www.what2do.co.il

נהג ללא רישיון נמלט ברכב מניידת משטרה - מה גזר הדין?

דרגו את המאמר

נהג ללא רישיון נמלט ברכב מניידת משטרה - מה גזר הדין?

גזר דין בעקבות התפתחות מרדף משטרתי - נהג ללא רישיון

 

מהו העונש אשר יש לגזור על צעיר ללא עבר פלילי שנתפס לאחר שנמלט מניידת משטרה באמצעות רכב, וזאת למרות שאינו מחזיק ברישיון נהיגה? האם יש לגזור עליו, חרף גילו הצעיר, מאסר בפועל?

 

הנאשם שהה בפרדס חנה ביולי 2007 ולפתע הבחין בסיור משטרתי אשר עשה במקום סיור שגרתי. בעקבות האבחנה ברכב המשטרתי, מיהר הנאשם לכיוון מכונית, ולמרות שאין לו רישיון נהיגה, נכנס לרכב והחל לנסוע מהמקום במהירות מופרזת ובנסיעה פרועה. רכב השיטור סימן לנאשם לעצור אך לשווא ובין השניים התפתח מרדף קצר.

 

במהלך המרדף חצה הנאשם רמזורים אדומים, הפר שורה ארוכה של חוקי תנועה, סיכן את חייו, חיי המשתמשים בדרך וחיי השוטרים הדולקים אחריו. בסופו של דבר, חסמה ניידת משטרה את דרכו של הנאשם וגרמה לעצירתו. יצוין כי הנאשם לא עצר בטרם התנגש רכבו בניידת בעוצמה, וכתוצאה מכך נגרמה תאונת דרכים לניידת נוספת. הנאשם לא עצר אף כאן, אלא יצא מרכבו והחל להימלט רגלית.

 

בית המשפט המחוזי בחיפה הרשיע את הנאשם, במסגרת הסדר טיעון, בעבירות של סיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה, נהיגה ללא רישיון נהיגה, נהיגה ללא ביטוח, והיזק בזדון. בעקבות הרשעתו, נגזרו על הנאשם שלוש שנים וחצי לריצוי בפועל, 30 חודשי מאסר על תנאי ל-3 שנים, ופסילה מלהחזיק רישיון נהיגה למשך שש שנים.

 

התנהגות חמורה אשר חייבת לגרור מאסר בפועל

 

בית המשפט כתב בפסק הדין כי התנהגותו של הנאשם במקרה דנן הינה "התנהגות חמורה ויש להטיל עליו מאסר בפועל למרות המלצות שירות המבחן (אשר ביקשו להימנע ממאסר מאחורי סורג ובריח)". השופט ציין כי הנסיבות המוזכרות בתסקיר שירות המבחן, בעניינו של הנאשם, מתעלמות באופן מוחלט ממעשיו של האחרון באירועים אשר בגינם הוגש כתב האישום כנגדו. למעשה, נקבע כי שירות המבחן ראה לנגד עיניו רק את "עניינו של הנאשם ומשפחתו".

 

מעשיו של הנאשם אינם מעשים אשר נעשו בילדותיות ו\או בקלות ראש, קבע השופט בניגוד לטענות הסנגור המלומד. למעשה, מדובר באדם אשר נהג כ"עבריין המזלזל בחוק במופגן ומביע חוסר איכפתיות ואדישות מוחלטים לחייהם ולשולמם של משתמשים אחרים בדרך (ושוטרים)". כמו כן, חרף עברו הנקי של הנאשם, וגילו הצעיר, קבע השופט שיש לגזור עליו עונש מרתיע בגין התרבותן של עבירות סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה ובריחה משוטרים.

 

"ראוי לזכור ולהזכיר כי שוטרי משטרת ישראל הממלאים את תפקידם ועושים את מלאכתם הקשה בימים ובלילות, עושים כן כדי להבטיח את שלומו ובטחונו של הציבור. אי ציות לשוטרים ואו העמדתם בפני סיכונים הנובעים מנהיגה פוחזת ומסוכנת, כאמור לעיל, פוגעת, בסופו של דבר בכל אחד ואחד מאתנו, האזרחים. על שום כך, בעת גזירת עונשו של נאשם המורשע בעבירות כמפורט לעיל, מן הדין להביא לידי ביטוי את כוונתו המחמירה של המחוקק כשקבע עונש כבד כאמור לעיל. אסור שגזר הדין שיוטל על ידי בית המשפט יתעלם מאמירתו של המחוקק", כתב השופט בגזר הדין.

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פניית פרסה

הנאשם הואשם באי ציות לתמרור ב-6 האוסר פניית פרסה, בצומת הרחובות בן גוריון – נורדאו בבת ים, עבירה בניגוד לתקנה 22(א) לתקנות התעבורה 

ביטול קנסות תעבורה, הכיצד?

האם כדאי להגיש בקשה להישפט? כיצד מבטלים דו"ח תעבורה? מהן העילות הנפוצות לביטול קנס תעבורה? 

שיטת הניקוד החדשה

בשיטה זו נקבע כעיקרון כי לכל נהג נפתח כרטיס אישי. בסופה של קב’ התקנות הזו נרשם פירוט מהי כמות הנק’ לגבי כל עבירה- התוספת השישית של תקנות ... 

צילום הרכב כראיה

צילמו את רכבך ? מה המשמעות המשפטית וכיצד ניתן להתמודד עם ראיה מסוג זה ? 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

פסילה על תנאי במקום פסילה בפועל בעבירות תעבורה, האמנם?

האם בסמכותו של בית המשפט לקבוע, במקום בו בוצעה עבירה אשר בצידה פסילה מינימאלית, כי יוטל על הנאשם פסילה על תנאי בלבד? 

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

מהי עבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף? האם מדובר בעבירת תעבורה חמורה? מהו משקלה של התקופה במהלכה לא היה הרישיון בתוקף? 

ביטול החרמת רכב

האם ניתן לבטל החרמת רכב? כיצד מתמודדים עם החרמת רכב כאשר בעל הרכב לא נהג בעת ביצוע העבירה? 

הרשעת חף מפשע בעבירות תעבורה - חזקת האחריות של בעל הרכב

האם ניתן להרשיע אדם בעבירות תעבורה כאשר הוכח מעל לכל ספק שלא הוא זה אשר נהג ברכב במועד ביצוע העבירה?  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.