי הנאשם היה יכול להבחין ברכב הנוסף שחנה בשולי הדרך, מבעוד מועד. עם זאת רשלנותו היא זו שגרמה לתאונה, מאחר והוא לא נתן תשומת לב מספיקה לדרך. על כן גזר על הנאשם קנס בסך 1,800 שקלים, ארבעה חודשי פסילת רישיון בפועל, ושלושה חודשי פסילה על תנאי למשך שלוש שנים.

 

הנאשם כפר בעובדות כתב האישום, וביקש לבטל את הכרעת הדין, בטענה כי בית משפט לתעבורה הרשיעו בעבירה שהתבססה על עובדות שלא פורטו בכתב האישום, ולא ניתנה לו הזדמנות ראויה להתגונן כנגד המסכת העובדתית שעלתה מחומר הראיות.

 

מנגד טענה המאשימה כי אין להתערב בגזר הדין, וציינה כי עדותו של הבוחן לא נסתרה או הופרכה והיא אף נתמכה בגרסתו של הנאשם. כמו כן ניתנה לו הזדמנות להתגונן ולברר את הראיות, והעונש שהוטל עליו הוא עונש ראוי, אשר מתחשב בנסיבותיו האישיות, ובהתנהלות נהג הרכב האחר.

 

בית המשפט המחוזי בחיפה החליט לדחות את הערעור, ולהקל מעט בעונשו של הנאשם. וקבע על סמך העובדות כי המערער גרם בהתנהגותו הרשלנית לתאונת דרכים שבעקבותיה נגרם נזק לרכוש ולאדם, עם זאת מאז האירוע חלפו מעל ארבע שנים וחצי, בהן לא ביצע שום עבירת תנועה, ואף עברו התעבורתי אינו מכביד.

 

על כן נקבע בסופו של דבר, כי עונש הפסילה בפועל יעמוד על חודשיים בלבד, במקום ארבע חודשים. ויתר רכיבי הענישה שנקבעו על ידי בית המשפט לתעבורה יישארו על כנם.

 

עפ"ת 23041-10-14 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים קטלנית

כיצד מתמודדים עם גרימת תאונת דרכים קטלנית? האם ניתן להגיע לזיכוי בבית המשפט? מהו העונש אשר יוטל על נהג שמעורב בתאונת דרכים קטלנית? 

גרימת מוות ברשלנות, מה הדין?

מה העונש במקרה של עבירת גרימת מוות ברשלנות ע"פ סעיף 64 לפקודת התעבורה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין לתעבורה ... 

זיכוי בבית המשפט: תאונת פגע וברח

בית המשפט קבע כי יש לזכות אדם אשר הוגש כנגדו כתב אישום בגין מעורבות בתאונת פגע וברח, וזאת משום שלא הוכח כנדרש שאכן רכבו היה מעורב בתאונה... 

זיכוי נהג מפגיעה בהולך רגל במעבר חציה בגין רשלנות הולך הרגל

הולך רגל אשר נכנס למעבר חציה באופן רשלני הביא לכך כי הנהג אשר פגע בו לא הורשע בבית המשפט לתעבורה... 

דריסה למוות של הולכי רגל - הרשעה בהריגה ומאסר בפועל

נהג דרס למוות שני הולכי רגל במעבר חצייה. בית המשפט הרשיע את הנהג בעבירת הריגה ונגזרו עליו 18 חודשי מאסר בפועל. כמו כן, רישיון הנהיגה שלו נשלל ל-15 שנה... 

גרימת מוות בתאונה - גזר דין לנהג נורמיטבי אשר גרם למוות בתאונה

מהם השיקולים אשר מנחים את בית המשפט בבואו לגזור עונש על אישה נורמיטיבית בעלת עבר של נהיגה זהירה, אשר ברגע אחד של רשלנות גרם למוות בתאונה? 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? 

פסילת רישיון נהיגה לאחר תאונת דרכים קטלנית - תיקון 78 לפקודת התעבורה

האם רישיון נהיגה ייפסל עד תום ההליכים כאשר הנהג הנאשם היה מעורב בתאונה קטלנית בה קיפח אדם את חייו? 

תאונת דרכים קטלנית - הרשעה בהריגה בעקבות נהיגה בשכרות וחציית רמזור אדום

בתאונת דרכים קטלנית ברעננה נהרג נהג אשר התנגש בו רכב שחצה באדום. האם חצייה באדום, בצירוף עם נהיגה בשכרות, מהווה עילה להרשעה בעבירת הריגה? 

שלילת רישיון של נהג משאית לאחר תאונה קטלנית

תאונת הדרכים בערבה - בית המשפט הורה על שלילת רישיונו של נהג המשאית הבדואי... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.