www.what2do.co.il

שימוש בפלאפון בעת רכיבה על קטנוע

דרגו את המאמר

האם יורשע רוכב אופנוע שהשתמש בפלאפון תוך כדי נסיעה?
 
האם ניתן להרשיע רוכב קטנוע בעבירות של שימוש בטלפון תוך כדי נהיגה ונהיגה בקלות ראש, וזאת למרות שהאחרון לא דיבר בפלאפון בזמן הנסיעה אלא שלף אותו מהכיס, הביט בו קצרות, והמשיך לנהוג כאשר ידו אוחזת גם בפלאפון וגם בכידון הרכב?
 
כנגד הנאשם במקרה דנן הוגש כתב אישום בגין דיבור בפלאפון תוך כדי רכיבה על אופנוע במהירות של 90-100 קמ"ש. מדובר בעבירה לפי תקנה 28(ב) לתקנות התעבורה. הנאשם הודה כי נהג בזמן המדובר ובמקום המדובר, אך הכחיש את השימוש בפלאפון. על מנת להוכיח את אשמתו של רוכב האופנוע, הציגה התביעה את עדותו היחידה של השוטר אשר שימשה תחליף לחקירה הראשית. העד הגיש את טופס הודעת תשלום הקנס ובה ניתן תיאור מלולי לגבי מעשיו של הנאשם.
 
על פי הודעת תשלום הקנס, הנאשם רכב על האופנוע, במהירות של כ-90-100 קמ"ש, וזאת כאשר הוא מחזיק בפלאפון ומקרב אותו לפניו. הנאשם מסר, תחת אזהרה, את גרסתו. לדבריו, הפלאפון היה בכיסו האחורי השמאלי של מכנסיו, הוא שלף אותו ותוך כדי כך חזר להחזיק בכידון הקטנוע. הנאשם הכחיש כי הסתכל על צג הטלפון אך הודה בשליפת הפלאפון מן הכיס.
 
נהיגה בקלות ראש ושימוש בטלפון תוך כדי נהיגה
 
בית המשפט קבע, לאחר שמיעת העדויות, עיון בהודעת תשלום הקנס והערכת חומר הראיות, כי יש להרשיע את הנאשם בעבירה המיוחסת לו. עדותו של עד התביעה, קבע בית המשפט, הייתה ברורה ואין ספק כי קירוב הפלאפון לפניו של הנאשם תוך כדי נסיעה נועד למטרה אחת בלבד - שימוש בו לצורך שיחה או קריאת מסרון. אין נפקא מינה מדוע ביצע הנאשם את הפעולה הנ"ל, אך ברור לכל כי מעשה זה הצריך הסטת מבטו מהדרך והתרכזות במכשיר הסלולארי.
 
"לא יכול להיות כל ספק כי אדם אשר רוכב על קטנוע במהירות כה גבוהה, ומסיר את ידיו מכידון הרכב, נוהג בקלות ראש ובחוסר זהירות", קבע השופט, "קלות הראש במקרה דנן התעצמה גם לנוכח האחיזה בפלאפון בתוך כף היד האוחזת בידית הכידון, שכן אחיזה כפולה זו מונעת תיפקוד פונקציונלי מתחייב של כף היד במהלך הנהיגה או בשעת חירום". זאת ועוד, השופט ציין כי קירוב הטלפון לפניו של הנאשם העיד על שימוש במכשיר ולא על הוצאתו מהכיס בלבד.
 
"אני מאמין לעד התביעה, השוטר, כי הוא הבחין בתנועת היד שביצע הנאשם, עת קירב הטלפון לפניו, וניתן למצוא לכך תימוכין גם בגרסתו של הנאשם. אמנם השימוש לא כלל דיבור בפועל, אך גם מבט בצג הטלפון תוך כדי נהיגה מהווה עילה להרשעה בגין נהיגה בלתי זהירה", נכתב בהכרעת הדין.
 
אי לכך בית המשפט הרשיע את הנאשם גם בעבירה של שימוש בטלפון סלולארי תוך כדי נהיגה, וגם בעבירה של נהיגה בחוסר זהירות לפי תקנה 21(ג) לתקנות התעבורה. 
להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

נהגי מוניות ועבירות תעבורה

נהגי מוניות בישראל מעורבים לא אחת בתאונות דרכים. כמו כן, נהגים מקצועיים אלה מבצעים עבירות תנועה רבות. כיצד מתייחס בית המשפט לתעבורה לעבירות ותאונות אשר מבוצעות/נגרמות על ידי נהגי מוניות? 

תאונת דרכים ללא ביטוח חובה

נהגים ובעלי רכבים מחויבים לבטח את הרכב בפוליסת ביטוח חובה. נהיגה ללא ביטוח חובה מהווה עבירה פלילית ובעלת השלכות חמורות במקרה של תאונת דרכים.  

עסקת טיעון במשפט תעבורה: איך להגיע להסדר לפני משפט?

עסקת טיעון במשפט תעבורה היא הסדר שנערך בין רשויות התביעה לעורך דינו של הנאשם בביצוע עבירות תנועה. במסגרת ההסדר הנהג מודה בעובדות כתב אישום מתוקן וצפוי להקלה בעונש.  

ערעור על דוח חניה: באילו מקרים כדאי לערער?

כאשר מקבלים דוח על עבירת חניה ניתן לשלם את הקנס תוך 90 יום, או לפנות בבקשה להישפט בבית משפט, או לנסות ולבטל את הדוח בעירייה.  

חוק חגורת בטיחות - מה העונש על נהיגה ללא חגורת בטיחות?

על פי התיקון בחוק משנת 2015 לא ניתן להסיע בכלי רכב נוסעים ללא חגורת בטיחות. החוק קובע כי הנהג והנוסעים ברכב חייבים לחגור חגורת בטיחות למעט במקרים שבהם ניתן פטור, כמו לחייל, לשוטר או למורה לנהיגה.  

הסעת נוסעים מעל המותר – מה העונש?

תקנות התעבורה קובעות כי מספר הנוסעים יהיה כמספר חגורות הבטיחות ברכב. הסעת נוסעים מעל המותר מהווה עבירה על החוק והנהג צפוי לקנס כספי ו- 2 נקודות.  

נהג מלווה לנהג חדש - מה הכללים?

במהלך חצי השנה הראשונה מיום קבלת הרישיון, נדרש נהג חדש לנהוג ברכב עם מלווה. המלווה יכול להיות מי שמלאו לו 24 שנים בעל רישיון נהיגה במשך לפחות 5 שנים, או מי שמלאו לו 30 והוא מחזיק ברישיון לפחות 3 שנים, או מורה מוסמך לנהיגה.  

נהיגה על מדרכה, מה העונש?

חציית מדרכה עם כלי רכב מותרת לצורך כניסה לחצרות ולחניונים בלבד. העונש על עבירת נהיגה על מדרכה שלא לשם חצייתה הוא 2 נקודות וקנס כספי.  

לוחית רישוי לרכב, מה העונש הצפוי על נהיגה ללא לוחית זיהוי?

הרשעה בעבירה של נהיגה ללא לוחיות רישוי גוררת אחריה לצד עונש שקבע בית המשפט או תשלום קנס כספי, גם צבירה של נקודות חובה ואף הורדת הרכב מהכביש. 

חיפוש סמים ברכב, מתי החיפוש לא חוקי?

המשטרה רשאית לבצע חיפוש סמים ברכב כאשר מתקיים חשד סביר לביצוע עוון או פשע, או באמצעות צו חיפוש מבית משפט. בנסיבות שבהן נערך חיפוש שלא כדין, ניתן לפסול את הראיות, ולזכות את הנהג מאשמה של נהיגה בשכרות. תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.