www.what2do.co.il

תוך כדי נסיעה הניח את ילדו כבן השנתיים על ברכיו והאכילו, מה הדין?

דרגו את המאמר

תוך כדי נסיעה הניח את ילדו כבן השנתיים על ברכיו והאכילו, מה הדין?
נסיעה עם ילד על הברכיים - מהו העונש?
 
מהו גזר הדין אשר יש לגזור על אדם אשר תוך כדי נסיעה האכיל את בנו בן השנתיים אשר יושב על ברכיו. התשובה לכך, נקבע בבית המשפט לתעבורה, הינה כי יש להטיל על אדם זה עונש מכביד וזאת על מנת להביע מורת רוח של ממש מעבירות כגון דא. עונש מרתיע ייגזר על נאשם זה גם משום הצורך בהגנה על הילד, אשר חייב לנסוע כאשר הוא חגור במושב מתאים ולא יושב על ברכי אביו. עם זאת, היות והיה מדובר באדם אשר פרנסתו הינה נהיגה (נהג מונית), בית המשפט קבע כי תוטל על האחרון פסילה רק למשך תשעה חודשים, קנס בסך 2,000 שקלים ופסילה על תנאי.
 
על פי העובדות בכתב האישום, הנאשם נהג באוקטובר 2007 בשכונת שועפט בירושלים כאשר בנו בן השנתיים יושב על ברכיו והוא מאכיל אותו בבננה. השוטר, דיב סבאג, אשר הבחין במתרחש, הורה לנאשם לעצור בצד הדרך. היות ולא מדובר באירוע שגרתי, השוטר זכר את פרטי המקרה והעיד עליו בבית המשפט.
 
הנאשם טען כי היות והוא נהג מונית, לא היה ברכב כסא תינוק והילד היה חגור בחגורת בטיחות מאחור. לדבריו, שניות ספורות לפני שעצר אותו השוטר, השתחרר קפיץ חגורת הבטיחות של הקטין והאחרון "קפץ למושב הקידמי". טענותיו של הנאשם לא התקבלו בבית המשפט והוא הורשע לאחר ניהול ההוכחות. בסופו של היום, בית המשפט הרשיע את הנאשם בעבירה של נהיגה בקלות ראש בניגוד לסעיף 62(2) לפקודת התעבודה, התשכ"א-1961.
 
נהיגה עם ילד לא חגור מסכנת קודם כל את הילד
 
בית המשפט מתח ביקורת של ממש על התנהלותו של הנאשם במקרה זה. "נהיגתו של הנאשם הינה נהיגה מסוכנת אשר במהלכה סיכן לא רק את עצמו ואת המשתמשים בדרך, אלא גם את בנו הפעוט", נכתב בגזר הדין, "נהג אשר נוהג ברכב חייב להפנות מלוא תשומת ליבו לנעשה בכביש. מיותר לציין כי כאשר ילד נמצא על ברכיו של הנהג, הדבר דורש מהאחרון תשומת לב שחייבים לעיתים לתת לו, וממילא לא יוכל הנוהג לתת תשומת לב מספקת לנהיגה. ברור אפוא כי אם הנהג/ת מניח/ה את ילדו/ה על ברכיו/ה ובנוסף לכל גם מאכילה/ה אותו, אין אפשרות לנהיגה בטוחה".
 
הנאשם ניסה לטעון כי כאשר בנו על ברכיו, הוא נוסע באיטיות ובזהירות רבה. השופט ציין כי ייתכן ויש בכך אמת, אך ילד צריך להיות חגור בכסא בטיחות ובמידה והשניים יהיו מעורבים בתאונת דרכים שלא באשמתם, אין זה אלא סכנה ממשית לחייו של הקטין.
 
"במקרה שכזה יפגע הילד הלא חגור והתוצאות עלולות להיות טראגיות וכאלה שכולנו נצטער לשמעם", נכתב בגזר הדין, "בית המשפט היה עד לא פעם למקרים בהם ילדים לא חגורים נפגעו קשה בתאונות דרכים. תאונות מסוימות אף גרמו לאובדן חיים. אמנם לא באשמת הנהג אלא נהגים אחרים, אך הילד הוא זה אשר שילם את המחיר הכבד".
 
בית המשפט אף הביא את דבריו של השופט חן בפרשנת פריימן, 17904/03 מדינת ישראל נ' פריימן פנינה, כאשר בית המשפט גזר על אם שנסעה עם אחד מילדיה על ברכיה עונש של פסילה לשנתיים. האם ערערה על חומרת גזר הדין לבית המשפט המחוזי, וזה השאיר את העונש על כנו תוך שהוא קובע "כי מדובר בהתנהגות מסוכנת וחמורה, מעין כמוה, אשר יש בה כדי להעיד על העדר מוחלט של שיקול דעת".
להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פניית פרסה

הנאשם הואשם באי ציות לתמרור ב-6 האוסר פניית פרסה, בצומת הרחובות בן גוריון – נורדאו בבת ים, עבירה בניגוד לתקנה 22(א) לתקנות התעבורה 

ביטול קנסות תעבורה, הכיצד?

האם כדאי להגיש בקשה להישפט? כיצד מבטלים דו"ח תעבורה? מהן העילות הנפוצות לביטול קנס תעבורה? 

שיטת הניקוד החדשה

בשיטה זו נקבע כעיקרון כי לכל נהג נפתח כרטיס אישי. בסופה של קב’ התקנות הזו נרשם פירוט מהי כמות הנק’ לגבי כל עבירה- התוספת השישית של תקנות ... 

צילום הרכב כראיה

צילמו את רכבך ? מה המשמעות המשפטית וכיצד ניתן להתמודד עם ראיה מסוג זה ? 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

פסילה על תנאי במקום פסילה בפועל בעבירות תעבורה, האמנם?

האם בסמכותו של בית המשפט לקבוע, במקום בו בוצעה עבירה אשר בצידה פסילה מינימאלית, כי יוטל על הנאשם פסילה על תנאי בלבד? 

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

מהי עבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף? האם מדובר בעבירת תעבורה חמורה? מהו משקלה של התקופה במהלכה לא היה הרישיון בתוקף? 

ביטול החרמת רכב

האם ניתן לבטל החרמת רכב? כיצד מתמודדים עם החרמת רכב כאשר בעל הרכב לא נהג בעת ביצוע העבירה? 

הרשעת חף מפשע בעבירות תעבורה - חזקת האחריות של בעל הרכב

האם ניתן להרשיע אדם בעבירות תעבורה כאשר הוכח מעל לכל ספק שלא הוא זה אשר נהג ברכב במועד ביצוע העבירה?  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.