www.what2do.co.il

נהיגה כבלתי מורשה - האם נהיגה עם רישיון אופנוע על רכב פרטי?

דרגו את המאמר

נהיגה כבלתי מורשה - האם נהיגה עם רישיון אופנוע על רכב פרטי?

נסיעה ברכב פרטי עם רישיון אופנוע - ניסיון להחליף בין נהג ונוסע לפני הגעת השוטרים

 

תתע (פ"ת) 5096-08-11


סעיף 10(א) לפקודת התעבורה קובע כי אין לנהוג ברכב ללא רישיון נהיגה המתאים לאותו סוג רכב. הפרתו של סעיף זה עלולה לעלות כדי ביצוע עבירה של נהיגה כבלתי מורשה לסוג הרכב. להלן דוגמא למקרה כאמור. מדובר בנהיגה של אדם על רכב פרטי, וזאת למרות שבידיו רישיון נהיגה לאופנוע בלבד.

 

[%Psakdin%]


על פי כתב האישום, הנאשם במקרה דנן נהג במהירות מופרזת של כ-167 קמ"ש (בכביש בו המהירות המותרת הינה 110 קמ"ש לכל היותר). לאחר מרדף שנוהל אחריו, הנאשם עצר בצד הדרך ואמר לשוטרים כי אין בידיו רישיון נהיגה לרכב. עם זאת, הנאשם טען כי לא הוא נהג במכונית, אלא היה זה חברו. לדבריו, חברו נהג במהירות מופרזת ובשלב מסוים הם עצרו בצד הכביש. הנאשם טען כי השוטרים אשר הגיעו למקום האשימו אותו, שלא בצדק, כי נהג ברכב.


עדי התביעה - "ראינו את הנאשם מנסה להחליף מקום"


השוטר אשר ערך את הדו"ח העיד בפני בית המשפט. במהלך עדותו, השוטר הדגיש כי הוא ערך למכשיר הממל"ז (מד מהירות בלייזר) בדיקות טרם הפעלתו. לדבריו, הוא הפעיל את הממל"ז ממושב הנהג, כאשר החלון לידו פתוח, וכאשר הוא הבחין ברכב בודד אשר נסע בנתיב השמאלי מבין שלושה נתיבים. העד טען כי הוא כיוון את המכשיר ללוחית הזיהוי של הרכב ומדד מהירות של 172 קמ"ש. אי לכך, הוא הניח את המכשיר על רגליו והחל בנסיעה אחרי המכונית כאשר הוא שומר עימה על קשר עין.
 

לדבריו, הרכב לא נענה להבהובים לעצור ולמעשה הגביר את מהירות נסיעתו. השוטר טען כי הרכב יצא במחלף לטרון, חזר לכביש הראשי, ועצר על דעת עצמו בשולי הדרך. לטענת השוטר, הוא הבחין בנאשם ובחברו יוצאים מדלת הנהג ומדלת הנוסע שלידו ומבקשים להתחלף ביניהם (לטענתו, הוא ראה את הנאשם רץ לכיוון הצד השני של הרכב). בדו"ח שנערך על ידי השוטר, האחרון ציין כי ראה את הנאשם - באופן ברור ומפורש - יוצא מדלת הנהג. לדבריו, הנאשם טען בפניו כי הוא לא נהג, אלא חברו.


גרסאות הנאשם והנוסע - בלתי אמינות


התביעה הביאה לעדות שוטר נוסף, אשר ישב בסמוך לעד התביעה הראשון, בניידת אחרת. עד זה העיד כי הוא גם הגיע למקום עצירת הרכב אך רק לאחר שהנאשם וחברו כבר עמדו מחוץ למכונית. דהיינו, הוא לא ראה מי מהם נהג ברכב. שוטרת נוספת אשר הגיעה למקום האירוע משום שישבה לצידו של עד התביעה הראשון העידה כי היא גם ראתה את הדברים כפי שראה אותם השוטר שערך את הדו"ח. דהיינו, שהרכב עצר לאחר המחלף ושהנהג והנוסע ביקשו להתחלף זה עם זה.


הנוסע, אשר היה עם הנאשם ברכב, הגיע אף הוא למתן עדות בפני בית המשפט. עם זאת, גרסאות הנוסע והנאשם סתרו זו את זו והיו בלתי מהימנות או סבירות. לדוגמא, בשלב מסוים הם טענו כי היה נהג אחר אשר נמלט מהמקום ואשר מוכן להודות שהוא נהג ברכב. "העובדה שמיד עם עצירת הרכב יצאו הנאשם וחברו ממקום מושבם, כאשר הנאשם רץ לכיוון דלת הנוסע הימני- קדמי, הצביעה על כוונתם להתחלף במקומותיהם בטרם ישיגום השוטרים. כוונה זו סוכלה על ידי השוטרים אשר הגיעו למקום חניית רכב הנאשם עוד בטרם הצליחו להוציא לפועל את זממם", כתבה השופטת בהכרעת הדין.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

נהיגה במהירות, כמה נקודות תקבל?

כמה נקודות מקבלים על עבירת נהיגה במהירות מופרזת? 

הזמנה לדין בעבירת מהירות

הזמנה לדין בעבירת מהירות, אימתי? 

דוח מהירות - עצות לנהג המהיר

כיצד להתמודד עם דו"ח מהירות? האם להודות מהשוטר ולבקש המרה לאזהרה? האם להיבקש להישפט? 

עבירת מהירות ופסילה מנהלית, אימתי?

הסמכות לפסול את רישיון הנהיגה כאשר מדובר בעבירת מהירות קמה בהתאם לגובה המהירות, בהתאם למהירות המותרת במקום ביצוע העבירה ... מה הזכויות שלך? לחץ/י לפרטים 

חובת כיול הממל"ז

מהי חובת כיול הממל"ז? האם ניתן להתנגד לטענות המשטרה בדבר נהיגה במהירות מופרזת? 

עבירות מהירות ופסילה, אימתי?

עבירות מהירות בגין נהיגה במהירות מופרזת יכולות לא אחת להביא לפסילה. קציני משטרה, בדרגת מפקח ומעלה, הינם בעלי סמכות לפסול רישיון נהיגה באופן מנהלי בגין עבירות מהירות מופרזת... 

ביטול פסילה מנהלית בעקבות אי כיול הממל"ז

האם משטרת ישראל תיאלץ להשיב את רישינו של נהג לאחר ביטול פסילה מנהלית בעקבות אי כיול מכשיר הממל"ז? 

רישיון נהג משאית נשלל לאחר נהיגה במהירות מופרזת

פסילת רישיון נהיגה של נהג משאית לאחר שהאחרון נהג במהירות מופרזת, האם עונש מידתי? 

המשטרה איבדה דוח מהירות וההעתק היה משובש - זיכוי נאשם מחמת הספק

זיכוי בגין ליקוי משמעותי בראיות התביעה ,לאור אי המצאת הדו"ח המקורי  

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.